
Kriminalna združba je osumljena kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa z mamili, izvršenih v letu 1999. Že pred tremi tedni so na zatožno klop vnovič po skoraj enoletnem premoru sedli prvoobtoženi Konrad Kamenik, njegov brat Kristijan in sestra Klavdija Fideršek ter Alojz Založnik in Sašo Fijavž.
Okrožna državna tožilka iz skupine tožilcev za posebne namene Branka Zobec Hrastek je danes zaslišala koordinatorja celotne akcije Rajka Kozmelja s celjske policijske uprave, ki mu je to nalogo zaupal prvi mož celjskih kriminalistov Robert Mravljak. Kozmelj je zanikal, da bi tajni agent Žan osumljeni združbi prodajal heroin, kar zatrjuje prvobtoženi Konrad Kamenik. "Če bi Žan to storil, bi izgubil službo, saj gre za kaznivo dejanje. Osebno nisem nikoli dal Žanu takšne napotke. Sicer je naš tajni agent delal samo v dneh, za katere so napisana tudi posebna poročila, je dejal Kozmelj.
Kozmelj je še pojasnil, da je policija pripravila navidezne nakupe mamil, denar za tovrstne nakupe pa je zagotovil sektor za posebne naloge pri generalni policijski upravi. Prav ta sektor je tudi naročil sredstva za avdio in video snemanje omenjene kriminalne združbe, vendar podrobnosti spremljanja delovanja združbe Kozmelj ni hotel razkriti. Povedal je le, da so združbo začeli spremljati že leta 1999, pri tem pa so uporabljali posebne policijske metode. Glede prisluškovanja mobitelu Kristjana Kamenika, ko se je ta nahajal v mariborskem zaporu, je Kozmelj poudaril, da so za prisluškovanje pridobili ustrezno dovoljenje.
Petčlanski senat, ki mu predseduje Milko Škoberne, je zaradi racionalnosti sodnega postopka zaenkrat iz kazenske obravnave izločil mamo treh obtoženih, Marijo Kamenik, ki naj bi vodila združbo. Slednja je od februarja lani na begu, tako da je policisti iščejo tudi s pomočjo mednarodne tiralice. Prav tako so iz kazenska postopka izločili Josipa Petka, ki je tudi na begu, začasno izločen pa je tudi Krešo Leskovar.
Zagovorniki obtoženih vseskozi navajajo številne primere domnevnih nepravilnosti v predkazenskem postopku in v sami obtožnici. Tako je Marjetica Nosan, zagovornica Kristjana Kamenika, zahtevala, da se iz kazenskega postopka izločijo vsi dokumenti, ki se nanašajo na njenega varovanca. Menila je, da je bilo prisluškovanje Kristijanovemu mobitelu, ki ga je ta imel v priporu, nezakonito in neetično. Vprašala se je, zakaj ni bil Kristijanu v priporu odvzet mobitel. Sicer obramba obtoženih skuša sodnemu senatu dokazati, da upravnik mariborskih zaporov, v kateremu je kazen prestajal Kristjan Kamenik, ki ga čaka novo sojenje zaradi štirikratnega umora v Tekačevem leta 1997, ni ravnal v skladu z zakonom. Ugotavljajo pa tudi domnevne nepravilnosti v delu preiskovalnega sodnika, predsednika celjskega okrožnega državnega tožilstva in drugih pooblaščenih uradnih oseb. Senat okrožnega sodišča je vse pripombe in zahteve obrambe zaenkrat zavrgel.