Med cilji Srednjeročnega obrambnega programa RS 2023–2028 je Šarec izpostavil predvsem dvig investicij na 20 odstotkov obrambnega proračuna in dvig sredstev za raziskave in razvoj na dva odstotka. Prav slednje se mu zdi eno izmed ključnih področij, saj bo to med drugim omogočilo trženje znanja slovenskega gospodarstva. Šarec je poudaril še, da je ministrstvo pravkar podpisalo tudi sporazuma z dvema univerzama.
Načrtovani dvig financiranja obrambnega sistema na dva odstotka bruto domačega proizvoda je obrambni minister sicer pozdravil, a spomnil, da bo ta številka na prihajajočem vrhu zveze Nato dojeta kot osnova, in ne več kot zgornja meja. "Slovenija tukaj ni v dobrem položaju," je ocenil.
Načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš je navedel, da so med prednostne naloge uvrstili tisti del modernizacije vojske, ki je pomemben. Izpostavil je izgradnjo obeh bataljonskih skupin, ki sta pomembni za zavezništvo in za priložnost, da se vojska usposablja na novi tehniki in tako sledi trendom.
Naštel je še nakup helikopterjev, ki bodo pomembno prispevali k dvonamenskemu delovanju vojske, torej tudi na področju zaščite in reševanja. Pa tudi modernizacijo infrastrukture, ki je pogoj, da pripadnikom ponudiš prijetno delovno okolje in jih v vojsko tako pritegneš več.
Glavaš je dodal, da se s slovenskimi podjetji, ki sodelujejo z obrambnim sistemom, pogajajo tudi o tem, da bi njihovi mehaniki in inženirji stopili v vrste pogodbenih rezervistov. "V primeru napak na tehniki bi te pogodbene rezerviste vpoklicali za dan ali dva, da nam te probleme pomagajo razrešiti," je bil konkreten.
Glede pogodbene rezerve je spomnil še, da trenutno ni uvrščena v rodovske bataljone, kar nameravajo spremeniti. Če bo "nek pogodbenik merilec na zračni bateriji, mu moramo seveda dati delovno mesto in ga zanj tudi usposabljati", je ponazoril načelnik Generalštaba SV.
Glavaš je nadaljeval, da se značaj SV spreminja, saj vanjo prihajajo novi oborožitveni sistemi, zato je treba nekatere sile združevati ali ustanavljati nove. V srednjeročni program so zato zapisali, da bodo ustanovili novo formacijo artilerijskega bataljona, s ciljem postopne izgradnje samohodnih artilerijskih zmogljivosti. Znova nameravajo zgraditi tudi bataljon za radiološko, kemično in biološko obrambo ter uvesti formacijo zračne obrambe, kot je v vojski doslej še ni bilo. Pogovori o vojnih formacijah po Glavaševih besedah sicer še potekajo.
Kasneje se je razprava na pobudo Mateja Tonina (NSi) vrtela okoli odpovedi posla z boxerji, ob čemer je Šarca vprašal, kdaj namerava ministrstvo razkriti, da kot alternativo kupuje osemkolesnike, ki so izdelani po licenci ameriške družbe General Dynamics. Obrambni minister je odgovoril, da izbire osemkolesnika do konca postopka ne bo komentiral, saj bodo vozilo izbrali na podlagi ponudb in karakteristik. Je pa povedal, da je postopek v sklepni fazi.
Srednjeročni obrambni program je sicer ključni planski dokument obrambnega ministrstva, ki predstavlja konkretizacijo marca sprejete resolucije o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2035.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.