NSi in SDS sta se danes že sestali ter nadaljevali pogovore o sodelovanju v prihodnosti. Obe stranki naj bi delili stališče o politiki odprtih vrat in potrebnosti dialoga med vsemi parlamentarnimi strankami.
Janez Janša pa je zatem na družbenem omrežju Twitter objavil, da "nerazrešeni razvojni in strukturni problemi zadnjega mandata k sodelovanju še posebej kličejo parlamentarne stranke, ki niso sodelovale v upravljanju države v obdobju 2014-2018".
SDS je sicer že poslala NSi programski del osnutka koalicijske pogodbe za mandat 2018-2022, kar so potrdili tudi v Novi Sloveniji, a vsebine še ne želijo komentirati.
Na spletni strani je SDS prav tako zapisal, da stranki podpirata pobudo za dopolnitev obstoječega volilnega sistema, po kateri bi preferenčni glas volivca neposredno odločal o izvolitvi poslanca.
Relativna zmagovalka junijskih volitev prav tako "podpira stališče NSi, predstavljeno na ponedeljkovi novinarski konferenci, da sta prvi dve stranki po rezultatu še posebej odgovorni za oblikovanje nove vlade," še dodajajo.
Komu bo uspelo oblikovati novo vladno koalicijo?
Saga o oblikovanju nove vladne koalicije se torej nadaljuje. Po dolgotrajnih koalicijskih pogajanjih šestorčka pod vodstvom Marjana Šarca in izstopu Nove Slovenije zaradi dvoma o stabilnosti in trajnosti koalicije, je očitno sedaj na potezi Slovenska demokratska stranka.
Janša je sicer v nedeljo do nadaljnjega preklical vabila za pogovore o sestavi koalicije. Le teden pred tem pa je vse parlamentarne stranke povabil na pogovore o pripravljenosti za oblikovanje koalicije pod okriljem SDS. Na vabilo so se sicer odzvali zgolj v NSi in SNS, saj večina preostalih parlamentarnih strank zavrača pogovore z SDS, že v času predvolilne kampanje so zavrnile vstop v morebitno Janševo koalicijo.
In po vsem tem se mnogi sprašujejo, ali se bomo morali jeseni ponovno odpraviti na volišča. Trenutno namreč niti Janša niti Šarec nimata zagotovljene večine v parlamentu, prav tako se očitno oba 'otepata' mandatarske kandidature, dokler nimata zagotovljene podpore.
Kakšni bodo naslednji koraki Šarca, ki se sicer trenutno nahaja na dopustu, po umiku NSi še ni znano. Nekateri ugibajo, da se bo nekdanji šestorček, sedaj brez Mateja Tonina in njegove NSi, obrnil k Levici. V LMŠ zaenkrat zgolj pravijo, da je sedaj na potezi Janša.
Ta mora sicer do četrtka predsedniku države Borutu Pahorju sporočiti, ali sprejema mandatarsko kandidaturo. A po pričakovanjih bo ta zavrnil ponujeni mandat za sestavo vlade. Temu bi sledila izredna seja Državnega zbora, na kateri bi se poslanci seznanili s tem, da niso dobili predsednika vlade. Teči bi začel drugi krog za iskanje mandatarja, ki bi trajal do 10.avgusta.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.