Med stavkovnimi zahtevami sindikata za zaposlene na upravnih enotah sta povišanje plač vsem tamkajšnjim zaposlenim za sedem plačnih razredov in izenačitev nazivov zaposlenih na upravnih enotah z nazivi na ministrstvih. "Pri takem trendu plač v Sloveniji uslužbenci na upravnih enotah ne morejo spodobno živeti, niti ne bodo mogli preživeti, ko bodo upokojeni," je poudaril Verk.
Na ministrstvu zatrjujejo, da si prizadevajo za konstruktiven dialog in dogovor s sindikati. "Ocenjujemo, da je edino pravo mesto za zaključek stavke za pogajalsko mizo. Prav zato smo intenzivirali aktivnosti, s ciljem iskanja rešitev za izboljšanje pogojev za delo zaposlenih na upravnih enotah," so zapisali.
Vlada in sindikati bodo sicer nadaljevali stebrna pogajanja o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju, katerega ključni del je nova plačna lestvica. Ta predvideva "dodatne finančne učinke na povišanje plač javnih uslužbencev", s poudarkom na najnižje plačanih delovnih mestih, ki so tudi na upravnih enotah.
"Poskus zadušitve stavke"
Zakon o stavki določa, da je na upravnih enotah treba zagotoviti izvajanje nalog, ki so bistvene za uresničevanje delovanja upravnih enot med stavko. Med temi nalogami so za zdaj med drugim izdaja potnega lista ali osebne izkaznice ter vozniških dovoljenj v nujnih primerih, izvedba vseh volilnih opravil ter izdaja dovoljenj za prebivanje in uporabnih dovoljenj. Ministrstvo naj bi nabor nalog razširilo, če bo sindikat zaostril stavko.
Verk meni, da ministrstvo nima pristojnosti za širitev nabor obveznih nalog med stavko, saj te naloge določijo načelniki upravnih enot. Verk je napovedal, da bo sredina enodnevna stavka zaposlenih na upravnih enotah 15. maja "znala prerasti" v stavko do izpolnitve zahtev, če sindikat z ministrstvom do takrat ne bo sklenil dogovora. To je po besedah Verka tajno izglasovalo 36 stavkovnih odborov od 58.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.