V vrtcih ter osnovnih in srednjih šolah je po zadnjih podatkih Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport RS (MIZŠ) aktivno okuženih 119 otrok in 271 zaposlenih. V karanteni je 2933 otrok oziroma 139 oddelkov.
Glede na podatke, objavljene na spletni strani ministrstva, je relativni delež okuženih učencev po prvem tednu vrnitve prve triade v šole v nekaterih regijah znašal 0,02 odstotka. V nedeljo, tik pred začetkom počitnic za učence vzhodnega dela Slovenije, je ta delež znašal 0,04. Delež okuženih otrok v vrtcih se v istem obdobju ni bistveno spreminjal in je znašal okoli 0,03 odstotka.
Na vzhodu države v šole znova vsi učenci, na zahodu zimske počitnice
Po več kot štirih mesecih šolanja na daljavo pa so se danes znova k pouku v šoli vrnili vsi učenci in dijaki zaključnih letnikov z vzhoda države. Zanje veljajo enaki epidemiološki ukrepi kot za učence prvega triletja, ki se že izobražujejo v šoli. Pouk poteka v matičnih učilnicah, v katerih tudi malicajo. Za organizacijo kosila morajo šole poskrbeti tako, da je čim manj mešanja med učenci.
Podaljšano bivanje za učence prvega triletja je organizirano v matičnem razredu, medtem ko so starše četrtošolcev in petošolcev pozvali, naj otroci, če se le da, po pouku odidejo domov. Učencem ni treba nositi zaščitnih mask v razredu, so pa obvezne zunaj razreda.
V srednje šole pa so se vrnili dijaki zaključnih letnikov srednješolskega izobraževanja ter tisti, ki so vključeni v programe nižjega poklicnega izobraževanja. Šolske prostore in delavnice so odprli tudi za praktični pouk srednješolcev.
Pred današnjo vrnitvijo učencev in nekaterih dijakov v šole vzhodne polovice Slovenije so morali vsi zaposleni v vzgoji in izobraževanju opraviti test na novi koronavirus.
Za en teden pa bodo na šolo pozabili učenci in dijaki osrednjeslovenske, gorenjske, goriške, notranjsko-kraške, obalno-kraške in zasavske regije ter Ribnice, Sodražice, Loškega Potoka, Kočevja, Osilnice in Kostela. Ob ugodnem vremenu in rahljanju ukrepov se bodo številni lahko odpravili tudi na smučišča.
Pred tem zaznali padec motivacije med učenci
Mojca Kirbiš, ravnateljica Osnovne šole (OŠ) Rada Robiča Limbuš, je medtem na vladni novinarski konferenci z veseljem povedala, da so se danes tako napolnile tudi osnovne šole z območja severovzhoda Slovenije: "V šole so se poleg učencev prvega triletja vrnili tudi učenci od 4. do 9. razreda. V šolske klopi so sedli po 14 tednih pouka na daljavo."
Kot je ocenila, je pouk na daljavo potekal tudi zelo kakovostno: "Učenci in učitelji so pridobili veliko novih veščin. Na naši šoli smo imeli tedenske videokonference strokovnih delavcev, kjer smo veliko časa namenili pogovoru o delu v razredih, učencih, iskanju pomoči zanje. Posameznim učencem, ki so slabše sledili učnemu delu, smo poskušali pomagati z okrepljenim sodelovanjem z razrednikom, s svetovalno službo, z učitelji za dodatno strokovno pomoč, s starši ter z individualnimi pogovornimi urami z učenci. Velikokrat je bilo težko."
Kot je opisala, so se strokovni delavci v tem času izobraževali, se učili uporabljati različna spletna orodja, pripravljali prilagojene urnike, prav tako pa so učence učili uporabe različnih spletnih orodij, na primer uporabe spletnih učilnic, elektronske pošte ... Strokovni delavci so pripravljali številna gradiva, pa vendar – pouk na daljavo nikakor ne more nadomestiti tistega v šoli. Predvsem, ker je trajal tako dolgo, je poudarila. "Tudi tiste dejavnosti, ki so bile v začetku pouka na daljavo zelo učinkovite, v zadnjih tednih niso bile več. Učitelji so pripravljali video razlage in številna odlična didaktična gradiva, a je v zadnjih tednih pri učencih zelo upadla motivacija. S ponosom ugotavljam, da nam je kljub težki situaciji uspelo. Skupaj smo zmogli skozi to težko obdobje. Rada bi se zahvalila vsem strokovnim delavcem, učencem in staršem. V tem obdobju so se tudi med nami stkale številne vezi. Drugačne, kot če bi bili v šoli," je povedala Kirbiševa.
Izpostavila je še, da je pri nekaterih pri vrnitvi v šolo prisoten tudi strah. "Na povratek v šolo smo se dobro pripravili, vložili smo veliko truda in časa. Zavedamo se, da se učenci vračajo v šole, epidemija pa še vedno traja. Zato je danes ob veselju prisotna tudi skrb, ki izhaja iz zavedanja velike odgovornosti. Učenci se v šole vračajo z različnimi zgodbami. Potrebno jim bo prisluhniti. Veliko pozornosti bomo morali znova posvetiti navajanju na šolsko rutino. Tudi pri nekaterih zaposlenih se pojavlja stiska ob vrnitvi v šolo."
Izrazila je tudi upanje, da bodo šolska vrata ostala odprta. Kljub številnim ukrepom, se šole soočajo tudi z nekaterimi omejitvami in izzivi. "Naše osnovno vodilo je, da se učenci posameznih oddelkov med seboj ne mešajo. V razredu imajo določen sedežni red. Mize so postavljene tako, da so čim bolj oddaljene druga od druge, a žal učilnice niso tako velike, da bi lahko povsod zagotovili dovolj razdalje. Vsi si želimo, da šola ne bi ponovno zaprla svojih vrat, zato naprošam vse starše, da resnično ravnajo odgovorno in v šolo pošljejo le zdravega otroka. Skupaj bomo zmogli. Z dobro voljo, pozitivno energijo, dobro komunikacijo in potrpežljivostjo," je sklenila ravnateljica limbuške osnovne šole.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.