Zadnje tri dni se je z ognjenimi zublji nad Preddvorom borilo 1100 gasilcev iz 160 enot iz celotne Gorenjske in sosednjih regij.
"Požar je pogašen, a še vedno obstaja možnost, da tli pod zemljo in ogenj ponovno pride na površje," je na novinarski konferenci, na kateri so predstavili intervencijo, dejal poveljnik Gasilsko-reševalne službe Kranj in vodja intervencije Andraž Šifrer.
"Morda je danes bolj modro govoriti, da se bližamo koncu. Ogenj je le ogenj. Ob trenutni količini dežja je speča pošast in upamo, da ponovno ne izbruhne," pa je dejal župan občine Preddvor in predstavnik Občinskega štaba civilne zaščite občine Preddvor Rok Roblek.
Na terenu ostaja gasilska straža. Enota s petimi gasilci in terenskim vozilom nadzira teren in ga pregleduje. Tako bo ostalo tudi v naslednjih dneh in nočeh. Ob tem Šifrer apelira na občane, naj jih, če opazijo dim ali kakšno drugo dogajanje, takoj pokličejo, da skušajo požar pogasiti v prvi fazi.
Dostop do območja požarišča je še naprej prepovedan, saj ostaja zavarovano tudi zaradi preiskave. Znova pa se bo odprla priljubljena izletniška točka na sv. Jakobu, pri čemer ljudi pozivajo, naj ne zahajajo proti Potoški gori, kjer je zaradi posledic požara še vedno nevarno, problematično je tudi padajoče kamenje.
Škoda: 'Govorimo lahko o več milijonskih razsežnostih, ki se verjetno ne bodo pokazale takoj'
"Škoda bo verjetno izjemna," je dejal Roblek in pojasnil, da bo ocena škode sicer potekala po dežju. Preliminarni sestanek pristojnih glede ocenjevanja nastale škode bo predvidoma potekal v petek. "Govorimo lahko o več milijonskih razsežnostih, ki se verjetno ne bodo pokazale takoj," pravi Roblek.
Poškodovani so gozdovi, pa tudi gozdna infrastruktura in trije počitniški objekti, ki so v požaru pogoreli. Precej škode pa se bo pokazalo šele kasneje, saj bo območje izpostavljeno eroziji in gozdnim škodljivcem. Pogorel je del varovalnega gozda, ki varuje vas Potoče in tam živečih 250 do 300 ljudi, pred padajočim kamenjem. Zato je treba čim prej sanirati poškodovano drevje in zasaditi novega, da bo koreninski sistem zadržal erozijo, je pojasnil župan.
Policija: Če je šlo za človeški faktor upam, da bomo to uspeli raziskati in dokazati
Vsaka preiskava takšnega požara nepoznanih razsežnosti je sama po sebi zelo zahtevna, predvsem zato, ker vsak požar lahko uniči ali skrije vse dokaze in sledi, je dejala direktorica PU Kranj Melita Močnik. Prve informacije sicer že zbirajo, imajo tudi prve fotografije in izjave. Kar so do zdaj ugotovili, še ni želela razkriti, je pa dodala, da bo preiskava zelo razsežna in dolgotrajna.
Če je šlo za človeški faktor, upam, da bomo to uspeli raziskati in dokazati. Zlasti zato, ker bo materialna škoda ogromna, škoda, ki je bila narejena naravi, pa neprecenljiva," je še dodala. V tem primeru bi šlo za kaznivo dejanje povzročanja splošne nevarnosti, lahko tudi poškodovanja tuje stvari.
V času največjega boja z ognjem v Potočah so kranjski policisti sicer še v sredo prejeli obvestilo o osmih prijavah požarov v naravnem okolju. "To pomeni, da ljudje niso mogli, znali ali želeli sprejeti navodil, torej prepovedi kurjenja v naravi," je dejala Močnikova in dodala: "Po treh dneh naporov gasilcev so bili nekateri še tako prepričani, da se ne more nič zgoditi, da so še včeraj kršili prepoved kurjenja v naravi".
Kako je potekal boj z ognjenimi zublji?
Šifrer je spomnil, da se je gašenje začelo v ponedeljek okoli 16. ure, po širih dneh pa so aktivnosti lahko spravili na minimum.
Ponedeljek – "Ena ekipa je ostala ujeta med ognjenimi zublji"
Ko so gasilci PGD Preddvor okoli 16. ure prejeli klic, se je požar nahajal nad vasjo Potoče. Na teren so poslali 15 gasilcev s štirimi vozili. "Ko smo prišli na kraj, smo ugotovili, da se je požar izredno hitro širil," je dejal poveljnik PGD Preddvor Blaž Pfajfar. Ker je obstajala velika možnost, da bi se požar razširil proti Jakobu, so takoj aktivirali drugi poziv, s katerim je bila aktivirana Gasilsko reševala služba (GARS) Kranj. Ko je GARS Kranj prispela na kraj, so vzpostavili poveljniško mesto, kjer so sodelovali tri vodje. "Iz te lokacije so imeli tudi najboljši pregled nad širjenjem požara," je dodal Šifrer.
Že prvi dan so ugotovili, da je požar zaradi težke dostopnosti izredno nevaren. "Prvi dan je ena ekipa naše enote med vzpenjanjem po cesti mimo Jakoba proti Potoški gori ostala ujeta med ognjenimi zublji. Vse moči smo takoj usmerili v reševanje te ekipe, kar nam je na srečo tudi uspelo," je dejal Pfajfar.
"Požar se je širil po območju Potoške gore in se v prvi fazi premikal proti območju Jakoba. S pomočjo GARS smo izpraznili in zaprli kočo na Jakobu," je pojasnil Andrej Polajnar iz GARS Kranj. Veter se je nato v popoldanskem času obrnil proti Babi, z gašenjem pa so nadaljevali vse do večera, ko so morali nočne aktivnosti zmanjšati.
"Teren je izredno nevaren in strm. Po pobočju so se zaradi požara valile skale. Posledice so čutila naša vozila in trije gasilci, ki pa so bili na srečo le lažje poškodovani," je dodal Polajnar. Že prvi dan je bilo razvidno, da gre za resnično veliko intervencijo, zato je gasilcem na pomoč prihitel tudi helikopter Slovenske vojske. Skupaj je bilo na terenu 45 gasilskih enot in 350 gasilcev. "Aktivirali smo regijski načrt in za pomoč zaprosili še ostale enote po Gorenjski regiji," je dodaj Šifrer in jih pohvalil, saj so vse hitro prihitele na pomoč.
Torek -–"Teren je bil res tako strm, da so se morali gasilci na poti oprijemati cevi"
Drugi dan se je požar še vedno hitro širil, zato so za pomoč ponovno zaprosili Slovensko vojsko, ki je bila zelo odzivna in jih priskrbela tri helikopterje. Teren je bil, kot že večkrat omenjeno, zelo težko dostopen. Do požara je pravzaprav vodila le ena pot, šlo je za ozko cesto prek hriba. Šifrer je na tej točki pohvalil vse voznike velikih gasilskih vozil, da so pot tako spretno zvozili.
Požar se je razširil proti zahodu, proti Potoški gori. Ker je obstajala verjetnost, da bi se požar razširil vse do vasi, so gasilci obvarovali tudi ta, južni del gore in obvarovali prebivalce. "Na srečo evakuacija ni bila potrebna," je dejal Pfajfar.
"Teren je bil res tako strm, da so se morali gasilci na poti oprijemati cevi. Če si predstavljate gasilca v polni gasilski opremi, z 20 kilogrami vode na hrbtu, potem veste, da gre za nadčloveške napore," je dejal Šifrer. V torek je bil zato razglašen državni načrt za požare v naravnem okolju, kar pomeni, da so za pomoč lahko prosili vse enote po državi, ne več le iz regije.
Na terenu je bilo 370 gasilcev iz 60 enot. Zaradi nevarnih razmer so morali ponoči aktivnosti zmanjšati.
Popoldne se je helikopterjem SV pridružil še hrvaški canadair CL-415. Letalo je priletelo iz Zadra, opravilo pet naletov, potem pa se zaradi mraka vrnilo v Zadar. Vodo je zajemalo v Bohinjskem jezeru, v enem naletu pa je odvrglo do 6.000 litrov vode.
Sreda – "Začeli so se kazati prvi znaki, da nam gre na bolje"
Z gašenjem so nadaljevali tudi v sredo. Tokrat so na teren prišli štirje helikopterji SV, ki so odmetavali večje količine vode. "Takrat so se začeli kazati prvi znaki, da nam gre na bolje," je povedal Šifrer.
V popoldanskih urah je bilo na terenu približno 200 gasilcev, požar pa se je začel širiti proti Potoški Babi. "Tam nam ga je uspelo zadržati, obvarovali smo tudi eno od koč," je dejal Pfajfar. A vseh objektov niso morali rešiti. Pogoreli so trije vikendi.
Po tem, ko so požar zajezili, je sledilo razkopavanje in iskanje manjših žarišč, tudi v noč na četrtek. "Po ocenah, ki jih imamo, je pogorelo okoli 700 hektarjev gozda," je povedal Šifrer.
Četrtek – "Na pomoč je končno prišel dež"
"V četrtek zjutraj pa je na pomoč končno prišel dež," je še dejal Šifrer. Na terenu je ostalo le še pet gasilcev, ki spremljajo območje s terenskim vozilom. Šifrer je na tej točki pozval prebivalce, naj, če opazijo dim ali druge znake, da se je požar kje ponovno vnel, čim prej obvestijo gasilce.
Gasilcem so se z risbami zahvalili tudi otroci
Otroci OŠ Matije Valjavca Preddvor so se z risbami zahvalili vsem gasilcem, policistom, nujni medicinski pomoči, gorskim reševalcem, civilni zaščiti, Slovenski vojski in ostalim, ki pomagajo pri intervenciji zaradi požara. "Hvala, da ste nam polepšali dan," so na družbeno omrežje Facebook zapisali pripadniki Gasilsko-reševalne službe Kranj.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.