Po tem, ko je po filmskem pobegu iz koprskega zapora, v javnosti prvič spregovoril eden od pobeglih zapornikov - Damjan Mitrović, in ko je na slabe delovne razmere v koprskih zaporih opozoril sindikat paznikov, so se zdaj tako na javnost kot na predsednika vlade Marjana Šarca odločili obrniti še pravosodni policisti, zaposleni v Zavodu za prestajanje kazni zapora (ZPKZ) Koper.
"Na medije in na predsednika vlade se obračamo z namenom, da nam nekdo pomaga in prisluhne," so v odprtem pismu zapisali policisti in dodali, da že vrsto let opozarjajo na nepravilnosti delovanja zavoda, vendar jim Generalni urad ne prisluhne.
Senzorji gibanja naj bi komaj zaznali, da se nekdo premika
Najprej so se dotaknili pobega zapornikov. Nadrejeni naj bi zaposlenim v ZPKZ zatrjevali, da so v zaporu rešetke iz magnolijevega jekla, ki naj bi bile pod alarmom. Da temu ni tako oziroma so te iz navadnega jekla, so izvedeli šele zdaj. "Sami smo poskusili prežagati rešetke, kar nam je v pičlih 15 minutah tudi uspelo. Prav tako naj bi imeli senzorje gibanja, pa jih ni. Naš videosistem je tako zastarel, da se komaj opazi, da se nekdo premika," poudarjajo.
Okrog 20. decembra je pravosodni policist opozoril nadrejene na nenavadno dogajanje z zapornikoma. "Eden od njiju je na obiskih prejel denar, pravosodni policist pa mu je denar zasegel in mu izročil le 100 evrov, kolikor mu po hišnem redu pripada. Pripornik se ni strinjal in zahteval še preostali denar. Policist ni popustil in ostanek denarja deponiral," pišejo policisti. Nastale naj bi težave in pripornik se je pričel žaljivo obnašati. Kasneje je isti pravosodni policist opravljal nenapovedan pregled sobe iz katere sta kasneje tudi pobegnila, ker je sumil, da pripornika posedujeta usb modem za internet.
"Pobegla pripornika sta se mu uprla in mu pričela groziti. Policist je sprožil alarm, pritekli so ostali pravosodni policisti. Takrat sta se pripornika umirila in se pričela opravičevati," pišejo in dodajajo, da je policist o dogodku podal poročilo, ki pa ga - kot kaže - nihče ni obravnaval. Policist je o tem, da v tisti sobi obstaja velika možnost, da posedujejo modem oziroma gsm aparat, poročal nadrejenemu. A nihče ni ukazal pregleda sobe, dejali naj bi, da za to ni časa.
"Naj dodamo, da sta pripornika pobegnila s pomočjo vzmetnic, ki so se nahajale pri zabojnikih za smeti in to cela dva meseca – v zavodu so jih namreč zamenjali zaradi pojava garij. Kdo je dopustil in kdo je odredil, da štiri vzmetnice stojijo tam dva meseca?" se sprašujejo in želijo, da je jasno, da brez teh vzmetnic zapornika nebi mogla pobegniti.
"Naj povemo, da so vsa okna v celicah imela dodatno kovinsko mrežo, ki je preprečevala že sam dotik rešetk. Direktor Dušan Valentinčič je ukazal te mreže odstraniti, saj mu je varuh človekovih pravic tako svetoval. S tem je zaprtim omogočen dostop do rešetk, prav tako pa na ta način z raznimi vezalkami, ki jih spletejo čez okna, prekupčujejo z gsm aparati ali z drogami. Direktor je bil opozorjen, vendar ga to ni zanimalo."
V isti celici so bili po njihovih navedbah trije priporniki - vsi trije Srbi - dva pobegla s tiralico in tretji, ki ni pobegnil in je poročen s sestro pobeglega Milosavljevića. "Naj dodamo, da so v ZPKZ KP zaprte osebe nameščene po celicah po svojih željah. /.../ Vsi Arabci so skupaj, vsi Albanci so skupaj. Teh jezikov mi ne razumemo in ne vemo kaj načrtujejo. /.../ Tudi na to smo opozarjali, vendar dobili le odgovor 'kaj češ, tako bo mir'. V našem zaporu nadrejeni tako kupujejo mir, namesto da bi ga vzpostavili."
Policisti tako naprošajo predsednika vlade, ministrico za pravosodje in predsednika sindikata Sdos Frančiška Verka, naj jim pomagajo. "Vsi ste vabljeni v naš zavod na pogovor s pravosodnimi policisti, ki vam bodo vse našteto potrdili, ker pa se bojimo za svoja delovna mesta si želimo, da bi na takšnem sestanku bili prisotni samo navadni pravosodni policisti, brez nadrejenih," pravijo.
Zahtevajo tudi takojšnjo preiskavo in odstavitev direktorja Dušana Valentinčiča, saj je iz ZPKZ KP naredil luksuzen hotel in pravosodne policiste spremenil v služabnike zaprtih oseb.
Spomnimo: filmski pobeg pred novim letom
Dragan Milosavljević in Damjan Mitrović sta bila v koprskem priporu od 26. avgusta oziroma od 12. septembra letos. Oba sta skladno s Kazenskim zakonikom Srbije obtožena neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami, zaradi česar je bila zahtevana izročitev Republiki Srbiji. Milosavljević je osumljen tudi prepovedanega prehajanja meje.
Prve ugotovitve so pokazale, da je bil nadzor pravosodnih policistov ob pobegu Milosavljevića in Mitrovića pomanjkljiv. Pripornika sta pobegnila tako, da sta prežagala rešetke na oknu in jih po vsej verjetnosti s pomočjo pohištva v sobi upognila do te mere, da sta lahko splezala skozi odprtino. S pomočjo vrvi, spletene iz rjuh, sta pobegnila na prostost.
Pobegla pripornika sta v sobi pustila pisno sporočilo, v katerem sta zapisala, da sta se za pobeg odločila zaradi nestrinjanja z odločitvijo Slovenije, da se ju izroči Republiki Srbiji.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.