Ljubljanski policisti so sporočili, da so na podlagi opravljenih analiz sumljivih snovi v pisemskih pošiljkah, ki so jih danes prejeli na šestih lokacijah – na vladi, v državnem zboru, v predsedniški palači, na ministrstvu za delo, na ministrstvu za finance ter na ljubljanski občini – ugotovili, da te niso nevarne za zdravje in življenje ljudi. Prav tako ni bila nevarna snov v pisemski pošiljki, ki jo je na PP Ljubljana Moste prinesel občan.
Policisti bodo po končanih preiskavah o ugotovitvah obvestili pristojno državno tožilstvo, je sporočila tiskovna predstavnica PU Ljubljana Nataša Pučko.
V intervencijah je sodelovalo okoli 40 ljudi: 18 policistov, številni gasilci in druge službe
Policija je sporočila, da so med 8.45 in 9.45 v pisarnah različnih državnih organov prejeli pisemske pošiljke, v katerih je bila zrnata snov oziroma prah.
Na vseh lokacijah so nemudoma zavarovali ožje in širše območje, pri čemer so sodelovali z gasilci, protibombno enoto ter medicinsko in veterinarsko fakulteto. Ljubljanske sumljive pošiljke so poslali na analizo na Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo na ljubljanski medicinski fakulteti, koprsko pa na Inštitut za mikrobiologijo in parazitologijo Veterinarske fakultete. Med postopki niso izvedli evakuacije, osebe, ki so bile v stiku s pismi, so izolirali. V intervencijah je sodelovalo okoli 40 ljudi, med njimi 18 policistov, pa tudi številni gasilci in druge službe.
Policisti vsako obvestilo obravnavajo resno, a ker se je izkazalo, da pošiljke niso bile nevarne, so ukrepali, kjer ni bilo nujno, čeprav bi v tem času morda bili bolj potrebni kje drugje, poudarjajo na policiji. Obenem so nastali nepotrebni stroški.
Takšnih intervencij v toliko institucijah naenkrat še ni bilo
Vodja intervencije iz Gasilske brigade Ljubljana Gorazd Breskvar je izpostavil, da takšnih intervencij v toliko institucijah naenkrat v Ljubljani še ni bilo. Pojasnil je, da so se pristojne enote najprej podale na vlado in k predsedniku republike. V prostore institucij so vstopale najprej tam, kjer je bila pošiljka razsuta, sicer pa po vrsti, kot so institucije prijavile prejem pošiljke.
Gasilska brigada Ljubljana ima sicer eno ekipo, opremljeno za postopke z biološkimi orožji, med katere spada tudi antraks. Ob tovrstnih dogodkih gasilce obvestijo preko regijskega centra za obveščanje, na policiji aktivirajo protibombno enoto. Skupaj vstopijo v prostor, policisti najprej preverijo, ali gre za eksplozivne snovi. Zatem vzamejo pošiljko, jo zavarovano prinesejo iz objekta in jo predajo na analizo. V nekaj urah preverijo, kakšna snov je v pošiljkah. Hitri test sicer lahko naredijo že gasilci, vendar je za uradno potrditev potreben daljši test v laboratoriju.
Na vladi nemoteno delali naprej
Po besedah premierja Mira Cerarja je vlada kljub temu nemoteno delala. "To ni zmotilo našega ritma dela, gre pa tu za neko zelo neodgovorno in pravzaprav zelo škodljivo ravnanje, ki ovira delo državnih organov in lahko po nepotrebnem ustvarja skrb med državljani," je dejal.
Zahvalil se je policistom in njihovim specialnim enotam, gasilcem in zaposlenim na ljubljanski veterinarski fakulteti, ki so vsak v okviru svojih pristojnosti v zvezi s pošiljkami izvedli ustrezne ukrepe. "Upam, da se v prihodnje to ne bo dogajalo," je še dodal.
Prvak SD Dejan Židan je povedal, da to samega poteka vlade ni motilo, so bili pa ministri o tem seznanjeni. Dejal je, da upa, da gre za šalo. "Če bi bila kuverta kontaminirana, bi to ogrozilo veliko ljudi. Če je le šala, pa je ponesrečena in moti delovne procese na ministrstvih, kar ni dobro," je dejal.
Na ministrstvu za delo zapečatili glavno pisarno
Po besedah predstavnika ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Gregorja Resmana so pri njih zapečatili glavno pisarno. Drugje so normalno delali, so pa vse zaposlene obvestili o dogajanju. Odpovedali so vse sestanke, na katerih bi morali biti zunanji udeleženci.
Ministrica Anja Kopač Mrak je dodala, da občutki niso prijetni. Vsi so želeli verjeti, da je bila vse skupaj le šala, čeprav neslana. Predvsem pa se ogroža ljudi, ki zadevo v pisarni odprejo. Sporočilo ljudi, ki to pošiljajo, je napačno, je še dodala.
Janković: Gre za neodgovorno dejanje posameznikov, ki jim je očitno dolgčas
Na ljubljanski občini so nemudoma poklicali gasilce in policijo, ki so sprožili postopke in ustrezne ukrepe v primeru izpostavljenosti nevarni snovi. Osebe, ki so bile v stiku s pismom, so izolirali.
Gre za neodgovorno dejanje posameznikov, ki jim je očitno dolgčas in ne znajo drugega narediti, kot to, kar so naredili, je ocenil ljubljanski župan Zoran Janković. "A storilci se morajo zavedati, da tudi, če imajo kaj proti politikom, te sumljive pošiljke dobijo zaposleni v glavnih pisarnah. To so ljudje, ki odgovorno opravljajo svoje delo. Ne vem, kaj ti ljudje s tem dosežejo," se sprašuje. Hkrati se je zahvalil gasilcem in policistom za korektnost.
Kot je pojasnil, je bila v stiku s sumljivo pošiljko samo ena oseba. Po njegovem mnenju je pomembno, da ta sumljiva pošta ni šla naprej in je ostala v glavni pisarni mestne občine. Spomnil je, da pri tovrstnih dejanjih nastajajo stroški in ne razume, zakaj se dela taka škoda tudi sicer po Ljubljani, denimo razbijanje stekla na Mesarskem mostu in drugje. Takim ljudem bi Janković dejal, da naj gredo na Golovec ali Rožnik in pomagajo pospravljati drevesa po žledu.
Kljub vsemu se Janković v Ljubljani počuti varno. "Slovenija je uradno četrta najbolj varna država in takšne stvari ne povzročajo nobenega nemira pri meni. Počutim se popolnoma varnega in to isto razlagam turistom, da so v čisti, zeleni in varni Ljubljani. Takšni dogodki ne vplivajo na moje počutje," je povedal.
Koprsko občino so evakuirali
Zaradi sumljive pošiljke, naslovljene na župana Borisa Popoviča, so dopoldne evakuirali tudi koprsko občino. Zadržali so tri osebe, ki so bile v stiku s pošiljko, od teh sta bila dva policista. Poznejša analiza je pokazala, da pošiljka ni bila nevarna.
Občan prejel pošiljko na dom in jo prinesel na PP Moste
Zaposleni na enem od zavodov je sumljivo kuverto s prahom dobil na domači naslov in jo je prinesel na policijsko postajo v Mostah. Tam so izvedli vse aktivnosti, predvidene v tovrstnih primerih, poznejša analiza pa je pokazala, da tudi ta snov ni bila nevarna.
Vilfan opozarja, da gre morda za resno grožnjo
Po ocenah predsednika parlamentarnega odbora za obrambo Petra Vilfana gre s sumljivimi pošiljkami morda za sporočilo politiki "in še komu drugemu". Je pa treba po njegovih besedah razmišljati, ali gre morda za resne grožnje, ki se nenazadnje "počasi približujejo tudi Sloveniji", pri čemer je spomnil na ponedeljkov dogodek v Bosni in Hercegovini. Zato je treba tovrstne dogodke po njegovem mnenju vzeti resno.
Na Pošti Slovenije niso opazili posebnosti
Na Pošti Slovenije redko opazijo sumljive pošiljke, pozorni pa postanejo, kadar po videzu, vonju ali drugih karakteristikah odstopa od ostalih. Pri današnjih sumljivih pošiljkah niso zasledili posebnosti.
Za določene varovane osebe in institucije sicer opravijo rentgenski pregled vseh pošiljk, pri čemer morajo varovati zaupnost in ne smejo pridobivati informacij o vsebini pošiljk. Za primere sumljivih pošiljk je vnaprej predpisan protokol. Zaposlene najprej umaknejo iz prostora s sumljivo pošiljko, nato obvestijo pristojne službe, ki zavarujejo kraj dogodka in prevzamejo nadaljnji postopek.
Nazadnje so sumljivo pošiljko obravnavali marca letos v poštnem logističnem centru v Mariboru. Tamkajšnji uslužbenci so namreč opazili, da se je iz ene od pošiljk usul bel prah, testi pristojnih pa so pokazali, da sumljiva snov ni bila nevarna. Prej so podoben primer obravnavali septembra 2013 v poštnem logističnem centru v Ljubljani.
KOMENTARJI (392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.