Slovenija

Previdno na ledu! Na urgenci so imeli že čez vikend zaradi poledice polne roke dela

Ljubljana, 26. 02. 2018 16.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Konec tedna so na ljubljanski urgenci obravnavali 538 poškodovancev, med drugim 76 smučarjev in 57 padlih na ledu. Tudi pojavi gripe in respiratornih okužb se še ne zmanjšujejo, sporočajo iz UKC Ljubljana. Da so ob hladnih temperaturah ključni prilagoditev gibanja, primerna oblačila in spremljanje počutja otrok, pa opozarjajo na NIJZ.

Več videovsebin
  • Iz 24UR: Previdno pri gibanju v mrzlih dneh
    02:56
    Iz 24UR: Previdno pri gibanju v mrzlih dneh
  • Iz 24UR: Ob koncu meteorološke zime blizu rekordov
    01:29
    Iz 24UR: Ob koncu meteorološke zime blizu rekordov
  • Iz 24UR: Nizke temperature in močni sunki burje
    03:30
    Iz 24UR: Nizke temperature in močni sunki burje

Zaradi ostrega mraza, ki je zajel Slovenijo in bo vztrajal vse do četrtka, je treba z zaščitnimi ukrepi poskrbeti za svoje zdravje in gibanje na prostem omejiti na kratek čas, pazljivost je potrebna tudi pri hoji, še pomembneje pa je pred mrazom zaščititi otroke.

V UKC Ljubljana imajo zaradi porasta padcev polne roke dela.
V UKC Ljubljana imajo zaradi porasta padcev polne roke dela. FOTO: Thinkstock
Minuli konec tedna so na Urgentnem kirurškem bloku Kirurške klinike UKC Ljubljana obravnavali 538 poškodovancev, od tega 76 smučarjev, 57 padlih na ledu in 12 poškodovanih v prometnih nesrečah, sporočajo iz UKC Ljublajana. Na kliničnem oddelku Kirurške klinike je bilo z UKB sprejetih na zdravljenja 79 bolnikov.

Iz Splošne nujne medicinske pomoči Zdravstvenega doma Ljubljana, ki deluje v prostorih ljubljanske urgence UKC Ljubljana, sporočajo, da so od petka, 23. februarja, do ponedeljka, 26. februarja, zjutraj v ambulanti SNMP pregledali 371 bolnikov, opravili 11 nujnih intervencij na terenu, 3 bolnike oživljali, ter opravili 39 nujnih hišnih obiskov na bolnikovem domu.

V UKC Ljubljana so v zadnjem tednu obravnavali 109 bolnikov z gripo in respiratornimi okužbami (teden prej 103). "Od tega smo imeli prejšnji teden 47 primerov RSV in 62 primerov gripe (23 influenca B in 39 primerov influence A)," sporočajo iz največjega slovenskega kliničnega centra.

Ključni so prilagoditev gibanja, primerna oblačila in spremljanje počutja otrok

Temperatura, pri kateri bi morali omejiti gibanje otrok na prostem, ni določena, obveščajo na Nacionalnem inštitutu za varovanje zdravja (NIJZ). Ob ustrezni zaščiti in upoštevanju nasvetov pa lahko sebi in otrokom zagotovimo zdravo gibanje tudi v mrzlih zimskih dneh.

Otroke je ob sprehodu v mrazu treba obleči v topla oblačila, sestavljena iz več plasti lažjih oblačil, saj le-te učinkoviteje ohranjajo telesno temperaturo, opozarjajo na NIJZ in še: "Nosijo naj kapo, šal, rokavice, ki se na koncu tesno prilegajo zapestjem, in vodoodporno obutev. Volnena in svilena oblačila ter oblačila iz nekaterih umetnih materialov (polipropilen) so toplejša od bombaža. Vrhnja oblačila naj bodo tesno tkana (plašč, jakna itd.) in naj ne prepuščajo vetra."

Oblačila morajo biti suha, saj vlažna oblačila hitro odvajajo toploto in s tem telo ohlajajo.
Oblačila morajo biti suha, saj vlažna oblačila hitro odvajajo toploto in s tem telo ohlajajo. FOTO: Thinkstock

Prilagoditve otroka na gibanje v mrazu se nekoliko razlikujejo od odraslega, saj otroci, predvsem dojenčki, izgubljajo toploto hitreje in lažje kot odrasli, ob tem pa je samo z drgetom ne morejo proizvesti dovolj, opozarjajo na NIJZ.

Prilagoditev gibanja, primerna oblačila in spremljanje počutja so ključni v preprečevanju težav zaradi mraza. Že pri temperaturah okoli ničle lahko namreč ob močnem vetru in neprimernih oblačilih (mokra, za gibanje in šport neprimerna oblačila) nastanejo podhladitev in ozebline. Najpogosteje ta nastanejo pri nizkih okoljskih temperaturah, lahko pa tudi pri temperaturah nad 4 ° Celzija, če je oseba mokra, prepotena ali v mrzli vodi, pravijo na NIJZ.

Na občutek mraza pomembno vpliva tudi veter, saj se z njim pospeši odvzemanje toplote našemu telesu. 

Paziti je treba, da otroci na mrazu ne mirujejo. Če otrok sedi oziroma ga začne zebsti, ga spodbujamo, da giba z rokami in nogami. Tudi potenje hitro odvaja telesno toploto, zato moramo biti tudi pozorni, da otroci ob gibanju na prostem niso preveč oblečeni in jim ni prevroče. Če se otroci zunaj intenzivno gibajo, odstranimo plast oblačila, svetujejo na NIJZ.

Bodite pozorni na drgetanje telesa

Če opazite, da otroka mrazi ali se celo trese, pojdite v topel prostor. Mrazenje je pomemben znak, da telo izgublja toploto hitreje, kot jo proizvaja.

"Zrak, ki je imel zunaj temperaturo -10 ° Celzija, se že po petih centimetrih poti skozi nos segreje na okrog 15 ° Celzija. Ko je v grlu, je temperatura že 21, pri vstopu v pljuča pa 30 °Celzija. Vlaženje dihalnih poti lahko povzroči težave, kot so suha usta, pekoče grlo in splošno draženje, to lahko omejimo, če imamo usta in nos pokrita s šalom ali z obrazno masko, s čimer povečamo vlaženje zraka in zmanjšamo izgubljanje vode. Otroci, ki se dlje časa aktivno gibajo na mrazu, izgubljajo tudi tekočino, zato otrokom ponujajmo toplo tekočino (+37 °Celzija)," razložijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Čeprav astma ne predstavljata omejitve omejitve za gibanje in ukvarjanje s športom, je treba otrokom z astmo in kroničnimi obolenji dihal nameniti večjo pozornost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek