Stranka DeSUS bo vstopila v desnosredinsko koalicijo, je danes sklenil svet stranke. Na javnem glasovanju je za glasovalo 37 od 48 članov. Ob tem je predsednik DeSUS Karl Erjavec dejal: "Glede na to, da je bil sprejet sklep sveta stranke, da vstopimo v to koalicijo, jo imenujemo koalicija za izhod iz krize. Ne moremo več govoriti o desnosredinski vladi, ker bo v tej vladi sodelovala levosredinska stranka, to je stranka DeSUS," so poročali v oddaji 24UR.
Odločitev za vstop v koalicijo je odločitev, ki je sprejeta zlasti v korist programa DeSUS in v korist upokojencev, je po seji sveta ocenil Erjavec. Odločitev je bila po njegovih besedah za stranko težka, saj bi njihova zavrnitev koalicije pomenila predčasne volitve. To pa bi, priznava Erjavec, povzročalo težave tudi sami stranki, zlasti zaradi morebitnega izida na volitvah.
Še zlasti pa bi predčasne volitve pomenile poslabšanje položaja Slovenije, opozarja prvak DeSUS in dodaja, da pa volitve ne bi spremenile razdeljenosti volilnega telesa v Sloveniji. Erjavec je prepričan, da so s to odločitvijo Sloveniji omogočili, da pride do močne vlade, ki bo kos izzivom. Imela bo namreč 50 oz. 52 poslanskih glasov.
Po besedah Erjavca je stranka v koalicijski pogodbi dosegla upoštevanje njihovih ključnih zahtev.
Poslanci DeSUS bodo tako prispevali šest podpisov za kandidaturo Janeza Janše za mandatarja, v sredo pa bo stranka podpisala tudi koalicijsko pogodbo. Predsednik DeSUS je potrdil, da naj bi bil pogodbi med drugim priložen protokol, povezan z rebalansom proračuna. Kot je pojasnil, so v nedeljo že obravnavali konkretne številke, ki so pokazale, da "bo treba močno zategniti pas". Kljub temu po doslej videnem Erjavec ocenjuje, da prihranek 800 milijonov evrov ne bo pomenil neposrednega posega v življenjski standard, pač pa bolj poseg "v razne nadstandarde".
O kadrovskih rešitvah v usklajevanjih po besedah Erjavca še niso prišli. DeSUS si sicer želi eno državotvorno ministrstvo in še eno ministrstvo, pomembno za program stranke.
Erjavec je ocenil, da današnja odločitev sveta DeSUS utegne v stranki povzročiti nekaj turbulenc in nekaj izstopov, obenem pa je poudaril, da druge izbire niti niso imeli, če ne želijo predčasnih volitev. Prav tako predsednik stranke meni, da zaradi te odločitve ne bo izrednega kongresa stranke. V nekaterih pokrajinskih odborih stranke so bila namreč ostra nasprotovanja sodelovanju v tej koaliciji. Nasprotovali so predvsem imenovanju Janeza Janše za mandatarja.
Predsednik sveta stranke Peter Habjan je današnjo razpravo ocenil kot temeljito, široko in demokratično, pomembno pa je, da je bil sklep sprejet z veliko večino. Na organih stranke pa je, da izvajanje koalicijske pogodbe spremljajo. Če se bodo določila vsebine pogodbe izvajala, bodo pri tem sodelovali, sicer pa bodo v stranki odločali o izstopu iz koalicije, je napovedal Habjan.
Virant ni pričakoval presenečenj
Svet Liste Virant je potrdil koalicijsko pogodbo ter sprejel odločitev o vstopu v koalicijo, je po seji pojasnil predsednik stranke Gregor Virant.
Virant je še razložil, da so danes še enkrat opravili vsebinsko razpravo o pogodbi. Slednja po njegovih besedah omogoča, da uresničijo program stranke, je pojasnil Virant, zlasti na področju izhoda iz gospodarske krize in zagona gospodarstva. Pogodba prav tako omogoča uresničevanje njihovega programa na področju pravne države, predvsem glede odprave sodnih zaostankov.
Predsedniku Liste Virant se zdi pomembno, da je že v uvodnem delu pogodbe opredeljeno, da koalicija ne bo odpirala vprašanj polpretekle zgodovine in ideoloških vprašanj, ampak bodo delali za prihodnost.
V uvodni del pogodbe so vključena tudi liberalna načela, vrednote svobode posameznika, strpnosti, spoštovanja manjšin, drugače mislečih, načelo, da se politika ne bo vmešavala v delo medijev, prav tako pa da zagotavlja dobro sodelovanje z državnim zborom, predsednikom republike in sodno vejo oblasti, je še dejal Virant.
Dodal je, da bodo v sredo podpisali vsebinski del koalicijske pogodbe, kar se tiče kadrovskega dela, pa da imajo "vse potrebne garancije".
Virant je še pred začetkom seje dejal, da presenečenj ne pričakuje, pač pa, da bo svet soglasno izglasoval vstop v desnosredinsko koalicijo, so poročali v 24UR.
SLS: 131 članov je za vstop v koalicijo
Glavni odbor SLS je soglasno sklenil, da bo stranka vstopila v desnosredinsko koalicijo, je povedal predsednik stranke Radovan Žerjav. Ob tem ugotavlja, da je glede na to, da gre za krizno koalicijo, vstop vsake stranko vanjo tveganje. "Ampak nekdo mora prevzeti odgovornost," dodaja.
Od 133 članov odbora je za vstop stranke v koalicijo glasovalo 131 članov, proti pa ni bil nobeden. Za podpis koalicijske pogodbe, imenovane tudi pogodba za izhod Slovenije iz krize, pa je glasovalo vseh 133 navzočih članov glavnega odbora.
Z ministrskim razrezom so v stranki po besedah Žerjava zadovoljni, prav tako s številom ministrstev. Ministrstvi, ki naj bi jih prevzela SLS - to sta ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo ter ministrstvo za kmetijstvo in okolje - namreč po besedah Žerjava pokrivata toliko področij, kot so jih v prejšnjih vladah skoraj štiri ministrstva.
Imena, ki naj bi prevzela posamezna ministrstva, po Žerjavovih besedah za zdaj ostajajo odprta, saj "koalicija na to temo praktično še ni govorila".
NSi potrdila vstop v koalicijo
Člani sveta NSi so se odločili za vstop v koalicijo. Poslanci NSi bodo tako v sredo tudi prispevali podpise za kandidaturo Janše za mandatarja, so potrdili v stranki.
Da naj se odločijo za vstop v Janševo koalicijo, je svetu NSi v ponedeljek predlagal tudi strankin izvršni odbor. Na današnji seji sveta stranke so sicer tudi pregledali besedilo koalicijske pogodbe, ki so ga pogajalci iz strank minuli vikend uskladili v programskem delu, o kadrovskih vprašanjih pa se dokončno še niso dogovorili.
"Ustvarjeni so pogoji, da se v DZ vloži kandidatura za mandatarja"
Kot zadnja izmed petih strank, ki se dogovarjajo o novi vladni koaliciji, je vstop v koalicijo potrdila še SDS, natančneje svet stranke. Istočasno je potrdil tudi koalicijsko pogodbo. "Tako so zdaj ustvarjeni pogoji, da se v DZ vloži kandidatura za mandatarja," je ob tem dejal predsednik SDS in najverjetnejši mandatar Janša.
Glede sobotnega glasovanja v DZ Janša sicer pričakuje, da se bodo vse koalicijske stranke, če bodo v sredo podpisale koalicijsko pogodbo, slednje tudi držale.
Janša sicer poudarja, da gre za koalicijo enakopravnih partnerjev, ki bodo "vsi imeli realno težo in bodo tudi odgovorni za izvajanje programa".
Predsednik SDS sicer ne pričakuje, da bi ga predsednik republike Danilo Türk v sredo predlagal za mandatarja. Po njegovih besedah namreč predsednik predlog predloži po posvetovanjih, ki jih pa sedaj ni bilo, kar pa je sedaj "popolnoma vseeno".
O kadrovski razdelitvi resorjev pa je Janša dejal, da je bilo treba najprej doseči dogovor o tem, kakšna naj sploh vlada bo. Če bo v sredo podpisana koalicijska pogodba, bodo šele nastali pogoji, da se vlado tudi formalno oblikuje. Nato mora državni zbor sprejeti zakon o vladi, je dejal Janša, šele po tem pa bo možno oblikovati konkretne predloge.
Je pa dodal, da je koalicijska pogodba dokaj temeljita, tako glede načel kot ključnih ciljev, ki so tudi merljivi.
O kadrovskih vprašanjih se dokončno še niso dogovorili
Nekdanji prvi mož urada za varstvo konkurence, zdaj pa odvetnik in član pogajalske skupine Virantove liste Jani Soršak je bil eden izmed tistih, ki so ga omenjali kot kandidata za pravosodnega ministra, na nekaterih seznamih pa tudi za notranjega. A to zagotovo ne bo: ''Ta odločitev, da ne bom minister, je bila sprejeta že pred časom, včeraj smo jo povedali tudi bodočim koalicijskim partnerjem.'' Poudaril je še, da odločitev nikakor ni povezana z informacijami, da naj bi bil pod drobnogledom protikorupcijske komisije. Preiskovali naj bi nepojasnjene transakcije med Soršakom in nekdanjim lastnikom Dela Revij Matejem Raščanom. Soršak je poudaril, da je bila odločitev, da ne bo minister, sprejeta, ''preden so se pojavila ta namigovanja.''
Kot so poročali v oddaji 24UR, je Virant dejal, da še vedno upa, da Soršak ni rekel zadnje besede. Virant še vedno pričakuje, da bi si Soršak morda premislil.
Pojasnil je še, da stranka Soršku v celoti zaupa, saj da ni bilo ničesar takega, da bi lahko podvomili v njegovo delo in integriteto. Soršak pa je dodal, da razrez ministrstev v tem trenutku mogoče ni tako trden, kot se na zunaj lahko zdi. Načeloma pa vztrajajo pri tem, da jim pripadajo mesto predsednika državnega zbora in dve ministrstvi.
Za kandidata ministra za pravosodje in javno upravo bodo tako predlagali nekdanjega ustavnega sodnika Janeza Čebulja, je pojasnil Soršak. To je potrdil tudi Čebulj, ki je dejal, da je govoril z Virantom, odločitev pa naj bi sporočil v soboto, so poročali v 24UR.
SDS naj bi dobila dobila pet oziroma šest ministrskih mest. Zvonko Černač naj bi postal novi minister za notranje zadeve, Mojca Škrinjar ministrica za izobraževanje, kulturo, znanost in šport, Romana Tomc ministrica za delo, družino in socialne zadeve, Andrej Šircelj minister za infrastrukturo in prostor, Tomaž Gantar pa minister za zdravje.
Za ministrstvo za zunanje zadeve še ni jasno, ali ga bo vodil Andrej Rahten (SDS) ali Erjavec. SLS bo predvidoma dobila dve mesti v vladi, in sicer ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, vodil naj bi ga predsednik stranke Radovan Žerjav, ministrstvo za kmetijstvo in okolje pa naj bi vodil Franc Bogovič.
Minister za obrambo naj bi postal Aleš Hojs (NSi). V koalicijski pogodbi sicer ni navedenega ministrstva brez listnice za Slovence po svetu, ki naj bi ga vodila Novakova.
Sicer pa je zaradi nameravane združitve ministrstva za kulturo z izobraževanjem in znanostjo na spletni strani Življenje na dotik, ki sodi v sklop EPK, objavljena peticija s prvopodpisanim Mitjo Čandrom. Peticijo proti ukinitvi ministrstva za kulturo je doslej podpisalo več kot 500 ljudi.
KOMENTARJI (3242)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.