V Službi vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj so v času ministrovanja Henrika Gjerkeša objavili javni razpis za sklenitev "okvirnih sporazumov za izvajanje aktivnosti informiranja in obveščanja javnosti v okviru Operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture za obdobje 2007–2013, Operativnega programa razvoja človeških virov za obdobje 2007–2013 in Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007–2013 za obdobje 2010–2014".
Sporazuma je avgusta lani v imenu službe vlade podpisala direktorica Urada za kohezijsko politiko Mateja Čepin z ljubljanskima podjetjema Ars Proma in Zebra Graphic. Po njenih besedah so sporazum za izvajanje aktivnosti informiranja in obveščanja javnosti sklenili na podlagi potrjenega komunikacijskega načrta s strani Evropske komisije. V omenjenem komunikacijskem načrtu, ki je v celoti vreden pet milijonov evrov, so predvidena sredstva za namene gradiv in promocijskih izdelkov v višini 1,3 milijona evrov za vse tri operativne programe, za obdobje od leta 2007 do 2013. Torej gre za znesek 1,3 milijona evrov, ki naj bi ga Slovenija namenila za promocijska gradiva in materiale, je potrdila Evropska komisija, je zatrdila.
V okvirnem sporazumu piše, da je vrednost posameznega posla 1,107 milijona evrov, kar bi skupaj zneslo 2,214 milijona evrov. Predmet sporazuma je sukcesivno naročanje blaga in storitev: oblikovanje, tisk ter potisk tiskovin in promocijskih izdelkov s celostno podobo skladov Evropske unije v Sloveniji. Izvajalec se zavezuje, da bo poleg blaga in storitev nudil pomoč svojih kadrov ter omogočal nadzor naročniku.
V službi vlade, kjer danes ministruje Duša Trobec Bučan, zdaj preverjajo, katero blago so prejeli z naslova sporazumov. Sicer so plačali že okoli 120.000 evrov. Do sedaj so dobili dobavljeno za skupaj 208.000 evrov blaga, tako da bo treba razliko še plačati. Preverjajo tudi, zakaj sta bila z dvema različnima podjetjema na isti dan sklenjena popolnoma identična sporazuma z istimi zneski. Zanima jih, zakaj je v sporazumu člen o poslovni skrivnosti, če gre za javna sredstva. Bega jih tudi, ker ni protikorupcijske klavzule. Državni sekretar Damijan Pavlin je zato odredil, naj mu pred podpisom morebitnega računa predložijo vse dokumente v zvezi s poslom, vključno z listinami o javnem razpisu.
Lastnika podjetij: Sporazum lahko kadar koli prekinejo
Po besedah lastnika Ars Prome Janeza Oblaka so doslej dobili plačanih približno 10 odstotkov od 1,107 milijona evrov. Za okoli 100.000 evrov so priskrbeli promocijski material in tiskovine z znakom skladov Evropske unije v Sloveniji. Poudaril je, da ni bila sklenjena pogodba, temveč sporazum, ki ga lahko naročnik kadar koli prekine, glede na njegove potrebe po storitvah in blagu. Ker sta ga podpisali dve konkurenčni podjetji, so nekaj naredili v Ars Promi, nekaj pa v Zebri Graphicu, je dodal.
Lastnik Zebre Graphic David Lazar je povedal, da so doslej dobili plačanih 4500 evrov in 12.000 evrov za 3000 brošur za promocijo evropskih skladov, 3000 vizitk, 3400 platnenih torb in 2000 vrečk, vse z znaki skladov Evropske unije v Sloveniji. Po njegovih besedah je sporazum zelo mehka oblika pogodbe, kar pomeni, da lahko naročnik kadar koli odstopi od njega. V njem tudi ni določena dinamika naročil, zato ne vedo vnaprej, kaj in koliko bodo dobavili, je dodal.
Iz sporazuma je razvidno, da poslovanje teče takole: služba vlade za lokalno samoupravo pošlje povpraševanje za vsak posel posebej Ars Promi in Zebri Graphic, za kolikšno ceno so v podjetju pripravljeni dostaviti neko blago. V službi vlade se zatem odločijo za ugodnejšega ponudnika.
Po Lazarjevih informacijah je sicer znesek 1,107 milijona evrov maksimalni, ki ga lahko porabijo po sporazumu, kar pomeni, da ni nujno, da ga bodo dobili v celoti. Glede na trenutno dinamiko naročil tudi sicer dvomi, da bodo v podjetju v štirih letih dejansko dobili 1,107 milijona evrov. Že kakšna dva meseca s strani službe vlade ni nikakršnega povpraševanja, je še opozoril.
V končnih določbah sporazuma je zapisano, da velja za štiri leta od sklenitve oziroma do porabe namenskih sredstev naročnika v višini 1,107 milijona evrov, če bodo sredstva izčrpana pred potekom štiriletnega obdobja. V službi vlade so ob tem potrdili, da je znesek 1,107 milijona res maksimalni.
V okvirnem sporazumu je še navedeno, da lahko odstopi od sporazuma katera koli od strank zaradi kršitev obveznosti s strani nasprotne stranke, če kršitve ne prenehajo po pisnem opominu. V primeru odstopa je predvidena tudi odškodnina. Sporazum je torej sklenjen in ga je možno prekiniti le, če nastopijo posebne okoliščine, kot za vsako drugo pogodbo. Najbrž težko brez posledic, predvidevajo v službi vlade.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.