Poslanci DZ so danes s 47 glasovi za in nobenim proti formalno razglasili rezultat referenduma 6. junija, na katerem so volivci z 51,5 odstotka glasov podprli arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško.
Kljub njegovi prošnji, da poslanci sedaj stopijo skupaj, pa mnenja slednjih ostajajo deljena.
'Kaj bo z našo domovino?'
Zmago Jelinčič je tako v imenu poslanske skupine SNS ocenil, da je Slovenija pred začetkom razpada, do katerega jo je privedel tudi referendum. Glede referenduma je opozoril, da je manj kot 22 odstotkov slovenskih volivcev odločalo o tem, "kaj bo z našo domovino", in izrazil bojazen, da bo Slovenija na arbitražnem sodišču "potegnila kratko". Referendum je bil po njegovi oceni glasovanje za Janeza Janšo ali Boruta Pahorja, namesto da bi odločali o domovini.
Dober zgled za reševanje podobnih vprašanj na "pregretem Balkanu"
Janja Klasinc je v imenu poslanske skupine SD opozorila, da problemi niso izginili, se pa končno pogovarjamo tako, kot se pogovarja in dogovarja ves civiliziran svet, je dejala Klasinčeva in dodala, da je Slovenija po dogovoru s Hrvaško močno pridobila ugled v mednarodni skupnosti. Model arbitražnega sodišča bi lahko bil dober zgled za reševanje podobnih vprašanj na "pregretem Balkanu", je še menila.
Jožef Jerovšek je v imenu poslanske skupine SDS menil, da bo DZ danes po njegovih besedah razglasil rezultat referenduma, ki je "usodno razdelil Slovenijo". Glede razsodbe arbitražnega sodišča ni bil optimističen in je dejal, da bo, "ko bo prišel račun, glava bolela predvsem zavedne Slovence".
Franco Juri je v imenu poslanske skupine Zares dejal, da je bil rezultat referenduma resda razmeroma tesen, a hkrati nedvoumen in jasen. Večina je menila, da je arbitraža prava pot za rešitev 19 let trajajočega spora o meji in tako tudi rekla ne napetim odnosom med državama, je še dejal Juri in poudaril, da najbolj zgovorno sporočilo referenduma izhaja iz geografske razporeditve glasov, saj so volivci najvišjo podporo arbitražnemu sporazumu izrekli prav ob meji.
Jakoba Presečnika je v imenu poslanske skupine SLS zmotila količina časa, namenjenega za današnjo razpravo o formalnem sklepu, ki ga DZ mora sprejeti glede na izide referenduma. "Ni nobene logične razlage za tak način dela," je menil. Presečnik še sprašuje vlado, ali je že rešila vprašanje, kdo bo imenoval člana arbitražnega sodišča – predsednik vlade ali države.
Da gre za formalno potrditev tega, kar so volivci sprejeli na referendumu, je v imenu poslanske skupine DeSUS dejal tudi Anton Urh, ki je izrazil upanje, da bo arbitražno sodišče sprejelo za Slovenijo ugodno in pravično rešitev.
Na vrhu piramide bosta Pahor in odvetnik
Priprave se bodo torej začele z zbiranjem dokaznega gradiva, a to po Pahorjevih besedah še ni vse. "Na vrhu piramide bo poleg mene agent oziroma odvetnik, eden izmed najbolj priznanih mednarodnih pravnikov. Njemu bodo podrejene vloge tako tistih, ki bodo delovali v strateškem svetu, kot tudi drugih ljudi, ki bodo tehnično pomagali pri zbiranju in obravnavi dokaznega gradiva,“ je povedal. Ob tem je premier opozoril, da to še ni slovenski arbiter. Slovenska vlada bo tako po njegovih besedah v sklopu priprav na arbitražo imela piramido forumov, organov in posvetovalnih teles, ta piramida pa bo centralizirana.
KOMENTARJI (111)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.