Pogajanja med šolskimi sindikati in vladno skupino pa so prestavljena na jutri popoldan.
Pred pogajalci je zelo težko delo, saj kolektivna pogodba zdravnikom prinaša največ izboljšav, med drugim tudi bolje plačana dežurstva, predvsem tistim zdravnikom, ki so najbolj obremenjeni. Govorili bodo tudi o delovnem času, ki naj bi se sčasoma izenačil z evropskim in pa o dopustih.
V sporazumu ob prekinitvi stavke so zdravniki in vlada zapisali, da je delovni čas določen kot 40 urni tedenski delavnik, ki traja od ponedeljka do petka, po opravljenem dežurstvu pa zdravnik ne sme nadaljevati rednega dneva. Zdravnikom, ki delajo v operacijskih dvoranah, urgencah, ali pa so v stiku z nevarnimi sredstvi, naj bi se dopust povečal za 3 do 18 dni. Prav tako naj bi se dežurstva štela kot delo preko polnega delovnega časa in bi bila plačana v višini 150 odstotkov običajne ure.
V primeru, da pogodba med vlado in Fidesom do konca aprila ne bo podpisana, se bo stavka zdravnikov 14. maja nadaljevala.
Pogajanja s šolniki prestavljena
Pogajanja o spremembah in dopolnitvah aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja so prestavljena na sredo popoldan, na njih pa bosta obe strani predstavili stališča do aneksa.
Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) in manjši VIR (Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti) se z vladno skupino pogajajo o aneksu h kolektivni pogodbi v šolstvu in ne o zakonu o sistemu plač v javnem sektorju, o katerem se bodo vsi negospodarski sindikati dogovorili na seji v četrtek.
Na prvem srečanju, 3. aprila, sta vladna in sindikalna stran predstavili predloga obeh strani, sprejeli sta poslovnik o vodenju pogajanj, se dogovorili za način dela in ugotovili, kje so odprta vprašanja.
Šolski sindikati so z vlado podpisali spremembe kolektivne pogodbe že lani. Med temi je bil tudi dodatek k plačam učiteljev, ki naj bi ga ti prejeli 1. avgusta letos, vendar pa je pogoj za dodatek sprejetje zakona o sistemu plač v javnem sektorju do 30. aprila letos. V SVIZ želijo dodatna zagotovila, da se bodo uresničile vladne obljube o razmerjih med plačami v novem zakonu o sistemu plač v javnem sektorju, želijo pa se pogovoriti tudi o dodatkih, do katerih so upravičeni, če zakon do 30. aprila ne bo sprejet. Predlog SVIZ naj bi se od vladnega razlikoval v številkah - gre za razmerja med plačami - sindikat pa predlaga tudi dodatne varovalke, da bo vlada dogovorjeno tudi uresničila. V SVIZ so se po zagotovilih glavnega tajnika Branimirja Štruklja pripravljeni pogajati glede časovne uveljavitve dodatkov.