Države članice bodo delovale skupaj v duhu solidarnosti, če bo katera med njimi žrtev terorističnega napada, so voditelji zapisali v posebni izjavi na vrhu EU v Bruslju, ki poteka ob strogih varnostnih ukrepih. Države bodo mobilizirale sredstva, vključno z vojaškimi, da bodo preprečene teroristične grožnje, zaščitene demokratične institucije in civilno prebivalstvo, na zahtevo oblasti pa bodo v primeru terorističnega napada pomagale tisti v svojih vrstah, ki bo njegova žrtev, so se zavezali voditelji v duhu osnutka evropske ustave, ki predvideva takšen solidarnostni člen.
Dogovorili so se tudi za vzpostavitev položaja koordinatorja za boj proti terorizmu, ki ga bo zasedel Nizozemec Gijs de Vries.
Slovenski premier za odpravo razlogov za pojav terorizma
Premier Anton Rop se je zavzel za odpravo razlogov za pojav terorizma. "Za terorizem v Evropi ni prostora. Toda samo ukrepi za boj proti niso dovolj, treba je preprečevati tudi možnosti za pojav terorizma," je dejal Rop po koncu protiteroristične razprave voditeljev povezave.
Kot je menil, bi bilo razloge za pojav terorizma mogoče preprečiti z boljšimi razvojnimi perspektivami in podporo demokratičnim silam v vseh delih sveta, kjer se terorizem pojavlja, tudi v Evropi.
Slovenski premier je tudi dejal, da je vrh EU sklenil 11. marec razglasiti za evropski dan spomina na žrtve terorizma.
Rop in Solana o Kosovu
Premier Rop se je pred začetkom vrha EU srečal s predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Zagotovil mu je pripravljenost Slovenije pri urejanju razmer na Kosovu. "Razmere na Kosovu niso dobre, a treba je najti rešitev za prihodnost. Slovenija je pripravljena igrati svojo vlogo v regiji," je po pogovoru dejal Rop, Solana pa je to pozdravil: "Slovenija je pomembna država zaradi vloge, ki jo igra in jo bo igrala v regiji."

Ključ za urejanje razmer na Kosovu je slovenski premier videl v intenzivnem spodbujanju razvoja te regije. "Mednarodna skupnost bi morala biti neposredno vpeta v situacijo, a morala bi delovati na različnih področjih, ne le pri zagotavljanju varnosti, temveč tudi pri podpiranju razvoja in drugih naporov na Kosovu. Razvoj je ključnega pomena," je dejal Rop. “Kosovo mora biti prostor, kjer lahko skupaj živijo različne narodnosti, torej albanska in srbska - to je temeljna evropska vrednota," pa je poudaril Solana. Ob tem je visoki predstavnik EU za zunanjo politiko zanikal, da je vnovičen izbruh nasilja na Kosovu dokaz neuspešnosti strategije povezave za balkansko regijo. "Naša strategija ni neuspeh, bi pa bile stvari lahko narejene bolje," je priznal. A krivde Solana ni iskal na strani mednarodne skupnosti, temveč v obnašanju ljudi na Kosovu, ki v petih letih niso bili sposobni izkoristiti trenutka.
Rop: Dogovor o ustavi pred evrovolitvami
Premier Rop se je v Bruslju zavzel tudi za čimprejšnji dogovor Evropske unije o ustavni pogodbi, po možnosti še pred prihodnjimi volitvami v Evropski parlament, ki bodo od 10. do 13. junija. "Če je možno, je za nas bolje, da imamo dogovor čimprej. Da bodo ljudje, ko bodo šli na evropske volitve, vedeli, o kakšni Evropi odločajo in o čem se govori," je dejal Rop ob robu zasedanja evropskih voditeljev iz liberalnih vrst, ki so se sestali pred začetkom vrha EU.

Enako stališče so delili vsi liberalni voditelji, ki so na možnost dogovora o ustavi po lanskoletnem propadlem poskusu zdaj zrli z optimizmom. "Velika verjetnost je, da pride do dogovora o ustavni pogodbi še v času irskega predsedstva EU, kar je presenetljivo," je dejal Rop in spremembo pripisal predvsem omehčanim pogledom Španije in Poljske. "Novost je, da se je Poljska pripravljena pogovarjati o dvojni večini, pa tudi na španski strani se kaže veliko pripravljenosti," je dejal.