Mestno redarstvo MOL bo v ponedeljek, 18. septembra 2017, začelo nadzorovati hitrost vozil s samodejno merilno napravo, nameščeno v stacionarnih ohišjih, so sporočili z Mestne občine Ljubljana (MOL).
Ohišja so nameščena na Roški cesti pri hišni številki 17, na Dolenjski cesti pri hišni številki 43 in na Celovški cesti pri hišni številki 269. Lokacije merjenj bodo označene z znakom za obveščanje o izvajanju meritev hitrosti, ki označujejo bližino mesta, kjer so nameščene stacionarne naprave za odkrivanje in dokazovanje presežene najvišje hitrosti.
Sprva na Roški in Dolenjski cesti, nato tudi na Celovški
Samodejno merilno napravo bodo naključno premeščali med lokacijami, sprva bodo prekoračitve hitrosti nadzorovali na Roški ter Dolenjski cesti, na Celovški pa bodo nadzor uvedli naknadno.
Nadzor hitrosti s samodejno merilno napravo je eden od trajnih ukrepov letošnjega Evropskega tedna mobilnosti, ki se začenja prav danes, 16. septembra. Tovrstni nadzor sicer predvideva Nacionalni program varnosti cestnega prometa, pri izbiri lokacij pa so na Mestnem redarstvu upoštevali Priporočila za učinkovito izvajanje nadzora hitrosti Agencije RS za varnost prometa, saj gre za prometno obremenjene lokacije, z veliko frekvenco pešcev ter bližino vzgojno izobraževalnih ustanov oziroma šolskih poti.
Policisti si bodo prizadevali za dan brez smrtnih žrtev na evropskih cestah
V Evropskem tednu mobilnosti sodeluje tudi slovenska policija. Ta se je ob tem pridružila projektu EDWARD (European Day without a Road Death), v sklopu katerega si bodo sodelujoči prizadevali, da 21. septembra na cestah po Evropi ne bo nobene smrtne žrtve. Projekt organizira Evropska mreža prometnih policij - Tispol.
"Da bi to dosegli, pa si želimo, da bi vsi vozniki in drugi udeleženci v cestnem prometu postali in razmislili o tveganju in nevarnostih, ki so jim vsakodnevno izpostavljeni v prometu, o tveganju, ki ga morda sami predstavljajo za druge, in o tem, kako bi lahko to tveganje zmanjšali," so sporočili s policije.
Organizacije, javne agencije, vladne institucije, dobrodelne ustanove, šole in univerze ter posameznike policija vabi, da se pridružijo projektu. Vabijo, da na spletni strani projectedward.eu podpišete prisego ali na spletni naslov projectadmin@tispol.org pošljete posnetek s sporočilom. Lahko organizirajo tudi dogodek na temo prometne varnosti in ga prijavijo na roadsafetydays.eu.
Lani na ta dan v kar 19 evropskih državah na cestah brez smrtnih žrtev
Lani je v okviru projekta EDWARD po vsej Evropi potekalo več kot 80 prometnovarnostnih akcij. Prisego za varnost na cesti pa je na Tispolovi spletni strani podpisalo več kot 103.000 organizacij in posameznikov. Na družabnih omrežjih sta potekali kampanji #ProjectEDWARD in #seatbeltselfie, ki sta dosegli 19 milijonov posameznikov.
Statistični podatki Tispola kažejo, da je 21. septembra 2016 na cestah 31 evropskih držav umrlo 43 ljudi, na isti dan leta 2015 je bilo smrtnih žrtev 70. 21. septembra 2016 v kar 19 državah, ki so sodelovale v akciji, ni bilo smrtnih žrtev. V sedmih državah se je lani število umrlih v prometnih nesrečah zmanjšalo v primerjavi z letom 2015, v treh državah pa je bilo smrtnih žrtev več.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.