Novinar Televizije Slovenija Erik Valenčič bo v sredo zaslišan na državnem tožilstvu. Osumljen je, da je storil kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov, ker naj bi v dokumentarnem filmu Koalicija sovraštva razkril tajne podatke Sove.

Kot poroča časnik Delo, je to četrti primer odkar je bil kazenksi zakonik konec leta 2008 spremenjen tako, da je iz člena o izdaji tajnih podatkov izginila določba, ki je dopuščala objavo v javnem interesu, in ne na škodo države. Sporne podatke naj bi leta 2012 razkril z objavo dokumenta Poročilo o aktivnostih skrajnih skupin v Sloveniji. Gre za poročilo, na katerega je parlamentarna komisija za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami čakala več mesecev, Sova pa naj bi pripravila kar tri različice.
Novinar očitano zavrača in pojasnjuje, da je prek objave poročila Sove pokazal in dokazal, da je bilo to cenzurirano, saj so bile iz njega izbrisane vse relevantne informacije o delovanju in povezavah desničarskih skrajnežev. Povedal je, da poročilo nima oznake tajnosti ter da po njegovi oceni ni analitično, temveč politično. Valenčič je za časnik pojasnil, da se je za njegov pregon prvi javno zavzemal Vinko Gorenak takoj po predvajanju oddaje Koalicija sovraštva. Pri tem je spomnil, da je bil Gorenak notranji minister v vladi Janeza Janše, ki je po Valenčičevih besedah zavlačevala z dostavo poročila Sove o skrajnih skupinah. Valenčič meni, "da so se pri Janši bali, da bo v javnost prišlo še več podatkov o povezavah med SDS in slovenskimi neonacisti".
Povedal je še, da je Gorenaku, potem ko je ta lani pri generalnem tožilcu Zvonku Fišerju javno zahteval pregon zoper njega, v javnem pismu namignil, da o povezavah SDS in neonacisti ter resničnih organizatorjih nasilnih izgredov konec leta 2012 ve še veliko več. Gorenak je takrat po Valenčičevih besedah utihnil in začeli so se drugačni pritiski. "Med drugim sta pred nekaj meseci Radiotelevizijo Slovenija obiskala dva kriminalista in vodstvo hiše zasliševala o tem, ali sem dobil službo na televiziji," je pojasnil.
’To je še en grob poseg v pravico javnosti do obveščenosti’
Upravni odbor Društva novinarjev Slovenije odločitev tožilstva, da sproži predkazenski postopek zoper novinarja, razume kot še en grob in nedopusten poseg v pravico javnosti do obveščenosti. "Objava dokumenta Sove z naslovom Poročilo o aktivnostih skrajnih skupin v Sloveniji je bila v nespornem javnem interesu, objava pa Sovi ni škodovala. Tudi če bi novinar razkril vsebino tajnih dokumentov, kar se sicer ni zgodilo, se v demokratični državi zaradi razkrivanja zaupnih in drugih za javnost pomembnih podatkov novinarjev ne preganja," pravijo. Dodajajo, da tudi Kodeks novinarjev Slovenije dovoljuje sicer nedovoljene načine zbiranja informacij, če jih ni mogoče pridobiti na drug način in so za javnost izrednega pomena. Po kodeksu je novinar dolžan spoštovati tudi anonimnost vira.
Tožilstvo pozivajo, da nemudoma odstopi od pregona Erika Valenčiča in tudi od postopkov zoper novinarko Dela Anuško Delič in novinarja Dnevnika Meto Roglič in Petra Lovšina. Rogličeva in Lovšin sta bila zaslišana lani, pred nekaj tedni pa se je začela glavna obravnava zoper Delićeve. Po poročanju Dnevnika je sicer pravosodni minister Goran Klemenčič novembra lani napovedal pripravo zakonskega predloga, ki bo zagotovil, da objava tajnih podatkov, ki so v javnem interesu, ne bo več kaznivo dejanje. Na ministrstvu so za časnik pojasnili, da je v pripravi novela kazenskega zakonika, v katero bo vključena tudi ta sprememba. Novela bo po podatkih ministrstva predvidoma marca v medresorskem in strokovnem usklajevanju.
KOMENTARJI (93)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.