Slovenija

'Slovenija ima pravne argumente in je lahko optimistična'

Bruselj, 02. 05. 2018 06.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na sedežu Evropske komisije v Bruslju je potekala ustna obravnava v povezavi s slovenskim pismom glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama. Slovenska stran je po besedah zunanjega ministra Karla Erjavca s sestankom zelo zadovoljna.

Več videovsebin
  • IZ 24UR: Državi še ustno podali svoje argumente o arbitraži
    03:47
    IZ 24UR: Državi še ustno podali svoje argumente o arbitraži
  • Iz 24UR: Na mizi ni bilo nobenih novih idej
    01:24
    Iz 24UR: Na mizi ni bilo nobenih novih idej
  • Iz SVETA: V Bruslju ustna obravnava o arbitraži
    05:09
    Iz SVETA: V Bruslju ustna obravnava o arbitraži

Že pred sestankom je bilo jasno, da gre za postopkovni korak, ki ne bo vodil k premikom pri slovenskih in hrvaških stališčih. Tudi političnih pobud od komisije na obravnavi ni bilo pričakovati.

Predstavniki slovenske delegacije so bili po navedbah zunanjega ministra Karla Erjavca s sestankom zadovoljni. "Komisija je po njihovih besedah sestanek vodila na strokovni ravni, takšna so bila tudi vprašanja. Izkazalo se je, da je bilo na Evropsko komisijo naslovljeno pismo zelo dobro strokovno utemeljeno," je povedal.

V Evropski komisiji so po koncu ustne obravnave v povezavi s slovenskim pismom glede tožbe proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama danes v Bruslju sporočili le, da "posameznih postopkovnih korakov ne komentirajo".

Hrvaška stran je po ministrovih besedah v obravnavi nastopala s političnimi argumenti, torej da arbitražna razsodba ne obstaja, zaradi česar je ne morejo implementirati. Trdili so tudi, da neuresničevanje ne predstavlja kršitve prava EU.

"Evropska komisija je iskala povezavo med neimplementacijo arbitražne razsodbe in pravom EU. Naši predstavniki v Bruslju so nastopali strokovno in tako tudi odgovarjali, hrvaška stran pa ni predstavila nobenih novih argumentov," je povedal Erjavec.

Postopek se bo po njegovih besedah zdaj nadaljeval z mnenjem, ki ga lahko pripravi komisija. Še prej bo pripravila poročilo za kolegij komisarjev, ki se bo odločil, ali bodo izdelali posebno mnenje, ki bo del postopka pred Sodiščem EU. "Seveda pa se lahko kolegij odloči tudi, da ne poda nobenega mnenja," je pojasnil.

Minister je sicer zelo zadovoljen, da so slovenski predstavniki danes dobili potrditev, da so svoja stališča argumentirali pravilno in bo to dobra popotnica v primeru nadaljevanja postopka pred Sodiščem EU.

Slovensko strokovno delegacijo z močno pravno zasedbo je po neuradnih informacijah vodil Marko Vrevc z zunanjega ministrstva, hrvaško pa državna sekretarka za evropske zadeve na hrvaškem zunanjem ministrstvu Andreja Metelko-Zgombić. Evropsko komisijo so zastopali predstavniki pravne službe.

O arbitraži so danes govorili v Bruslju.
O arbitraži so danes govorili v Bruslju. FOTO: Damjan Žibert

Hrvaška ustno obravnavo v Bruslju ocenila kot zelo uspešno

Hrvaška državna sekretarka na zunanjem ministrstvu Andreja Metelko-Zgombić je današnjo ustno obravnavo o arbitraži, ki je potekala na sedežu Evropske komisije v Bruslju, sicer ocenila kot "zelo uspešno". Poudarila je, da so v "ugodnem vzdušju" na strokovni ravni razpravljali o sporu in da sta obe strani predstavili svoja že znana stališča.

Vodja hrvaške delegacije na današnjem zaslišanju Metelko-Zgobićeva je v izjavi za hrvaške novinarje v Bruslju izrazila pričakovanje, da komisija ne bo podprla slovenske tožbe pred Sodiščem EU in da se v Bruslju bolj nagibajo k hrvaškim stališčem. V Zagrebu so prepričani, da z zavračanjem arbitražnega postopka in izvajanja arbitražne odločbe niso kršili evropske zakonodaje.

"Zanimivo je bilo videti, da je komisija dobro preučila naše argumente in stališča ter da so vsaki strani zastavili vprašanja, ki so bila izpostavljena tudi v pisnih odzivih," je dejala v pogovoru s hrvaškimi novinarji v Bruslju. Dodala je, da je komisija prosila, naj ne objavljajo javno vseh podrobnosti z današnjega zaslišanja.

Pojasnila je, da je bil temeljni slovenski argument "nova" meja, ki je drugačna od tiste iz leta 1991, a je Hrvaška ne želi uveljaviti. Hrvaška vztraja, da je veljavna nekdanja republiška meja, dodaja Metelko-Zgombićeva, ki spominja, da sta državi leta 2005 soglašali o meji iz leta 1991 in se dogovorili o izogibanju incidentom.

Kot je še povedala, so med današnjo razpravo komisijo opozorili, da na tej sledi vidijo rešitev trenutnega stanja. Če je bil režim medsebojnega nekaznovanja ribičev dober po letu 2005, hrvaška diplomatka ne vidi razloga, zakaj ne bi s tem režimom nadaljevali, medtem ko bosta državi dvostransko uredili vprašanje v okvirih mednarodnega prava.

Ni želela ugibati, ali bo v prihodnje potekala še kakšna podobna obravnava, spomnila pa je, da ima komisija do 18. junija čas, da se odloči o ravnanju glede slovenske pritožbe. Poudarila je, da je Hrvaška znala odgovoriti na slovensko pritožbo.

"Hrvaška definitivno na to vprašanje gleda kot na strokovno vprašanje. Končno je spor treba nehati reševati s političnimi izjavami, temveč strokovno in argumentirano," je dejala in povedala, da se je današnjega zaslišanja udeležila kot strokovnjakinja, ki dlje časa spremlja spor o meji s Slovenijo.

Na novinarsko vprašanje, ali je Hrvaška pripravljena stopiti pred sodišče EU skupaj s Slovenijo, kot je to predlagal predsednik sodišča Koen Lenaerts, je odgovorila, da gre za "povsem drugačno in novo vprašanje". Izpostavila je, da od Slovenije takšnega predloga niso dobili in da se bodo zaenkrat osredotočili na slovensko pritožbo, za katero meni, da ni bila utemeljena.

Povedala je tudi, da je hrvaška stran danes večkrat ponovila, da so ves čas pozivali Slovenijo k izogibanju incidentom in da obžalujejo, da je Slovenija začela postopke proti hrvaškim ribičem, na katere so "bili prisiljeni odgovoriti".

Ponovila je, da v Zagrebu pričakujejo nadaljevanje pogovorov o sporu o meji s Slovenijo z novo slovensko vlado, ki bo sestavljena po junijskih parlamentarnih volitvah. Dejala je tudi, da s hrvaške strani ni bilo slišati izjav, ki bi vodile h kakršni koli zaostritvi odnosov.

Karl Erjavec je bil z ustno obravnavo zadovoljen.
Karl Erjavec je bil z ustno obravnavo zadovoljen. FOTO: AP

Obravnava je potekala v okviru 259. člena pogodbe EU, na podlagi katerega lahko članica unije toži drugo članico na Sodišču EU zaradi kršenja prava unije. Člen je sredi marca sprožila Slovenija zaradi kršitev prava unije, ki so posledica hrvaškega nespoštovanja arbitražne razsodbe.

Pravna služba komisije je sicer že julija lani potrdila povezavo med arbitražno odločbo in pravnim redom EU. Komisija je takoj po razglasitvi arbitražne razsodbe obe strani tudi pozvala k njeni uresničitvi. A kljub hrvaškemu zavračanju tega poziva v komisiji, katere vodstvo je iz iste evropske politične družine kot hrvaški premier Andrej Plenković, doslej niso storili ničesar.

Po neuradnih napovedih se je pričakovalo, da bo ustna obravnava zgolj postopkovni korak, in presenečenj ni bilo. Vsaka stran je predstavila znana stališča. Morda je glede na izkušnje s politično komisijo Jeana-Clauda Junckerja nekoliko pozitivno presenetilo, da je komisija nastopila zelo strokovno, tehnično in korektno, je bilo slišati neuradno.

Vprašanja komisije so bila po neuradnih navedbah zelo konkretna, osredotočala se je na povezavo med arbitražno odločbo in evropskim pravnim redom.

Vprašanje, ali bo komisija podala mnenje, ostaja odprto. Prav tako še nima odgovora na vprašanje, kdaj je pričakovati odločitev komisije. Danes naj bi bila komisija le izpostavila, da je rok za podajo mnenja vključno ponedeljek 18. junij, ker je 16. junij, ko se trimesečni rok dejansko izteče, sobota.

Teoretično lahko Slovenija tožbo vloži takoj naslednji dan, torej 19. junija.

"Slovenija in Hrvaška sta imeli priložnost, da predstavita svoja stališča, pisno in ustno. Kot smo že povedali, posameznih postopkovnih korakov ne bomo komentirali," pa so po obravnavi sporočili iz tiskovne službe komisije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (213)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

?AKAL
04. 05. 2018 08.10
+1
Čas je da Erjavec zapusti politiko, ker stalno naklada, da ima Slovenija po vseh pravnih aktih prav v zvezi z Hrvaško pa na vseh inštancah izgubljamo za njega je važno da ima varnostnika in službeni avto in odlični dohodek druga stvar ga pa ne zanima,če bomo pametni na volitvah bo ta stranka DESUS odšla z političnega prostora,ker jo ne rabimo
tron3
03. 05. 2018 13.53
+2
Bi se rad zmenl s Hrvati ni problem, takoj bodo se z vsem strinjal, samo volivke in volivci boste morali nagnat iz politke tiste politike, ki so prodajal metke, puške, itd, to pomeni, ki se še vedno nastopajo kot liderji, ter tiste, ki vlečejo niti iz ozadja, kaj mislite, da sosedje tega ne vedo al kaj??? Torej v Sloveniji bodo pač morali nekateri škripnat, da ne bodo imeli sosedje materiala za izsiljevanje Slovenske politike.
Sassy33
03. 05. 2018 10.40
+1
Predstavnik upokojencev hahaha..ta je dobra ja
spletni Kritik
03. 05. 2018 10.26
+1
Argumenti Slovenije so na mestu in bodo zdržali na sodišču. A dokler bo hrvat priznal mejo, bo minilo še veliko časa, vsaj še 10 let in upam, da naši ne bodo (spet) tako neumni in verjeli hrčkom na besedo. Ni priznanja meje, ni € in še kaj :) ...jedostavno bi rekao Stipe!
Apostol1
03. 05. 2018 10.03
+0
So šli oboji malo na izlet na račun davkoplačevalcev iz obeh držav
olimpija35
03. 05. 2018 10.00
-2
rjavec...tu se bo vidlo tvoje dobrikanje rusom....bil si in ostal boš navaden lolek...
cool1
03. 05. 2018 09.26
+2
Hrvati pravijo, da smo arbitražo kompromitirali in da je meja tam , kjer je bila leta 1991. Mi nismo arbitraže kompromitirali, tako je odločilo sodišče in zato sojenje nadaljevalo.... Leta 1991 pa ni bilo nobene meje med našima državama, sploh je še ni bilo do sedaj !
sosed5
03. 05. 2018 08.55
+3
Če ne bomo uspešni, bo Erjavec plačal vse stroške, glede na to kako je OPTIMISTIČEN. Kdor toži in izgubi, povrne stroške vsem in pika (ne toži država ampak njeni predstavniki z imenom in priimkom). To velja tudi za optimističnega Erjavca. To je potrebno zavezati vlado, in potem verjetno ne bomo imeli več takšnih problemov s sosedi in še s kom drugim. In verjetno tudi več ne takih nesposobnih politikov. Ali pa mogoče še več, glede na to da jih sami volimo!!!!
sosed5
03. 05. 2018 08.50
RdecaZvezda
03. 05. 2018 08.47
+6
nA BRUHANJE MI GRE ,KO ZAGLEDAM TA POKVARJEN KSIHT
Think Pink
03. 05. 2018 08.19
+2
Sploh ne vem, zakaj so se pogovarjali, če je bilo že vnaprej vse jasno
murinar
03. 05. 2018 08.07
+10
Kaj pa izdajalci , kot Pogačnik in Sekolec ? Ali niso kazensko odgovorni Pogačnik je zbežal v Opatijo Sekolec pa na Dunaj !
flum
03. 05. 2018 07.02
+4
S takimi politiki kot jih iamamo smo pa res lahko optimisični, vsak konjski- hrvatski mešetar jih obrne !
kaktusar1
02. 05. 2018 22.58
+9
nesposobni rjavec...spoki iz politike...predstavnik upokojencev..buhhh..skrbi samo za svojo rit...spoki...
toti mišek
02. 05. 2018 22.42
+9
Slovenija je zadovolna z vsako stvarjo!...tudi z arbitražo, ki je totalen polom za Slovenijo.....EU bo pa navijala za Hrvaško!
flum
03. 05. 2018 07.03
-2
Evropa je že med 2. svet vojno navijala za nacistično CRO
RdecaZvezda
03. 05. 2018 08.49
+2
Stik z odprtim morjem,preko sosedovega dvorišča.
krtofl
02. 05. 2018 22.20
-10
korla za predsednika...bravo korl...
direstraits
02. 05. 2018 22.20
+9
Ppravi butasti Erjavec, da je Slovenska stran zelo zadovoljna, ker bo Hrvaška sprejela več kvadrat km Slovenskega ozemlja, v zameno za nekaj litrov slane vode. To so LEVAKI,zaslužni za pomanjšano Slovenijo, NARODNO IZDAJALCI, sicer nič novega.
VolkBrenin
02. 05. 2018 22.29
+0
krtofl
02. 05. 2018 22.35
+1
meja je šla zaradi pohlepa po denarju...trgovina z orožjem pa to..
zajebant2
02. 05. 2018 22.59
+1
Žalostno da ne veš kdo so levaki v sloveniji pol pa komentiraš oslarije
murinar
03. 05. 2018 08.08
+6
direstraits
02. 05. 2018 22.12
+5
Nesposobna leva lopovska vladna falanga, rak rana Slovenije. Edin rdeči otok v sredini Evrope. Največje gnezdo Rdečih pijavk.
direstraits
02. 05. 2018 22.06
+2
Se je sedaj videlo BREZHRBTENIČARJA Cerarja, kako je izvajal Schengen. Tako bo tud ob turistični sezoni, Slovenija brez odgovora in ukrepanja proti Hrvatarskim intrigam in stalnim sovražnim dejanjem.
RdecaZvezda
03. 05. 2018 08.52
+1
Cerar prihaja veter.ki bo odpihnil tvoj ponos in zaničevanje lastnega naroda.
mbtukaj
02. 05. 2018 22.00
+3