Slovenija

Nacional: Janša prevzema medije

Zagreb, 01. 03. 2006 13.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

V Sloveniji se dogaja nepojmljiv napad na svobodo medijev s strani vlade Janeza Janše, piše hrvaški tednik Nacional.

Janša prevzema slovenske medije, ugotavlja hrvaški tednik Nacional
Janša prevzema slovenske medije, ugotavlja hrvaški tednik Nacional FOTO: POP TV

Hrvaški tednik Nacional je v zadnji izdaji v članku z naslovom 'Janša prevzema slovenske medije' zapisal, da se v Sloveniji dogaja nepojmljiv napad na svobodo medijev, saj "vlada Janeza Janše postavlja svoje ljudi na čelo dnevnikov Delo in Večer ter RTVS, opozicijski časnik Dnevnik pa skuša uničiti z izsiljevanjem njegovih oglaševalcev. Prvič po letu 2000 so se slovenski mediji znašli v razmerah, ko morajo braniti avtonomijo," piše tednik, ki meni, da bosta slovenski premier Janez Janša in njegova vlada "verjetno v prihodnjih šestih mesecih popolnoma prevzela nadzor nad najpomembnejšimi mediji v Sloveniji".

Nacional, ki je izšel v torek, sicer na dan, ko je RTV Slovenija dobila novega generalnega direktorja, Delo pa novega odgovornega urednika, je kot "povezanega z desničarsko vlado" označil Antona Guzeja, nekdanjega predsednika uprave Krekove banke, ki je bil v torek potrjen za novega generalnega direktorja RTVS. Da ga v novinarskih krogih "doživljajo kot desničarja", pa piše Nacional za Petra Jančiča, ki ga je nadzorni svet Dela na predlog Danila Slivnika, "vodilnega desničarskega novinarja" in nekdanjega urednika Maga, v torek imenoval za novega odgovornega urednika.

Peter Jančič je zanikal povezanost s političnimi strankami
Peter Jančič je zanikal povezanost s političnimi strankami FOTO: Dare Čekeliš


Časnik, ki v prispevku največ pozornosti namenja dogajanju v Delu - članek je namreč podnaslovil z 'Delo na udaru buldožerja slovenske vlade' - navaja, da je bila večina urednikov in novinarjev Dela proti imenovanju Jančiča. "Mnogi med njimi so prepričani, da je to uvod v spremembo dosedanje uredniške politike že desetletja vodilnega dnevnika v Sloveniji," je zapisal časnik. Jančič je za Nacional zanikal povezanost s političnimi strankami in poudaril, da ga kot novinarja s 15-letnimi izkušnjami zanima samo poštena uredniška politika.

"Kljub kritikam, da s svojim ravnanjem ogroža medijski pluralizem, Danilo Slivnik povsem drugače opisuje svojo vlogo," piše Nacional. "Ne gre za ideologijo, temveč odnos do oblasti, v prejšnjih desetih letih pa časniki in TV hiše ne samo, da so podpirale bivšo vlado, temveč so tudi neprestano napadale takratno opozicijo. Sedaj so nove razmere in Delo bo moralo iti proti centru," je dejal Slivnik. Po njegovem mnenju to pomeni umiritev skrajno levih stališč, ki so do nedavnega prevladovala na Delu.

Slednjo trditev je pojasnil s tem, da so novinarji Dela nasprotovali vstopu Slovenije v zvezo NATO, zagovarjali pa so protiameriško politiko in antigloblalistična stališča. Na notranjepolitičnem področju so podpirali liberalne demokrate, čeprav so izrazito heterogena stranka, ki se zavzema za tržni kapitalizem, hkrati pa je na ideološki ravni naslednica Tita in NOB, še piše Nacional. Ob tem je Slivnik tudi poudaril, da je bil Mag neodvisen tednik, ki je med drugim od vseh slovenskih časnikov najostreje napadal katoliško cerkev.

Novi generalni direktor RTVS bo imel možnost znatnega vpliva na uredniško politiko, menijo nekateri novinarji javne televizije
Novi generalni direktor RTVS bo imel možnost znatnega vpliva na uredniško politiko, menijo nekateri novinarji javne televizije FOTO: POP TV


Glede Dnevnika pa časnik navaja, da je "na pritisk Janševih ljudi" morala avstrijska trgovska mreža Hofer odpovedati že dogovorjeno pogodbo o marketinškem sodelovanju z Dnevnikom, ki je po prevzemu Dela in Večera postal vodilni opozicijski časnik.

Voditeljica osrednjega dnevnika na RTVS Simona Rakuša je v izjavi za Nacional opozorila, da lani sprejeti zakon o RTVS omogoča večji vpliv oblasti na ta najpomembnejši medij v državi, saj bo v skladu s tem zakonom novi generalni direktor RTVS ob skrbi za poslovno politiko imel tudi možnost znatnega vpliva na uredniško politiko. Tako pričakuje skorajšnje čistke, saj velja pravilo "ni pomembno, kakšen je, temveč ali je naš človek".

Da gre za politične oziroma zelo močne pritiske na medije, je za časnik dejal tudi predsednik Društva novinarjev Slovenije Grega Repovž, kot tudi več ljubljanskih novinarjev in urednikov. "Načeloma gre za legalno politiko sedanje vlade, ki preko zakona ali velikih podjetij, katerih uprave so ji blizu, sedaj prevzemajo večje medije," ugotavlja časnik, ki ob tem izpostavlja, da je treba upoštevati močan vpliv dnevnikov na slovensko javnost. Po njegovi oceni pa bi se razmere lahko še dodatno zapletle junija, ko je v Sloveniji pričakovati sprejem novega zakona o medijih, še piše Nacional.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User99501
02. 03. 2006 13.42
Kar naprej se pogrevajo ta rdeči časi. Primitivizem smrdi kar do neba. A sedaj je pa kaj drugače? Samo barve so se zamenjale - prej rdeči totalitarizem, sedaj pa totalitarizem druge barve. A si upa kdo trditi, da lahko kdo kaj spremeni (razen vladajočih politikov)? Torej, v čem je potem razlika? Vladajo nam tisti, ki so od strank postavljeni na listah, prej pa tisti, ki jih je na listo dala ena stranka. Oboje pa smo lahko šli volit oz. oboje smo lahko zgolj potrdili. :) Razlika je seveda očitna, kajne? Pimo, a ti lahko kandidiraš v stranki? Ne moreš, ker te ne bodo dali na listo, je drugih prisklednikov dovolj, tako kot v rdečih časih. Zato ne tumbaj neumnosti. Dejstvo je, da so naivni Slovenci na referendumu glasovali za zakon, katerega si večina sploh ni prebrala, omogoča pa totalen nadzor politike nad mediji. Kot pesek v oči pa je priletela še obljuba o znižanju TV naročnine - ki jo doslej zamanj čakamo! Kar ste (smo) volili, to imate (imamo).
User73157
02. 03. 2006 10.20
Zanimivo, da se v času rdeče prevlade na rtv , ni noben ni javno pritoževal- (beri, se ni imel možnosti javno pritoževat)
User90822
02. 03. 2006 09.48
Iz širše perspektive gledano, je osnovni cilj Janševe vlade, restavracija domobranstva. Vleče namreč poteze, ki so škodljive za ekonomijo samo, le da se nekdanji izdajalci pokažejo v lepši luči. Prevzem medijev je le eden izmed strateško načrtovanih korakov.
User99771
02. 03. 2006 08.31
jaz že nisem in ne bom volil SDS sploh pa ne Janše... čedalje slabše gre Sloveniji. Zakaj se vlada dejansko ne loti kakšnih pametnih projektov, ki so v dobro sloveniji... ne pa njihovim ritim. Sploh pa nehite že sledit Američanom(najbolj poden izgovor za državo) ... in gremo ven iz NATA!!
User99501
02. 03. 2006 07.09
Ja, ljudje dragi, kar ste na referendumu izglasovali, to vam sedaj pada na glave. A ste res verjeli, da ste šli glasovat za manjše TV naročnine? Slovenci smo res huuuudo naiven narod.
User98847
01. 03. 2006 18.54
Zadnji čas ,da se prevzamejo res je mal težko ko pa so bili tako dolgo po komunisti.Bravo
User98543
01. 03. 2006 17.07
Morda pa bomo svojo domovino na bolje spremenili s pomočjo pritiska drugih držav, npr. Hrvaške ali pa EU - bi bila še najprimernejša za spravit v red našo državo!
User99936
01. 03. 2006 17.01
Mislim da ima Nacional povsem prav kar se tiče slo1 in slo2..kako pa je z vami pop tv..pa ne vem!!!!