Marsikdo se je sinoči z zanimanjem zazrl v temno nočno nebo. Tam smo namreč lahko opazovali nenavaden pojav, ki so ga številni dokumentirali s svojimi mobilnimi napravami, fotografije in posnetke pa so poslali tudi naši redakciji.
"Potujoče pike na nebu. Iz smeri Dolgega mosta proti Gorenjski so potovale v enakem razmerju in pozneje izginjale. Vse skupaj je trajalo okoli dve minuti," nam je ob fotografijah svetlečih luči na nočnem nebu sporočila Sara iz Ljubljane. In ni edina, ki se je čudila nad nebesnim pojavom. Tudi Suzana nam je poslala fotografije in posnetek o "popolni vrsti oz. črti 'zvezd', ki so izginjale na točno določeni točki".
Bralec Robi pa je lahko luči, ki so se prek Slovenije pomikale v ravni vrsti, opazoval na vzhodu države. "Meni to ni bilo videti kot droni," je dejal ter dodal, da je o nenavadnem pojavu na nebu obvestil tudi Policijo.
A te posebne zvezde imajo pravzaprav čisto običajno pojasnilo. Šlo je namreč za satelite in to za satelite Starlink milijarderja Elona Muska, ki so se znova pomaknili na naš konec neba.
Muskove satelite pa so lahko opazovali tudi pri naših južnih sosedih, kjer je prisotnost satelitov podjetja SpaceX potrdilo hrvaško astronomsko združenje, poroča Index.hr. Ti sateliti se sicer uporabljajo za zagotavljanje globalnih internetnih storitev. Z njimi želijo torej zagotavljati hiter internet iz vesolja do oddaljenih območij na Zemlji.
Starlinkovi sateliti so sicer postavljeni v nizko Zemljino orbito, da so lahko povezave s površjem čim boljše. Starlink naj bi od leta 2018 v vesolje poslal okoli 3000 satelitov, sčasoma pa bi jih lahko na nebu našteli celo 10.000 ali 12.000.
Vendar pa Muskovi sateliti astronomom povzročajo tudi težave. Odsev Sonca na njihovih krilih lahko namreč na slikah teleskopa povzroči črte ter ovira pogled na druge zvezde in planete.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.