Pred dobrimi petimi leti je imel prometno nesrečo, h kateri je prispeval alkohol, utrujenost, prehitra vožnja, prav tako pa ni bil pripet z varnostnim pasom. "Imel sem srečo, da sem bil sam v avtomobilu in sem poškodoval samo sebe. Pristal sem na invalidskem vozičku kot tetraplegik," svojo zgodbo začne Vladimir Peterlin.
Trenutno je hvaležen, da je preživel, da lahko vidi otroka, kako odrašča. Pravi, da če bi lahko zavrtel čas nazaj, bi si želel, da bi bil pri svojih 36 letih malo bolj ozaveščen, da bi malo več imel v glavi in tako ne bi pil, morda bi se usedel s kom drugim v avto ali pa vzel taksi.
"Bil sem v službi, po celem dnevu smo popili dva ali tri piva ... Bili smo v gostilni blizu doma, prometne nesreče pa se največkrat zgodijo ravno v okolici hiše," pravi Peterlin, ki zdaj z deljenjem svoje zgodbe poskuša opozarjati druge, da ne bi ponovili njegove napake. "Tudi moja nesreča se je zgodila dva ovinka pred domom," pove. Zaradi prehitre vožnje ga je vrglo iz ovinka, med trte, pri čemer je padel iz avtomobila, saj ni bil pripet z varnostnim pasom.
Drugim sporoča, da če že morajo popiti kakšno kapljico alkohola, to ni problem, pravi – vsi vemo, da je v slovenski kulturi, da se popije kakšen kozarec vina. A poziva: "Takrat se ne usesti za volan, vožnjo raje prepustite komu drugemu, ki ni užival alkohola."
Posledice so hude, razlaga Peterlin, ki zdaj potrebuje 24-urno pomoč, da lahko funkcionira. Nekaj popiješ in se usedeš v avto ter si misliš, da teh 500 metrov do doma boš pa že prišel, opisuje slovensko miselnost, in pravi, da je to po njegovem mnenju naš najhujši problem.
In kaj meni o novem predlogu zakona – omejitvi na 0,2 promila? "0,2 je spet nekaj, kar dovoljuje, s tem spet nekaj dopuščamo. Če pa postavimo mejo 0,0, damo s tem jasno vedeti, da ne prenašamo alkohola za volanom," je jasen Peterlin.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.