Onesnaženost tal, ki je posledica vojaške dejavnosti, predstavlja enega izmed ekoloških problemov, ki ga srečujemo v državah vsega sveta. Tla na vojaških streliščih so onesnažena s strupenimi kovinami, predvsem s svincem in z bakrom, polkovinami – predvsem z antimonom ter pogosto hkrati tudi z organskimi onesnažili, kot so goriva in mineralna olja.
V Sloveniji je več onesnaženih območij, med katerimi Slovenska vojska upravlja deset zunanjih vadbišč, strelišč in poligonov, ki so razpršeni po vsej državi. Streljanje s pehotnim orožjem pri tem predstavlja glavni dejavnik onesnaženja, še posebej tal, vodovja in rastlinja, saj lahko strupeni elementi iz fragmentov krogel prehajajo v tla in se od tam izpirajo v podtalnico ali prehajajo v rastline. Za preprečitev nadaljnjega širjenja onesnaževanja v okolje je zato nujno potrebna sanacija, opozarjajo v Slovenski vojski.
"Tla zaradi svoje počasne obnove veljajo za neobnovljive vire. Odkop, odvoz in nadomestitev onesnaženih tal, ki so še vedno prevladujoči način sanacije onesnaženja, so z vidika trajnosti nesprejemljivi, zato je razvoj novih, stroškovno-učinkovitih, okolju in tlom prijaznih tehnologij za odstranjevanje onesnažil iz tal nujno potreben," so zapisali.
Da bi ta cilj dosegli, ministrstvo za obrambo in Javna agencija za raziskovalno dejavnost financirata projekt Remediacija s strupenimi kovinami in metaloidi ter organskimi onesnažili onesnaženih tal na modelnem vojaškem strelišču – demonstracija in priporočila za nadaljnje ukrepe.
Z namenom karakterizacije stanja onesnaženosti bo njegov izvajalec – podjetje Envit – najprej izvedel vzorčenje onesnaženih tal na treh izbranih vojaških streliščih. Nato bodo obstoječo in inovativno ReSoil tehnologijo čiščenja onesnaženih tal optimizirali in prilagodili za remediacijo s strupenimi kovinami in polkovinami ter organskimi onesnažili onesnaženih tal na vojaških streliščih.
Ta je bila sicer primarno razvita za odstranjevanje svinca in spremljajočih onesnažil iz urbanih tal, zdaj pa jo bodo uporabili kot tehnološko platformo za pranje tal, ločevanje trdnih snovi in tekočin ter recikliranje procesnih raztopin. "Inovativni proces pranja tal poteka v zaprti procesni zanki in onemogoča izpust škodljivih emisije v okolje, saj se vse procesne raztopine reciklirajo in uporabijo za naslednje čiščenje," so še pojasnili v Slovenski vojski.
Nova tehnologija bo po njihovih besedah omogočila, da se onesnažila iz tal odstranijo do te mere, da se jih lahko na izbranem modelnem vojaškem strelišču spet uporabi. Pri sanaciji se tako zmanjša količina odpadka, ki bi nastal v primeru odlaganja onesnaženih tal na za to primerna odlagališča. Na izbranem modelnem vojaškem strelišču bodo demonstrirali delovanje optimizirane ReSoil tehnologije pranja tal na mestu ter postavili poskus za demonstracijo funkcionalnosti in varnosti očiščenih tal za okolje, saj so tla po pranju ponovno uporabna in omogočajo rast rastlin.
Podjetje Envit je podpisalo pogodbo s prej omenjenima inštitucijama v okviru Ciljnega raziskovalnega programa. Skupna vrednost projekta je 180.000 evrov, trajal bo dve leti in se bo torej zaključil v letu 2024.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.