Še vedno čakamo! je geslo letošnje slovenske parade ponosa, ki jo organizatorji pripravljajo prihodnjo soboto, 4. junija, v Ljubljani. Predsednica Društva Parada ponosa Petra Salaj je na današnji novinarski konferenci izpostavila razočaranje nad zadnjo različico družinskega zakonika. Poudarja, da bodo vztrajali z opozarjanjem na neenakopravnost.
"Lansko geslo je bilo naše geslo Dovolj čakanja!, saj je kazalo, da bo družinski zakonik uveljavil enake pravice za vse. Letos kaže, da tudi kompromisna različica zakonika ne bo sprejeta. Mi 'Še vedno čakamo'. Aktivno in glasno!," je geslo letošnje parade pojasnila Salajeva.
"Družinski zakonik je služil in še vedno služi kot poligon za nestrpen diskurz do istospolno usmerjenih. Nestrpnost, sovraštvo in sovražni govor pa so pogosto zaviti v celofan svobode govora," pravi Salajeva.
Nad politiko so v LGBT skupnosti razočarani, saj je bilo veliko besed v zadnjih letih, veliko načelne podpore, ki pa se v praksi ni pokazala. "Pred 10 leti smo s pohodom proti homofobiji zahtevali 'Obvoznico mimo nestrpnosti'," je zgodovino njihovega delovanja za pravice istospolno usmerjenih in tudi gesel same Parade ponosa skozi politično sporočilo letošnje parade povzela Salajeva.
Na Paradi ponosa 2004 se je zdelo, da 'Poroka bo!', saj je bil v vladni postopek vložen predlog zakona o istospolni partnerski skupnosti, ki je vključeval enake pravice in dolžnosti, kot jih imajo raznospolni partnerji, razen posvojitve otrok, je izpostavila. A ga je tedanja desnosredinska vlada zavrgla, parlament pa je leto kasneje potrdil zakon o registraciji istospolne partnerske skupnosti, ki je uzakonil diskriminatorno registracijo partnerske skupnosti, še izpostavljajo v Društvu Parada ponosa.
Letošnja parada, katere častni pokrovitelj je spet ljubljanski župan Zoran Janković, bo – s spremstvom policije in varnostnikov – krenila izpred Metelkove. Organizatorji pričakujejo okoli 300 udeležencev, ki se bodo v povorki sprehodili do lokala Cafe Open. Vendar pa politiki na parado ponosa niso vabljeni.
Salajeva pravi, da je Cafe Open skozi leta in ob napadih nanj pridobil poseben simbolni pomen za LGBT skupnost pri nas. "Letos skušamo predvsem poudariti to, da čeprav nas politiki obravnavajo kot drugorazredne državljane, so še vedno prostori, kamor lahko LGBT posamezniki pridejo in bodo obravnavani prvorazredno, eden od teh prostorov je tudi Cafe Open," je pojasnila Salajeva.
Na paradi pričakujejo tudi podpornike iz Italije in Hrvaške. Nastopil bo še italijanski aktivist, ki sta ga pred dvema tednoma v Ljubljani napadla neznanca. Da do incidentov ne bi prišlo tudi na paradi, bodo na dan parade prisotni policisti in varnostniki, je še pojasnila Salajeva.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.