Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) pričakuje, da bo nova vlada hitreje, odločneje in učinkoviteje sprejela izziv, ki ga predstavljajo gospodarske in socialne razmere v Sloveniji, ter izpeljala ukrepe, ki so potrebni za izhod Slovenije iz krize. Vladi ponujajo konstruktivno sodelovanje, je povedal predsednik GZS Samo Hribar Milič.
Ocenili so, da so razlogi za težave nastali v obdobju od leta 2004 do 2008, vendar pa je problem ta, da že "peto leto nimamo ustreznega, predvsem pa učinkovitega mehanizma, kako bi te težave, ki so se takrat nakopičile, dejansko razrešili," je povedal Hribar Milič.
Poleg recesije je izpostavil tudi visoko brezposelnost, podkapitaliziranost in prezadolženost podjetij, nizko pravno varnost in neučinkovito delovanje pravne države. Upada tudi izvoz, zato je prepričan, da potrebuje država hitro, profesionalno, strateško in povezovalno delovanje nove vlade.
Na GZS so zadovoljni s prožnostjo, ki jo je prinesla nedavno sprejeta reforma trga dela, vendar samo ta ne bo dovolj za nov zagon gospodarstva.
Spomnil je, da so od odhajajoče vlade dobili številna zagotovila, da bo malo gospodarstvo popeljalo Slovenijo iz krize. "Žal lahko ugotovimo, da je podjetništvo danes celo v slabšem položaju kot pred letom dni," je opozoril. Dostop do virov financiranja za mikro in mala podjetja je čedalje težji, cena denarja je visoka, težave predstavljata siva ekonomija in delo na črno, finančna stabilnost malih podjetij pa je ogrožena tudi zaradi slabe poslovne prakse med podjetji, je naštel.
Podjetja močno prezadolžena
Izvršna direktorica GZS za zakonodajo in politike Alenka Avberšek je opozorila, da je več kot polovica slovenskega gospodarstva močno prezadolžena ter posledično prikrajšana za kreditiranje tekočega poslovanja in razvoja. Grozi tudi "najmanj stagnacija, če ne insolventnost", je opozorila.
Zelo pomembno je, da vlada pospeši pripravo strategije razvoja Slovenije in operativnih programov za črpanje evropskih sredstev v okviru nove finančne perspektive 2014–2020. Prepoznati moramo tista področja, ki predstavljajo inovacijski potencial Slovenije, je dejala in dodala, da je za spodbujanje gospodarske rasti pomemben tudi zagon investicij.
Privatizacija mora biti transparentna in namenjena razvoju
Svetovalec generalnega direktorja GZS Goran Novković pa je spomnil, da se je država v preteklosti izkazala kot zelo slab gospodar, kar pripisuje politiki. GZS zato zagovarja profesionalno, transparentno in trajnostno upravljanje državne srebrnine, dokler je še v državni lasti, in tudi privatizacijo.
Strategija za privatizacijo bi morala biti po mnenju zbornice pripravljena kar se da hitro in z upoštevanjem učinkov na javne finance in gospodarstvo. Mora biti tudi transparentna, s prodajo pa je treba iztržiti čim boljšo ceno, kupnino pa nameniti za nadaljnji razvoj, je povedal Novković in spomnil, da v Sloveniji že imamo pozitivne izkušnje s podjetji v tuji lasti.
GZS sicer odločno nasprotuje objavi seznama davčnih neplačnikov.
ZSSS je čestital vladi in se želi sestati z njo
Zelo na kratko se je danes s čestitko na potrditev nove vlade odzvala tudi Zveza svobodnih sindikatov Slovenije. Zapisali so, da je v Sloveniji več kot 123.000 brezposelnih, predvideno pa je krčenje gospodarstva. Zato vlado pozivajo, da sprejme novo protikrizno politiko. Strinjajo se, da je učinkovit socialni dialog izredno pomemben pri sprejemanju ključnih odločitev, zato si želijo sestanka z vlado. Radi bi ji predstavili svoje predloge, ki so po njihovem mnenju ključni za spremembo dosedanje politike ostrega varčevanja k politiki rasti in zaposlovanja.
Upokojenci opozarjajo na slabo stanje v zdravstvu
Danes se je oglasil tudi sindikat upokojencev, ki ministra za zdravje Tomaža Gantarja opozarja na skrb vzbujajoče stanje v zdravstvu. Sindikat pričakuje spremembe in ureditev razmer na področju financiranja zdravstva. Nenehno odlaganje potrebnih sprememb sistema, vsakoletne varčevalne ukrepe, zmanjševanje sredstev najbolj čutijo bolni in stari, so zapisali v sindikatu in pojasnili, da se zaradi tega med drugim znižujejo standardi, dostopnost do obravnave je slabša, čakalne dobe pa se podaljšujejo.
Zapisali so, da zahtevajo tudi ukrepe in zakonske spremembe, ki bodo nedvoumno zagotovili ločitev javne in zasebne zdravstvene dejavnosti. "Zahtevamo odpravo sistema, kjer se javna sredstva prelivajo v zasebni žep," so pojasnili.
V sindikatu pričakujejo, da bo vlada pripravila takšne spremembe na področju zdravstva, da bo zdravje prebivalstva ena od prednostnih nalog razvoja Slovenije in sestavni del vseh politik.
Vstajniki napovedujejo nadaljevanje protestov
V Mreži za neposredno demokracijo sporočajo, da vstajniki s protesti ne bodo odnehali. Shod pred parlamentom ob zaprisegi nove vlade je bil po njihovih besedah sporočilo, da vstajniki s protesti ne bodo odnehali, dokler ne dosežejo globljih strukturnih političnih in ekonomskih sprememb, ki bodo osnova za enake možnosti vseh prebivalk in prebivalcev Slovenije.
"V parlamentu še vedno ostaja večina poslancev, vključno z novo predsednico vlade, ki niso obsodili korupcije, ampak so jo z izglasovanjem strankarske zaupnice celo podprli," trdijo in dodajajo, da nova vlada v koalicijskem dogovoru ni upoštevala zahtev vstajnikov.
Poleg tega so zapisali, da nov ekonomski program vlade ne predvideva izboljšanja socialnega položaja najbolj ogroženih prebivalk in prebivalcev, v veljavi pa po njihovih besedah med drugim ostaja zakon za uravnoteženje javnih financ.
Slovenci v Italiji zadovoljni z izbiro Tine Komel
Bratuškovi pa čestitajo in ji želijo uspešno delo v Slovenski kulturno-gospodarski zvezi, krovni organizaciji Slovencev v Italiji. V sporočilu za javnost so zapisali, da se zahvaljujejo za pozornost, ki jo je Bratuškova izkazala Slovencem zunaj meja z ohranitvijo mesta ministra brez resorja za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Predsednik zveze Rudi Pavšič je zapisal, da sam sodi med tiste, ki so zadovoljni z izbiro Tine Komel za ministrico brez resorja za Slovence v zamejstvu in po svetu. "Dosedanje izkušnje so mi potrdile, da imamo 'manjšinci' dodatni čut in da dobro razumemo eden drugega. Po drugi strani pa je to lahko tudi priložnost, da utrdimo sodelovanje in povezovanje med obema manjšinama v našem prostoru, slovenske v Italiji in italijanske v Sloveniji," je pojasnil.
Bratuškovi ter ministrom in ministricam so čestitali tudi v Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk. Zapisali so, da so prepričani, da bo tudi v prihodnje zagotovljeno dobro sodelovanje v korist pozitivnemu razvoju slovenske narodne skupnosti na Koroškem. Ob tem so se zahvalili, da v novi vladi ostaja mesto ministrice brez resorja za Slovence v zamejstvu in po svetu. "S tem tudi nova vlada namenja posebno skrb in podporo Slovencem po svetu in v zamejstvu," so zapisali in poudarili pomembnost aktivnega zavzemanja za uspešno čezmejno in gospodarsko sodelovanje, tudi v dobrobit izboljšanja odnosov med Slovenijo in Deželo Koroško.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.