Vreme se nikakor ne ustali in tako so se tudi v torek popoldne večinoma na Gorenjskem razbesnela neurja.
Med huje prizadetimi je bil Kamnik, kjer je zalilo več objektov. Že popoldne so marljivi gasilci sanirali najnujnejše, a so delo nadaljevali tudi danes. Eno stanovanjsko hišo v Košišah ogroža plaz, zato so se stanovalci začasno preselili k sosedom. Plaz so gasilci prekrili s folijo, sanacija pa se je nadaljevala danes.
Hudo je bilo tudi v drugih delih Gorenjske. Tako se je okoli 15.40 neurje zneslo nad občino Cerklje na Gorenjskem. Po podatkih Uprave za zaščito in reševanje so gasilci iz PGD Cerklje na Gorenjskem, Zgornji Brnik, Velesovo, Spodnji Brnik ter Zalog na Zgornjem in Spodnjem Brniku izčrpali meteorno vodo iz poplavljenih prostorov osmih objektov in na Zgornjem Brniku zaradi udara strele opravili pregled ostrešja objekta. V Cerkljah je strela zanetila požar na telefonskem kablu in poškodovala ostrešje stanovanjskega objekta. Močan veter je podrl dve drevesi in odkril streho na Spodnjem Brniku.
Na Zgornjem Brniku je meteorna voda zalila tudi prostore letalske šole. Gasilci Aerodroma Ljubljana so iz objekta prečrpali vodo ter očistili odtočne jaške za meteorno vodo.
Še kakih deset minut prej je tudi občino Jesenice zajelo hudo neurje. Meteorna voda je zalila večinoma kletne prostore štirih enostanovanjskih objektov, devetih večstanovanjskih objektov ter prostore nakupovalnega centra. Za sanacijo posledic so bili aktivirani poklicni gasilci GARS Jesenice in prostovoljni gasilci iz PGD Koroška Bela, Jesenice, Planina pod Golico, Hrušica, Javorniški Rovt in Blejska Dobrava, ki so izčrpali meteorno vodo iz poplavljenih objektov.
Tudi občina Kranj je bila znova na udaru. Meteorna voda je po podatkih uprave zalila kletne prostore šestih hiš, treh večstanovanjskih objektov in enega poslovnega ter enega gostinskega objekta. Za sanacijo posledic so bili aktivirani poklicni gasilci iz JZ GB Kranj in prostovoljni gasilci iz PGD Breg ob Savi, Kokrica, Kranj-Primskovo, Stražišče, Bitnje in Britof. Izčrpali so meteorno vodo iz poplavljenih objektov.
Zakaj v teh dneh divjajo neurja?
Po pojasnilih hišnega prognostika Roka Nosana se je v torek popoldne nad omenjenim območjem ''dobesedno utrgal oblak''.
''V Kranju je v le nekaj urah padlo 62 litrov padavin na kvadratni meter, na Brniku pa 51 litrov. Še precej večje količine padavin so imeli na območju Kamnika, kjer je po nekaterih neuradnih meritvah padlo več kot 100 litrov dežja na kvadratni meter. Za primerjavo. To je toliko, kot jih tu običajno pade v celem maju skupaj,'' je pojasnil.
Razložil je tudi, zakaj se razvijejo tako močna neurja. ''Čeprav so vremenske fronte od nas zelo oddaljene, se v višinah še zadržuje nekoliko hladnejši zrak. Majsko sonce povzroči, da se ozračje pri tleh čez dan močno segreje. Ustvari se velika temperaturna razlika med nižjimi in višjimi plastmi ozračja, kar pomeni, da celotno ozračje postane nestabilno. To ima za posledico dnevni razvoj kopaste oblačnosti. V močno nestabilnem ozračju se bo rast kopastega oblaka ustavila šele na višini okoli 12 kilometrov, kjer se bo oblak razlezel v nakovalo. Tako nastane nevihtni oblak. Pričakujemo lahko nalive, veter in točo.''
Dodatni zagon neurjem dajo še šibki višinski vetrovi, zaradi katerih se nevihtne celice le počasi in zelo neurejeno premikajo. Nad istim območjem lahko tako vztrajajo in se obnavljajo dalj časa, kar ima za posledico veliko količino padavin.
Nestanoviten prehod med pomladjo in poletjem se bo v prihodnjih dneh sicer še nadaljeval. "Vročinske nevihte nas bodo spremljale še kar lep čas - deset ali več dni," pa napoveduje meteorolog Brane Gregorčič z Agencije RS za okolje (Arso). Podobne vremenske neprilike lahko tako pričakujemo tudi v prvi polovici junija.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.