
Po poročanju avstrijskih 'lovcev na nevihte' je več močnih neviht z debelo točo najprej okoli 16. ure nastalo na avstrijskem Štajerskem - in sicer južno od Gradca, kjer je ponekod padala kar sedemcentimetrska toča.
Vpliv tega nevihtnega sistema je kasneje povzročil nastanek nove, močnejše nevihte, ki se je malo pred 18. uro razbesnela na Goričkem. Drobna, a gosta toča je ponekod povsem pobelila pokrajino. Le nekoliko kasneje je nad Pomurjem nastalo še več močnih nevihtnih celic, najmočnejša je malo po 19. uri zajela Ljutomer z okolico.
Še pred tem se je obsežen nevihtni sistem, ki so ga spremljali močni nalivi, sunki vetra in lokalno tudi drobna toča, izoblikoval nad zahodno Slovenijo, se nad istim območjem zadrževal kakšno uro, ob stiku z dinarsko pregrado pa je oslabel. Drobna toča je klestila tudi ponekod v Zasavju.
Prometnoinformacijski center je vse voznike ob tem spet pozival, naj ob neurjih ne ustavljajo pod nadvozi in v predorih. Promet je bil na območjih, kjer so se razbesnele nevihte, močno upočasnjen, ponekod ga je ovirala tudi gosta megla.

Delo so zaradi nalivov in neurij imeli tudi gasilci.
Po poročanju Uprave RS za zaščito in reševanje, so ob 19.01 v Gornji Radgoni zaradi gasilci PGD Gorna Radgona izčrpali iz dveh objektov meteorno vodo.
V občini Ptuj je močan veter odkril streho objekta. Gasilci PGD Grajena so odkrito streho pokrili.
Ob 18.36 so gasilci PGD Idrija na cesti Idrija–Vojsko razžagali in odstranili podrto drevo ter počistili cestišče.

Zaradi približevanja hladne fronte in poglobitve ciklona nad Genovskim zalivom so nevihte s krajevnimi neurji nastajale tudi ponoči.
Tudi nedelja bo vremensko zelo nestabilna. Nad Jadranskim morjem se bodo večji del dneva prožile nove nevihte, ki se bodo v obliki pasov ali nevihtnih linij pomikale tudi nad Slovenijo. Ob nevihtah bodo glavno težavo predstavljali predvsem močnejši nalivi, ki se bodo zaradi južnega vetra nad istimi območji lahko obnavljali dalj časa. Zaradi predvidenih obilnejših padavin Agencija RS za okolje (Arso) opozarja pred morebitnimi težavami z meteornimi vodami in hudourniškimi vodotoki, ki se lahko pojavijo po vsej državi, najbolj verjetne pa so v južni, vzhodni in osrednji Sloveniji.

Pestro vremensko dogajanje bo s seboj prineslo tudi občutno nižje temperature. V večjem delu države bomo jutri izmerili le malo nad 20 stopinj Celzija. Nekoliko topleje bo na Primorskem in na severovzhodu, kjer se bo ogrelo do okoli 25 stopinj Celzija.
Kako prepoznamo, da se nam približuje neurje?
Nastanek nevihtnih oblakov povzroča močna nestabilnost ozračja, ki je posledica približevanja obsežne vremenske fronte. Nevihte se zaradi vetra v višinah povezujejo v večje sisteme, tako imenovane linije, ki jih pogosto spremlja močan nevihtni piš. Na bližajoče se neurje z močnim vetrom opozarja podolgovat in nizek oblak, pod katerim se vleče padavinska zavesa. Če je ta zavesa zelenkaste barve, lahko pričakujemo točo.
Burno vremensko dogajanje tudi ob jadranski obali
Ciklon s hladno fronto bo poskrbel za burno vremensko dogajanje ne le pri nas, temveč vzdolž večjega dela jadranske obale, kjer v teh dneh dopustujejo tudi številni Slovenci. Do jutri popoldne bodo nad toplim morjem nastajale številne nevihte, ki se bodo predvidoma združevale v močnejše nevihtne linije in se pomikale nad obalo. Največjo nevarnost bodo predstavljali močnejši sunki zahodnega vetra, ki lahko tudi podirajo drevesa. Ob dotoku hladnejšega zraka nad zelo toplo morjem je možen nastanek vodnih tromb, ki lahko prav tako povzročijo nemalo škode. Opozorilo še posebej velja za vse, ki počitnikujejo v kampih.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.