Slovenija

Na videz lep in ohranjen, v resnici prevrteni kilometri in napake

Ljubljana, 10. 02. 2022 15.28 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Vesna Lambergar
Komentarji
0

Nakup rabljenega avtomobila naj se začne s pregledom njegove zgodovine, še bolje pa je, da ga temeljito pregledajo strokovnjaki v servisnih delavnicah, svetujejo v AMZS. Na trgu rabljenih avtomobilov se namreč pojavljajo tudi taki s prevrtenimi kilometri in skritimi napakami, ki jih laik težko opazi.

Prodaja rabljenih avtomobilov
Prodaja rabljenih avtomobilov FOTO: Dreamstime

AMZS-jeva analiza prodaje osebnih avtomobilov na slovenskem trgu v letu 2021, narejena na osnovi podatkov Sekcije za osebna motorna vozila pri Trgovinski zbornici Slovenije, kaže, da si prodaja novih osebnih avtomobilov (prodanih jih je bilo 53.988) še ni opomogla od posledic epidemije covida-19, trg pa je zaznamovalo še pomanjkanje polprevodnikov, kar je vplivalo na izdelavo novih avtomobilov in s tem dobavo kupcem. Če številke za leto 2021 primerjamo z rekordno prodajo osebnih vozil v tem stoletju, kar je bilo leta 2018, ko so trgovci v Sloveniji prodali 72.835 osebnih avtomobilov, ugotovimo, da je bila lani prodaja manjša za nekaj manj kot 19.000 avtomobilov oziroma za skoraj 26 odstotkov, pojasnjujejo na AMZS.

Tudi na trgu rabljenih vozil je dogajanje pestro, saj so cene v minulem letu prav tako poskočile, poleg tega pa je zaradi manjše prodaje novih avtomobilov leta 2020 sedaj na trgu pomanjkanje malo rabljenih vozil. Še ena ugotovitev AMZS, tokrat iz javno dostopnih podatkov o registracijah vozil, kaže, da se je lani v primerjavi z letom 2020 pri nas kar za četrtino povečal uvoz rabljenih avtomobilov iz tujine – na novo je bilo registriranih kar 37.325 rabljenih avtomobilov iz tujine. 

Prevrteni kilometri in prikrite napake

Več povpraševanja po rabljenih vozilih pomeni tudi dodatna tveganja. "Če so se na avtomobilu dogajale kakršne koli nepravilnosti, laik zgolj z ogledom avta to zelo težko ugotovi. Avto, ki je videti zelo lep in dobro ohranjen, ima lahko tudi več kot 300.000 prevoženih kilometrov oziroma dosti več od prikazanega stanja. Z menjavo volana, prestavne ročice, stopalk in z nekaj 'kozmetičnimi popravki' se lahko dejansko stanje avtomobila zelo dobro prikrije. Ob uporabi digitalnih števcev pa je lažno vpisovanje kilometrov tudi dandanes hitro, preprosto in zelo poceni," pojasnjuje Janez Kajzar, tehnični svetovalec pri AMZS.  

Katere so najpogostejše odkrite napake?

AMZS mehaniki pri pregledu rabljenih vozil pred nakupom ugotavljajo, da so najpogostejše napake, ki jih odkrijejo pri pregledu 100+ kontrolnih točk, odstopanje debeline laka od tovarniških normativov, kar je znak, da je bil avto ličarsko popravljen, izrabljene pnevmatike, težave z akumulatorjem, napake na podvozju ter slabe zavore oziroma izrabljene obloge. Pri takem pregledu je obvezna tudi kontrola tekočin v avtomobilu (raven olja, hladilne in zavorne tekočine), med testom delovanja motorja pa se lahko pokažejo še napake na sistemu za dovod goriva.

Ne le da vas tak nakup lahko močno udari po denarnici – stroški za popravilo lahko nanesejo tudi več tisoč evrov – ampak lahko zaradi napak ogrozi vašo varnost in varnost ostalih udeležencev v prometu. "Največje tveganje pri tem seveda predstavljajo napake oziroma pomanjkljivosti, za katere voznik sploh ne ve, da jih avto ima, saj se lahko zgodi, da ravno te pri morebitnem trku odločajo med življenjem in smrtjo," opozarja Kajzar.  

AMZS strokovnjaki zato svetujejo, naj kupci rabljenega avtomobila temeljito proučijo zgodovino avta, ki ga želijo kupiti. Zanesljivost nakupa pa vsekakor poveča pregled rabljenega avtomobila pri strokovnjakih v servisni delavnici. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10