Podpredsednik poslanske skupine Zares Branko Lobnikar je predstavil ključne razloge za interpelacijo zoper ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja, ki sta jo Zares in LDS dopoldne vložili v državnem zboru.
Mateju očitajo kršitev šestih zakonskih aktov. Posledice ministrovega nezakonitega in nestrokovnega dela pa se, tako Zares, kažejo v neraziskanosti kaznivih dejanj korupcije, poslabšanja prometne varnosti in slabi kakovosti dela policije.
Podpise za interpelacijo je prispevalo vseh sedem poslancev Zares in poslanci LDS Jožef Školč, Anton Anderlič in Aleš Gulič. Prvopodpisani pod interpelacijo je poslanec Zares Pavel Gantar. V skladu s poslovniškimi določili je bilo za vložitev potrebnih deset podpisov, zdaj pa ima vlada 30 dni časa za odgovor na očitke v interpelaciji.
'Posledice Matajevega dela bodo težko odpravili'
V Zares so prepričani, da so zaradi nekakovostnega dela ministra nastale nepopravljive in težko popravljive posledice, ki se kažejo v alarmantno slabem stanju izvajanja nadzora nad družbami za zasebno varovanje, kar je povzročilo neprofesionalno, nezakonito in včasih tudi za življenje nevarno izvajanje zasebno-varnostne dejavnosti.
Posledice so po mnenju Zares vidne tudi v nepravočasnem, z zakonom neskladnem in neažuriranem načinu vzpostavitve evidence volilne pravice državljanov Slovenije, ki nimajo stalnega prebivališča v Sloveniji, s čemer je bila resno ogrožena z ustavo zagotovljena pravica voliti.
Lobnikar je ministru očital posledice njegovega nedela v osredotočenem prikritem zbiranju podatkov o posameznikih, ki niso osumljenci kaznivega dejanja, s strani policije, kar predstavlja grobo kršitev človekovih pravic in prekoračitev policijskih pooblastil.
LDS že dalj časa opozarja
Pri LDS so Mateju že dalj časa očitali različne nepravilnosti: "To je tudi glavni razlog, da smo se pridružili poslanski skupini Zares pri vložitvi interpelacije in prispevali tri podpise," je pojasnil vodja poslanske skupine LDS Jožef Školč.
"Če posplošimo in poenostavimo, je minister Mate z različnimi potezami precej politiziral policijo," je poudaril Školč. Poleg tega mu pri LDS očitajo, da je premalo storil za nadzor osebnih varnostnih služb ter da je s svojimi potezami in kadrovskimi menjavami poslabšal odnose v policiji in posledično varnost državljanov. V poslanski skupini še opozarjajo, da je notranji minister storil premalo za reševanje vprašanja izbrisanih, opozoril je tudi na ravnanje v primeru Strojan.
Mate zavrača očitke
Minister Mate bo očitke v interpelaciji komentiral, ko jo bo prejel in podrobneje preučil, so sporočili z notranjega ministrstva. Na prve očitke v zvezi z domnevnimi kršitvami zakonodaje v primeru Plut, na področju nadzora nad zasebnim varovanjem in v primeru ažuriranja volilnih imenikov pa minister odgovarja, da so v vseh navedenih primerih uslužbenci ministrstva in policije ravnali v skladu z veljavno zakonodajo in da pri tem ni bilo storjenih nobenih kršitev.
SDS: Interpelacija spodbuja kršenje človekovih pravic
Na interpelacijo so se odločno odzvali v SDS. Poslanec Rudolf Petan je dejal, da interpelaciji izrecno nasprotujejo zato, ker spodbuja rasno nestrpnost, kršenje človekovih pravic in spodbuja nasilje ene etnične skupine nad drugo. Pri tem je izpostavil očitke iz interpelacije glede romske družine Strojan.
Petan je pojasnil, da se je zadeva Strojan začela z "brutalnim napadom na domačina na njegovem posestvu". Ob tem je očital predlagateljem interpelacije, da niso pokazali obžalovanja, ko je prišlo do omenjenega pretepa. Poslanec SDS je prepričan, da je Mate s svojim posredovanjem v Ambrusu umiril strasti in tako preprečil še več žrtev.
SD: Interpelacija bo zgrešila svoj namen
Vodja poslanske skupine SD Miran Potrč je v izjavi za javnost dejal, da v njegovi poslanski skupini menijo, da bo interpelacija ne glede na svojo vsebinsko upravičenost zaradi ravnanja koalicije zgrešila svoj namen. Zato so se odločili, da v njej ne bodo sodelovali. "Če pa bodo predlagatelji interpelacije zahtevali, da se o njihovem predlogu, da se minister Mate razreši, glasuje, bomo takšen predlog z glasovanjem podprli," je še poudaril.
Potrč meni, da je ponedeljkova razprava ob glasovanju o zaupnici vladi v državnem zboru pokazala, "da se niti predsednik vlade Janez Janša niti koalicija nočeta resno pogovarjati o objektivnih problemih v tej državi". Po mnenju vodje poslancev SD se čas v naslednjih dveh mesecih ne bo spremenil tako, da bi koalicija resno razpravljala o trditvah v interpelaciji.
Pojasnil je še, da medstrankarski sporazum o sodelovanju pri pripravi na uspešno predsedovanje EU ne prepoveduje vlaganja interpelacij. "Je pa predsednik SD Borut Pahor obljubil, da stranka ne bo sodelovala pri vlaganju interpelacij," je poudaril.
Kot je v petek dejal Školč, so v pogovorih z Zares dosegli dogovore o vseh razširitvah besedila interpelacije, ki jih je zagovarjala LDS. Niso dosegli zgolj dogovora o vključitvi Matejeve odgovornosti za nereševanje položaja t.i. izbrisanih, je še pojasnil. "Vendar je drugih Matejevih kršitev dovolj, da je smiselno in potrebno interpelacijo vložiti in zagovarjati," dodaja Školč.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.