Slovenija

Na zahodu države bo večinoma suho, drugod občasne padavine

Ljubljana, 22. 08. 2022 09.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Rok Nosan, K.K.
Komentarji
2

Na vzhodu, nad osrednjo in jugovzhodno državo bo občasno deževalo, na zahodu bo medtem ostalo večinoma suho. V krajih s padavinami se marsikje ne bo ogrelo niti do 20 stopinj Celzija. Povsem drugače bo na Primorskem, kjer se bo ob šibki burji živo srebro približalo 30 stopinjam Celzija. Druga polovica tedna bo bolj sončna, a s popoldanskimi krajevnimi nevihtami.

 

Na obrobju vpliva višinskega ciklona bo danes k nam dotekal razmeroma hladen in vlažen zrak. Štajersko in Prekmurje so že zgodaj zjutraj zajele manjše padavine, ki se bodo do sredine dneva razširile tudi nad osrednjo in jugovzhodno Slovenijo. Na zahodu Slovenije bo danes ostalo večinoma suho, možna bodo tudi krajša obdobja sončnega vremena.

Kontrast med vzhodom in zahodom se bo poznal tudi pri temperaturah. V krajih s padavinami se marsikje ne bo ogrelo niti do 20 stopinj Celzija. Povsem drugače bo na Primorskem, kjer se bo ob šibki burji živo srebro približalo 30 stopinjam Celzija.

Sonce in dež
Sonce in dež FOTO: Shutterstock

Druga polovica tedna bolj sončna, a s popoldanskimi krajevnimi nevihtami

V nadaljevanju tedna se bo višinski ciklon pomikal proti jugovzhodu celine in s tem izgubljal vpliv na vreme pri nas. Ponoči in jutri dopoldne bo v vzhodni in osrednji Sloveniji še padlo nekaj dežja, nato pa se bo k nam od zahoda začel širiti toplejši in bolj suh zrak. Druga polovica tedna nam bo tako prinesla več sončnega vremena, a bodo ob popoldnevih še nastajale krajevne plohe in nevihte. 

Temperature se bodo približale 30 stopinjam Celzija, na Primorskem pa bodo to mejo tudi presegle. Na Goriškem se bo lahko v četrtek ogrelo tudi do 34 stopinj Celzija. Do nove izrazitejše spremembe vremena in ohladitve bi lahko prišlo ob koncu meseca, a je ta napoved še zelo nezanesljiva.

Spremembe v vremenskih napovedih: meteorološkim modelom težave povzroča višinski ciklon

Verjetno ste opazili, da se je vremenska napoved v zadnjih dneh zelo spreminjala. Še v prvi polovici preteklega tedna je kazalo, da bomo imeli sončno soboto in nedeljo. A bolj ko se je bližal konec tedna, bolj jasno je postajalo, da se oblakom in krajevnim padavinam ne bo mogoče povsem izogniti. Nekateri izračuni meteoroloških modelov so v petek in soboto celo kazali, da bi lahko na severovzhodu Slovenije do torka zjutraj lokalno padlo več kot sto litrov dežja na kvadratni meter, kar bi bilo po daljšem sušnem obdobju zelo dobrodošlo, a hkrati bi lahko velika količina dežja v tako kratkem času povzročala tudi škodo. Včerajšnji izračuni so nato pričakovano količino padavin vendarle precej zmanjšali.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V zadnjih dneh meteorološkim modelom velike težave povzroča višinski ciklon, ki se je po petkovem prehodu nevihtne fronte pomaknil nad Balkan. Ker je višinski ciklon izločen iz splošnega zahodnega zračnega toka, je njegovo gibanje zelo nepredvidljivo. Lahko ga primerjamo z gibanjem vrtavke, ki jo zanaša čisto po svoje. Poleg tega pa je višinski ciklon v primerjavi z ostalimi vremenskimi procesi zelo majhna tvorba, zato lahko že majhni premiki v eno ali v drugo smer povsem spremenijo vremensko napoved.

Višinski ciklon kroži v nasprotni smeri urinega kazalca na višini med pet in deset kilometrov. Ker je zrak v njem hladnejši od okolice, ga lahko imenujemo tudi višinsko jedro hladnega zraka. Zaradi šibkih višinskih vetrov so padavine pod vplivom tega zračnega vrtinca zelo razpršene in se neurejeno premikajo. Največ dežja običajno pade na robovih višinskega ciklona, kjer se srečujeta toplejši in hladnejši zrak. Ko je temperaturna razlika med njima večja, je tudi ozračje bolj nestabilno in takrat lahko pričakujemo burnejše vremensko dogajanje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

roten
22. 08. 2022 18.36
abcč
22. 08. 2022 18.13
Zakaj so v preteklosti fronte in valovi potekali v smeri od zahoda proti vzhodu, v zadnjih letih pa imamo samo smer sever jug, center pa severno sredozemlje? Ko se preveč segreje, se "Naredi " ciklon v severnem Sredozemlju, malo potrse in potem sledi vdor hladbega zrala iz severa,.ki mu sledi saharski prah z juga. Nobene oz. :skoraj nič vode. Ta je prihajala iznad Atlantika. Sedaj pa imamo samo še višinska jedra hladnega zraka in saharski pesek, pa konstantno veter in črte na nebu. Napovedi pa vedno manj točne, kot da dosedanji zakoni narave ne delujejo več. Človek postane kar žalosten.