Tako kot je predsednik vlade Borut Pahor napovedal, tako se je tudi zgodilo. Zaživela je namreč ideja, ki jo je prejšnji teden premier predstavil kot nekaj, kar bo dalo nazoren pregled izvajanja ukrepov, ki jih predvideva izhodna strategija. Gre za t. i. semafor izvajanja izhodne strategije.
"Da bi sami sebe in vse, ki so odgovorni za to, da so sklepi uresničeni, prisilili k temu, da bi to delo opravljali hitreje in kakovostnejše, smo se odločili za tako imenovani semafor sprememb oziroma semafor, ki kaže pregled izvajanja izhodne strategije," je ob tem dejal Pahor.
In tako lahko na vladnih spletnih straneh prav vsakdo preveri, kako dobro gre odgovornim pri oblikovanju, usklajevanju in uveljavitvi zakonov, ki naj bi Slovenijo vodili iz gospodarske krize.
Semafor je sicer razdeljen na tri področja: podjetništvo in znanje za razvoj, varna prožnost in socialna kohezivnost, razvojna prometna in energetska infrastruktura. Kot so pojasnili na vladi, so v pregledu opredelili šest ključnih stopenj sprejemanja tovrstnih zakonov. Pri vsakem od zakonov je šest okvirčkov, vsak pa predstavlja eno od stopenj zakonodajnega postopka: osnutek, usklajevanje, odbor vlade, vlada, državni zbor in uveljavitev.
Ko je predlog zakona na določeni stopnji postopka, se ustrezen okvirček obarva temno modro. Ko je obravnava predloga zakona na določeni stopnji uspešno zaključena, se obarva tudi polje s številko. Na semafor spominja to, da so stopnje od ena do tri sicer obarvane rdeče, stopnji štiri in pet sta rumeni, stopnja šest pa je zelena. Zaenkrat je do zelene luči uspelo priti zgolj zakonu o minimalni plači. Na dobri poti je tudi zakon o upravljanju kapitalskih družb RS, kateremu se je na četrti stopnji prižgala rumena luč. Vseh predvidenih zakonov je 26, kar polovici od teh pa se še ni prižgala niti rdeča luč.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.