Nekaj več kot teden dni po prvem predvajanju oddaje finske televizije YLE Resnica o Patrii se je na obtožbe v oddaji odzval brigadir Dragan Bavčar, ki ga novinar v oddaji omenja kot možnega prejemnika podkupnine v poslih z oklepniki. Bavčar je prepričan, da ga nekdo skuša narediti za grešnega kozla, a se ne bo pustil.
"Ponovno izjavljam, da med svojim delom nikdar nisem dobil nobene podkupnine, nisem je od koga zahteval, niti mi je ni kdo ponudil," je dejal Bavčar. Kot je še poudaril, z Juretom Cekuto ni bil v nobeni povezavi oziroma stikov z njim ni imel več kot 20 let. Pojasnil je, da je leta 1986 ali 1987, ko je bil zaposlen v podjetju za avtomatizacijo prometa, za potrebe sejne elektronike Cekuta pobarval satelitsko anteno.
Bavčar je tudi pojasnil, da je bil predsednik pogajalske skupine in ne skupine za izbor kolesnikov. Poudaril je, da je bil imenovan 6. oktobra 2006, odločitev o izboru Patrie pa je bila po njegovih besedah sprejeta že v začetku junija istega leta. "Jaz nisem bil v tej strokovni skupini, niti nisem podpisan pod poročilo, ki ga je ta strokovna skupina za izbor predlagala ministru," je izpostavil.
Brigadir Bavčar je napovedal tudi kazenski pregon, saj je - kot poudarja - to kot uradna vojaška oseba dolžan predlagati. O podrobnostih bo sicer spregovoril v naslednjih dneh po pogovoru s svojo odvetniško pisarno. Pojasnil je, da bo zahteval tudi plačilo odškodnine zaradi povzročene nepremoženjske škode.
Zares skrbi za davkoplačevalski denar
Poslanska skupina Zares je dan po izredni seji v državnem na temo patrij na obrambnega ministra Karla Erjavca naslovila poslansko vprašanje v zvezi s protikorupcijsko klavzulo v pododbi o nakupu finskih oklepnikov. Ker do zdaj na opozorila na po njihovem mnenju neustrezno in pomanjkljivo protikorupcijsko klavzulo niso dobili odgovora, so se s poslanskim vprašanjem obrnili na ministra. Med drugim jih zanima, koliko pogodb v zvezi z nakupom finskih osemoklepnikov Patria obstaja, katera ima protikorupcijsko klavzulo, kdo je njen avtor in kdo jo je zahteval.
V Zares poudarjajo, da so v 'imenu interesa države in slovenskih davkoplačevalcev pripravili predlog sprememb obstoječe protikorupcijske klavzule'. Prepričani so, da glede na obstoječo protikorupcijsko klavzulo najverjetneje ni mogoče razveljaviti pogodbe o nakupu patrij na hiter in učinkovit način brez škodljivih posledic za državni proračun, ampak šele ob pravnomočnosti sodbe na Finskem.
11 ur seje, malo novega
O nakupu oklepnikov patrija so včeraj kar enajst ur razpravljali na izredni seji. Poslanci so podprli vse sklepe, ki jih je predlagala koalicija. Dodatno pa so predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa pozvali, naj v 24 urah dokaže navedbe iz finske oddaje Resnica o Patrii ali pa odstopi. Torej poslance zanima, kdo so osebe, ki naj bi mu grozile ob razkrivanju kaznivih dejanj v postopku oddaje javnega naročila in o katerih je govoril v oddaji finske televizije YLE.
Drago Kos je za 24ur.com dejal, da uradnega dokumenta o tem, kaj so poslanci sprejeli na izredni seji, še ni videl, saj je trenutno v Črni Gori. Dopušča sicer možnost, da je dokument že prispel na komisijo za preprečevanje korupcije, a ga mora sam najprej prebrati, preden se nanj lahko odzove. Tako je dejal, da bo njegovo mnenje o zahtevi poslancev znano v roku 24 ur, ko dokument prebere. Ali so dokument dobili, smo preverili tudi na komisiji za preprečevanje korupcije, kjer so dejali, da v jutranji pošti dokumenta še ni bilo.
Predsednik vlade Janez Janša je sicer na izredni seji Kosove besede, da mu grozijo in da se skuša pri zadevi Patria zaščititi ljudi, ki so blizu vrha, zavrnil kot absurdne obtožbe. Vladni predstavniki pa so Kosa obtožili, da je iz ozadja organiziral dogajanje v aferi Patria.
Naveza Kos – Plausteiner
Minister za notranje zadeve Dragutin Mate je med torkovo izredno sejo v državnem zboru povedal, da je notranja preiskava pokazala, da je pri depeši avstrijskega Interpola, ki jo je ta pred letom in pol poslal slovenskemu Interpolu, lahko šlo za hudo malomarnost ali za naklepno dejanje. Pojasnil je tudi, da je v ponedeljek izvedel, da je o zadevah povezanih z depešo lani spomladi vedel Drago Kos. Kos je, kot trdi Mate, klical direktorja urada za preprečevanje pranja denarja Andreja Plausteinerja in ga spraševal o denarnih tokovih iz Liechtensteina in Avstrije ter o potencialnih sumih korupcije. Mate je bil začuden, češ kako je lahko imel Kos konkretne podatke, če pa je bila depeša takrat še v predalu uslužbenca Interpola. Notranji minister je dodal, da je očitno nekdo ali pa mogoče Plausteiner osebno (na svojo roko) za prijatelja uredil kakšen klic in pridobil podatke.
Na navedbe Mateja o tem, da je Kos kontaktiral Plausteinerja, se je slednji sicer v izjavi za medije odzval že včeraj. "V zvezi z navedbami ministra, ki naj bi imele podlago v poročilu policije, ugotavljamo, da so neresnične, zlonamerne in da so bile v poročilu navedene brez kakršnekoli osnove. Urad lahko začne obravnavo določene zadeve tudi na podlagi obrazložene pisne pobude, ki mu jo lahko podajo pobudniki, navedeni v 60. členu Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma. Urad je v mesecu avgustu 2007 od enega izmed zakonsko določenih pobudnikov pobudo v zadevi Patria prejel in jo korektno in strokovno nadgradil s podatki, ki jih je pridobil zakonito, na podlagi pooblastil, ki mu jih daje Zakon o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma," je Plausteiner zapisal v izjavi za javnost. Kot še dodaja, bodo preučili tudi, ali bodo ukrepali zoper osebe, ki so namerno in zavestno v poročilu policije navedli lažne podatke in s tem zavedli tudi ministra.
V ministrovem kabinetu so se danes odzvali na trditve Plausteinerja. Kot pravijo, minister ni izrekel neresničnih, zlonamernih navedb brez osnove. Minister tudi ni izrekel trditve, da naj bi urad deloval v nasprotju s predpisi, ampak je le navajal dejstva, ki izhajajo iz poročila policije posredovanega DZ, poudarjajo na notranjem ministrstvu. “Navedbe, da je urad v navedeni zadevi v lanskem letu prejel in obravnaval pobudo, je nenazadnje potrdil tudi direktor urada v svojem včerajšnjem odzivu,” opozarjajo. Minister Mate zdaj pričakuje, da bodo pojasnjene vse okoliščine komunikacije med Kosom in Plausteinerjem, prav tako pa pričakuje tudi, da bo urad za preprečevanje pranja denarja posredoval svoje ugotovitve policiji.
Na Interpolu le premestitve
Generalni direktor policije Jože Romšek je včeraj zagotovil, da bodo zaradi zamude ukrepali proti dvema osebama na Interpolu, ki bosta takoj umaknjeni z delovnih mest, proti njima pa bodo uvedeni tudi disciplinski postopki in morebiti celo kazenski postopek. Danes pa se je izkazalo, da ne bosta odstavljena, pač pa le premeščena; eden na policijsko upravo Postojna in drugi v Kranj. Neuradno naj bi bila premeščena vodja oddelka Interpola Hinko Privšek in preiskovalec Igor Tofant.
Pavček hoče 1,7 milijonov evrov
Medtem pa se je odprla nova fronta med Zdenkom Pavčkom in Walterjem Wolfom. Direktor Viator&Vektorja Pavček bo pri pristojnem okrožnem sodišču preko odvetnika Gregorja Godeše vložil zasebno tožbo zoper Walterja Wolfa zaradi kaznivega dejanja razžalitve ter odškodninsko tožbo, s katero bo zahteval odškodnino v višini 1,7 milijona evrov, so sporočili iz Skupine Viator&Vektor.
Po Pavčkovih besedah je Walter Wolf brez konkretnega povoda žalil njegovo ime. "Sicer pa Walterja Wolfa ne poznam, nikoli v življenju ga nisem srečal, videl, se z njim pogovarjal, niti ga kadarkoli omenjal," je še dodal Pavček.
Walter Wolf je po navedbah direktorja Viator&Vektorja 2. septembra z izjavo v časopisu Delo pokazal žaljiv in podcenjevalni odnos do njega. Hkrati meni, da je Wolf njemu in posledično tudi družbama Skupina Viator&Vektor in Sistemska tehnika povzročil gospodarsko škodo, saj je s tem slabo vplival na njihov ugled in dobro ime.
Glede Pavčka je Wolf za Delo dejal: "Gospoda Pavčka pojem, prežvečim in ga izpljunem. Ko bom z njim končal, mu bo še žal, da se je rodil." Omenjena izjava je po Pavčkovem mnenju zelo odmevala v slovenski javnosti (med poslovnimi partnerji, sodelavci, znanci ...), povzemali pa so jo tudi v drugih slovenskih medijih.
Iztoženi znesek bo Pavček namenil za štipendije dijakov Šolskega centra Ravne, so še sporočili iz Skupine Viator&Vektor.
KOMENTARJI (220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.