
Hrvaški časopis Jutarnji list poroča, da je nemško specialno tožilstvo za preiskovanje zločinov nacionalsocializma Hrvaški poslalo podatke o identiteti osebe, za katero sumijo, da je sodelovala pri vojnih zločinih v času druge svetovne vojne. Šlo naj bi za Jakoba Dencingerja iz Osijeka (lahko tudi Jakob Frank Denzinger), njegovo ime pa je na nemškem seznamu, na katerem je še 60 imen in, ki ga je nemško tožilstvo sestavilo že pred meseci ter predstavilo svetovni javnosti.
Hrvaško tožilstvo je potrdilo, da imajo osebo iz nemškega popisa, ni pa potrdilo, da gre res za omenjenega Dencingerja, ki je bil leta 1924 rojen v Čepinju blizu Osijeka. Jutarnji pa piše, da naj bi dodatne podatke o njem zdaj zahtevale ZDA.
Po neuradnih podatkih, ki jih navaja Jutarnji list, Nemčija ni predstavila dokazov zoper Dencingerja, vedelo pa naj bi se, da je bil del nacističnega vojaškega aparata, ki je sodeloval pri množičnih vojnih zločinih. Glede na pravno razlago nürnberških procesov bi lahko že na podlagi tega dejstva proti njemu vložili obtožnico, izvedli sodni postopek in sprejeli presojo.
Proti njemu pa naj bi ameriški pravosodni organi že od 1. avgusta 1989 vodili ločen postopek, povezan z nezakonitim pridobivanjem državljanstva. Gre prav za omenjeno osebo, rojeno v Osijeku, že omenjenega leta, ki naj bi leta 1972 pridobila državljanstvo, težava pa je nastala, ker naj bi oseba pri tem lagala o svoji preteklosti. Dencinger je bil namreč v času druge svetovne vojne pripadnik zloglasnih nacističnih enot SS, oziroma celo pripadnik najbolj zloglasnih Totenkopfov (Mrtvaških glav). Tega pa sam ni sporočil, ko je vlagal prošnjo za ameriško državljanstvo.
Ko je vstopil v SS je bil star le 18 let. Bil naj bi čuvaj v najmanj petih "tovarnah smrti" (koncentracijskih taboriščih), med drugim tudi v Auschwitzu. Zavezniki so ga prijeli 24. aprila 1945 nekje v Franciji, to pa je šest dni preden je nacistični voditelj Adolf Hitler storil samomor.
Ameriški tožilec pravi, da naj bi Dencinger v bataljonu Totenkopf zastopal, ukazoval, pomagal, izvajal ali na nek drug način sodeloval pri pregonu oseb. Razlog pa naj bi bila zgolj njihova rasa, veroizpoved, državljanstvo, politična opredelitev.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.