Slovenija

'Kaj bo z našo domovino?'

Ljubljana, 13. 07. 2010 10.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

"Ljudje so odločili in sedaj je čas, da delujemo skupaj," je Pahor nagovoril poslance, katerih mnenja o arbitražnem sporazumu še vedno ostajajo deljena. So pa soglasno razglasili izid referenduma o arbitraži.

Poslanci DZ so danes s 47 glasovi za in nobenim proti formalno razglasili rezultat referenduma 6. junija, na katerem so volivci z 51,5 odstotka glasov podprli arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško.

Borut Pahor
Borut Pahor FOTO: Blaž Garbajs
Izkoriščam to priložnost, da poslanke in poslance še posebej povabim k sodelovanju. Bil je čas, ko smo imeli različna stališča, ljudje so odločili in sedaj je čas, da delujemo skupaj in se dobro pripravimo na začetek in na arbitražno odločanje. Slovenija ima dobro dokazno gradivo, ki ga je treba le še primerno pripraviti. Borut Pahor, premier
Premier Borut Pahor se je v dopoldanskem nastopu v DZ obrnil na vse relevantne partnerje, da na naslov vlade pošljejo vse materiale, gradiva in dokumente, ki bi lahko koristili Sloveniji v postopku pred arbitražnim sodiščem.

Kljub njegovi prošnji, da poslanci sedaj stopijo skupaj, pa mnenja slednjih ostajajo deljena.

'Kaj bo z našo domovino?'

Zmago Jelinčič je tako v imenu poslanske skupine SNS ocenil, da je Slovenija pred začetkom razpada, do katerega jo je privedel tudi referendum. Glede referenduma je opozoril, da je manj kot 22 odstotkov slovenskih volivcev odločalo o tem, "kaj bo z našo domovino", in izrazil bojazen, da bo Slovenija na arbitražnem sodišču "potegnila kratko". Referendum je bil po njegovi oceni glasovanje za Janeza Janšo ali Boruta Pahorja, namesto da bi odločali o domovini.

Jelinčič še vedno meni, da je Slovenija pred začetkom razpada, do katerega jo je privedel tudi referendum.
Jelinčič še vedno meni, da je Slovenija pred začetkom razpada, do katerega jo je privedel tudi referendum. FOTO: POP TV
Anton Anderlič je v imenu poslanske skupine LDS dejal, da gre danes za formalni postopek in da so se državljani na referendumu odločili tako, kot so se odločili. Izrazil je upanje, da bo arbitražno sodišče rešilo vprašanje meje tako, da bo v zadovoljstvo tako Slovenije kot Hrvaške in mednarodne skupnosti.

Dober zgled za reševanje podobnih vprašanj na "pregretem Balkanu"

Janja Klasinc je v imenu poslanske skupine SD opozorila, da problemi niso izginili, se pa končno pogovarjamo tako, kot se pogovarja in dogovarja ves civiliziran svet, je dejala Klasinčeva in dodala, da je Slovenija po dogovoru s Hrvaško močno pridobila ugled v mednarodni skupnosti. Model arbitražnega sodišča bi lahko bil dober zgled za reševanje podobnih vprašanj na "pregretem Balkanu", je še menila.

Jožef Jerovšek je v imenu poslanske skupine SDS menil, da bo DZ danes po njegovih besedah razglasil rezultat referenduma, ki je "usodno razdelil Slovenijo". Glede razsodbe arbitražnega sodišča ni bil optimističen in je dejal, da bo, "ko bo prišel račun, glava bolela predvsem zavedne Slovence".

Franco Juri je v imenu poslanske skupine Zares dejal, da je bil rezultat referenduma resda razmeroma tesen, a hkrati nedvoumen in jasen. Večina je menila, da je arbitraža prava pot za rešitev 19 let trajajočega spora o meji in tako tudi rekla ne napetim odnosom med državama, je še dejal Juri in poudaril, da najbolj zgovorno sporočilo referenduma izhaja iz geografske razporeditve glasov, saj so volivci najvišjo podporo arbitražnemu sporazumu izrekli prav ob meji.

Po junijskem referendumu so mnenja poslancev še vedno deljena.
Po junijskem referendumu so mnenja poslancev še vedno deljena. FOTO: Blaž Garbajs

Jakoba Presečnika je v imenu poslanske skupine SLS zmotila količina časa, namenjenega za današnjo razpravo o formalnem sklepu, ki ga DZ mora sprejeti glede na izide referenduma. "Ni nobene logične razlage za tak način dela," je menil. Presečnik še sprašuje vlado, ali je že rešila vprašanje, kdo bo imenoval člana arbitražnega sodišča – predsednik vlade ali države.

Da gre za formalno potrditev tega, kar so volivci sprejeli na referendumu, je v imenu poslanske skupine DeSUS dejal tudi Anton Urh, ki je izrazil upanje, da bo arbitražno sodišče sprejelo za Slovenijo ugodno in pravično rešitev.

Na vrhu piramide bosta Pahor in odvetnik

Priprave se bodo torej začele z zbiranjem dokaznega gradiva, a to po Pahorjevih besedah še ni vse. "Na vrhu piramide bo poleg mene agent oziroma odvetnik, eden izmed najbolj priznanih mednarodnih pravnikov. Njemu bodo podrejene vloge tako tistih, ki bodo delovali v strateškem svetu, kot tudi drugih ljudi, ki bodo tehnično pomagali pri zbiranju in obravnavi dokaznega gradiva,“ je povedal. Ob tem je premier opozoril, da to še ni slovenski arbiter. Slovenska vlada bo tako po njegovih besedah v sklopu priprav na arbitražo imela piramido forumov, organov in posvetovalnih teles, ta piramida pa bo centralizirana.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (111)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Katalizator
14. 07. 2010 15.33
Psi lajajo, karavana gre mimo...........
smeh123
14. 07. 2010 14.40
+1
Pahor tukaj nemore nič. Vsa navodila dobiva iz Bruslja. On je lutkica. Kakor Obama. Poglejte si Zeitgeist, Preberite knjigo: Se bomo prebudili? in Skupina Bilderberg.
Tonček Balonček
14. 07. 2010 14.02
baigor, seveda, ko so Hrvatje postavlajli mejne prehode, sta bila ministra Bavčar in Janša, šef pa Peterle, sami osvoboditelji, Bučar je bil perdsednik parlamenta s tisto famozno ustavno listino vred! Takrat brata Podobnik nista nič protestirala!! Vse skupaj je smešno! Sploh pa gre za oslovo senco, vso državo so že razprodali, vitalne dele gospodarstva sprivatizirali, nam pa pustili, da se repenčimo za celovitost Piranskega zaliva!
303
14. 07. 2010 13.27
hlapci... kok let pod avstro ogrsko bečki konjušari... zdej pa pod hrvaško, droga kolinska prodana morje prodano.. se mercator naj kupjo pa bled pa bo... hlapci, sram vas je lahko
baigor
14. 07. 2010 13.19
Tisti,ki so po osamosvojitvi pustili hrvatom,da so postavili mejo na slovenski strani (Janša,Bavčar) sedaj upijejo da bomo izgubili ozemlje z arbitražo. jelinčiču pa razpadajo možgani ne pa Slovenija. Pahorja imenovati izdajalec je prav bebavo, je edini ki je imel korajžo in začel urejati,kar so drugi zasrali.
Sebastjan Butala
14. 07. 2010 12.19
'Kaj bo z našo domovino?' s tem tempom je hmal ne bomo mel več!!
402576
14. 07. 2010 11.08
Evidence13.07.2010, 22:502 40257613.07.2010, 20:537 aja nekaj sem pozabil..Pahor je menda mislil "Kaj bo z vašo domovino" in ne z našo..zakaj tako? Zato ker je izdajalec slovenskega naroda. Kaj če bi dejansko najprej prebral članek? Samo Jelinčič je govoril o domovini in še to neumnosti. Zakaj naj bi slovenski narod razpadel? Še hujše nesreče smo preživeli. Nič še ni odločeno, kot to da bomo pač sklenili nekakšen sporazum, ki bo ugodnejši ali pa manj ugoden, vsekakor pa bomo to poglavje lahko zaprli na miren način in se posvetili drugim stvarem. Odločilo je povsem dovolj Slovencev, tudi tisti, ki se referenduma niso udeležili so jasno pokazali, da jim je vseeno, kakšen bo izid. glej kaj ko bi ti prebral kaj sem napisal..napisal sem da je pahor MISLIL(pomeni da si je pri sebi v glavi mislil) In to kaj je govoril Jelinčič niso nikakršne neumnosti
milan.k
14. 07. 2010 10.39
Vse firme (kar jih še je v državni lasti) razprodati tujcem, zemljo pa potalati sosedom, da bomo končno HLAPCI BREZ VSEGA TUDI DRŽAVE, ampak potem tudi VLADE IN DRŽAVNIH ORGANOV NE POTREBUJEMO VEČ...
Izbrisani5
14. 07. 2010 10.13
Kaj bo Boratovo domovino me ne zanima! Jaz sem se ji prostovoljno odrekel, ker so te barabe jo uničile!
epoke
14. 07. 2010 10.11
DRNOVŠEK JE REKEL .: ko mene nebo se bodo levi med seboj poklali , in zasvinjali vse za sabo in pred sabo
PIKAPOKA112
14. 07. 2010 10.07
pahor z svojimi priležniki- kresal, golubič bi moral odstopit....
Byron
14. 07. 2010 10.03
Urbana pa je menda v nasprotju z evropsko zakonodajo.
Byron
14. 07. 2010 10.02
Država je umrla. Kdo bo dal za sedmino?
7878
14. 07. 2010 10.00
le kdo izdajalec v deželi je tej? Ko berem tu misli nekaterih ljudi, kateri ne znajo prebrskat po arhivih in kakih knjigah, me je res sram in ja tako država stakim manipuliranjem ne more obstajat. Kdo je zigral morje? Morje smo izgubili leta 91, po koncu vojne. In vse od takrat ljudje , ki so bili na oblasti manipulirajo in govorijo o izdajalcih. In če malo osvežimo naše male sive celice pridemo do spoznanja kdo je bil takrat na oblasti...JANŠA OBRAMBNI, BAVČAR NOTRANJI, KACIN ZUNANJI MINISTER. In sedaj vas vprašam moja publika? Kdo je odgovoren za umik vojske na točko kjer smo sedaj? Kdo je odgovoren za umik vojske in policije na sredino piranskega zaliva? Kdo je odgovoren za razmejitev na dragonji? In nazadnje, kdo je izdajalec slovenske države?
ivo55
14. 07. 2010 09.36
'Kaj bo z našo domovino?' To se tudi sam že lep čas sprašujem .
zahod.west
14. 07. 2010 09.17
taka država s tako butasto vlado nima sploh smisla da obstaja
VolilecSI
14. 07. 2010 08.51
In Pahor vleče svojo pravljico naprej...
WikiX
14. 07. 2010 04.28
AK-47 13.07.2010, 13:19 Če s tem misli internetno arbitražo, je to mogoče njegova najboljša poteza do sedaj. V najboljšem smislu, referendum je smrkavec. Ko le ne bi bilo teh neumnih točk...
WikiX
14. 07. 2010 04.01
Meni se referendum ni zdel toliko vprašanje, če smo bili za parni valjar Pahorja ali smo posledično podprli takrat medlega ter neprepoznavnega Janšo, temveč če smo za Slovenijo ali Hrvaško, le vprašanje je bilo zelo hinavsko zastavljeno. Ni bilo mišljeno, koga imamo raje, sebe ali njih, temveč če jih lahko imamo sploh radi in je večina dobrodušnih Slovencev seveda rekla, da ja in ne se kregat. V glavah večini že itak žvižga od drugih problemov ter zmedenosti in nejasnosti, ki naj bi bile že zdavnaj ozdravljene, povrh tega po 20 letih poučevanja alternativne zgodovine ni jasno, če nas zdaj še ti edini prijatelji ne marajo več, ko so toliko dobrega storili za nas, skrbijo tudi za naš vsakodnevni kruh, kmalu zgleda tudi vodo. Zanimivo je geografsko sporočilo volilnih rezultatov po regijah, ki kaže na območja, kjer se je v zadnjih desetletjih precej spremenila etnična slika prebivalstva in nimajo toliko veze s politiko oziroma strankami, ki obvladujejo regije, temveč se ljudje ob takšnih vprašanjih, odločajo po nacionalni vesti, kar je tudi prav, če že imajo to možnost. Kako vplivajo interesi regije na državo oziroma obratno, je pa druga stvar. V boj je stopil sam Pahor ter si nadel oklep, branil ga bo naš cvet odvetnikov. Glede na nevzdržno stanje, ki ga je dejansko ustvarila prav ta vojska, je napočil čas, da se primemo za glavo. Lahko rečem le, da so tudi Hitlerjeva sodišča in odvetniki skrbeli za holokavst in niso imeli nič slabše procesirane ljudi, kot delajo to naši. Vsaj dokler ne pridejo ljudje do meje, Evropska sodišča serijsko zavračajo te sodne procese, le mehanizem še manjka, da nekdo začne preganjati naše sodnike in pravnike. Koga mislijo naplahtati, če še nas niso, mi ni jasno. Torej bi bilo lepo, če bi nam naš osamolastiteljski vrh sporočil kar rezultate še tega lota, da se bomo znali lažje organizirati ter prilagoditi novim zgodovinskim razmeram. Tudi če nimam prav, je mogoče predvideti dolgoročne posledice sprejetja teh točk, ki so jih nakracali skupaj, torej kaj bi pomenilo za nas na novo pridobljeno ozemlje, nove strateške pozicije, turistična, ribolovna ter druga območja, upravljanje z zemljišči ter nepremičninami in podobno, kot to počnejo poraženci Hrvati. Problem so te neumne, arogantne točke, kot bi nam izstavili račun ali ultimat, kaj nam bodo vzeli in kaj mogoče pustili. Zato se mi zdi boljši nevtralni Hag, ki nas lahko osvobodi še kake druge totalitarne nadloge. "Slovenija ima dobro dokazno gradivo, ki ga je treba le še primerno pripraviti." ter klic na pomoč skorumpiranim županom, pove dovolj o tem, kako resno sploh to razumejo, sicer pa tako tudi živimo v tej državi.
bnam 2707
14. 07. 2010 03.07
To kaj bo,se lahko zahvalimo polipodolitom,ki so jo zafuali tako ekonomsko kot tudi integralno.