Prebivalci občin Trebnje, Mokronog - Trebelno, Mirna in Šentrupert so se skoraj dobesedno utapljali v smeteh. Inšpektorat za okolje in prostor je Komunali Trebnje 13. aprila 2012 prepovedal obratovanje odlagališča za nenevarne odpadke Globoko. Župani omenjenih občin so ob prejetju sklepa o zaprtju sklenili, da komunalno podjetje 30 dni ne prevzema komunalnih odpadkov iz gospodinjstev in gospodarstva. Ta čas se je sedaj po besedah direktorja Komunale Trebnje Stanka Tomšiča iztekel in danes so znova začeli pobirati smeti. ''Danes začnemo redno izvajati svojo javno službo. Ta teden je sicer na urniku pobiranje embalaže, hkrati pa bomo seveda izredno pobrali tudi najbolj kritične dele, torej preostanek komunalnih odpadkov v šolah, vrtcih, domovih starejših,'' je za 24ur.com pojasnil Tomšič.
Zaenkrat še ni znano, kam bodo pravzaprav vozili te odpadke, to bo postalo jasno sredi tedna, je še pojasnil direktor Komunale Trebnje. Na položnicah uporabnikov se zaenkrat odvoz na eno izmed drugih slovenskih deponij ne bo kazal, saj so se občine zavezale, da bodo pokrile razliko v stroških odvoza. A dolgoročno bo cena ravnanja z odpadki višja, kot je sedaj, saj že trenutna ne pokriva stroškov storitev, je dodal Tomšič. Trenutna cena je okoli 4,63 evra na gospodinjstvo na mesec.
Tomšič je še izrazil upanje, da bodo v dveh mesecih vendarle pridobili okoljevarstveno dovoljenje za odlagališče Globoko za kapacitete, ki jih imajo, in da bodo odlagališče znova odprli. V tem času bodo tudi izvedeli, kako naprej – ali povečanje kapacitete ali iskanje drugih rešitev, je zaključil Tomšič.
Odlagališče Globoko so zaprli, ker upravljavec pred odlaganjem smeti na deponijo ni ločeval mešanih komunalnih odpadkov. Poleg tega tudi pa ne izpolnjuje pogojev za regijski center za ravnanje s komunalnimi odpadki, ker ni odlagališče smeti za najmanj 55.000 prebivalcev, temveč le za nekaj manj kot 20.000. Kljub temu je odlagališče sicer že skoraj popolnoma polno.
Zaprli odlagališče Leskovec
Z današnjim dnem so za 15 dni zaprli osrednjo dolenjsko-belokranjsko-posavsko deponijo v Leskovcu. V tem času naj bi našli ustrezno rešitev. Po besedah župana Novega mesta Alojzija Muhiča od danes na območju 15 občin jugovzhodne Slovenije komunalna podjetja ne bodo odvažala komunalnih mešanih odpadkov. Muhič je pozval k čim boljšemu ločevanju odpadkov.
Na leskovški deponiji odlagajo smeti približno 160.000 prebivalcev, v enem mesecu pa tam odložijo do 4000 ton mešanih odpadkov, je za 24ur.com pojasnil direktor Centra za ravnanje z odpadki – CeROD Alojz Turk. Na deponijo odlagajo odpadke tudi iz drugih delov države, zato je nanjo v celoti vezano do 300.000 prebivalcev Slovenije.
Novomeški župan je napovedal, da bodo okoljevarstveno dovoljenje za deponijo, ki ji do predpisane urejenosti manjka naprava za čiščenje izcednih voda, dobili v dveh tednih. Turk je pojasnil, da manjkajočo napravo že gradijo, dokončana naj bi bila sredi avgusta, kar je v skladu z načrti. Gre za drugo fazo projekta gradnje, za katero je finančna sredstva med drugimi odobrila tudi država. Pojasnil je še, da so na Agenciji za okolje za okoljevarstveno dovoljenje zaprosili že 17. januarja. Odlagališče Leskovec je po besedah direktorja CeROD zgrajeno v skladu z vsemi predpisi, pa je kljub temu zaprto. ''Naše odlagališče imamo urejeno bolje, kot je urejenih večina odlagališč v Sloveniji. Izcedne vode čistimo na drugi lokaciji centralne čistilne naprave v Novem mesu in jih ne spuščamo v okolje. Po novi uredbi to ni več dovoljeno, ampak mora biti to v sklopu odlagališča,'' je pojasnil Turk.
Ob tem se Turk sprašuje, kako lahko nekaj zgradijo, pa ne dobijo dovoljenja. ''Ali nekaj nismo dobro zapisali ali pa je nekdo izdal gradbeno dovoljenje, ki ga ne bi smel izdati,'' je izpostavil Turk in dodal, da zdaj ob zaprtju odlagališča ne gre več le za administrativne težave, ampak za gospodarsko škodo in vznemirjenje občanov.
Arso pospešeno pregleduje vloge
Kot so sporočili z Agencije za okolje, na Arsu za zaprti odlagališči Globoko in Leskovec pospešeno pregleduje vloge. Na naše vprašanje, ali bo za slednjega, za katerega novomeški župan napoveduje, da bo dovoljenje pridobljeno v 14 dneh, pa so odgovorili, da bo Arso dovoljenje izdal, ''ko bo za odlagališče predložena vsa potrebna dokumentacija, ki bo dokazovala izpolnjevanje predpisanih pogojev za izdajo okoljevarstvenega dovoljenja.''
To pomeni, da se bo v postopku preverjalo, kako so na odlagališčih izpolnjene zahteve glede varstva tal, zahteve glede izcednih voda, stabilnosti telesa odlagališča, zahteve za temeljna tla, zahteve glede tesnjenja odlagališčnega dna, zahteve glede odvajanja izcednih voda, prekrivanje odlagališča, kako so izpolnjene zahteve glede odlagališčnega plina in glede opremljenosti odlagališča, kako so izpolnjene zahteve v zvezi s smradom in drugim nevarnostmi, so zapisali na Arsu in nadaljevali, da se bo preverjalo še, kako je izpolnjen pogoj, da se na odlagališče lahko odlaga samo obdelane odpadke, nadalje se bo preverjalo in odločalo tudi o drugih dejavnostih, ki se izvajajo na območju odlagališča.
Preverjalo se bo tudi, kako so izpolnjene zahteve glede hrupa, elektromagnetnega sevanja, kako so zagotovljeni ukrepi varstva pred nenadzorovanimi dogodki in za primer ekoloških nesreč. Med drugim bo moralo biti z dokumentacijo izkazano, da odlagališče obratuje tako, da emisije snovi in energije v vode, zrak ali tla iz odlagališča ne presegajo predpisanih mejnih vrednosti. Prav tako bosta morala upravljavca pred izdajo okoljevarstvenega dovoljenja posredovati tudi še finančno jamstvo. ''Zaradi obsežnosti dokumentacije in zahtevnega ugotovitvenega postopka za posamezno odlagališče o tako obširnem dovoljenju ni mogoče odločiti v 14 dneh! Gre za izdajo t. i. IPPC okoljevarstvenega dovoljenja,'' so še dodali.
Le malo odlagališč ima okoljska dovoljenja
Številna odlagališča so v podobni situaciji kot omenjena Globoko in Leskovec. Kot so pojasnili na Arsu, imajo odlagališča za komunalne odpadke težave z izpolnjevanjem pogoja iz Uredbe o odlaganju odpadkov na odlagališčih, da se na takem odlagališču lahko odlaga samo obdelane odpadke. Težava je v predvsem v odlaganju neobdelanih mešanih komunalnih odpadkov, so dodali. ''Druga zelo velika težava pri odlagališčih komunalnih odpadkov je, da emisije v vode izkazujejo preseganje predpisanih mejnih vrednosti (pri izcednih vodah) ali preseganje standardov kakovosti okolja (pri podzemnih vodah večina odlagališč izkazuje vpliv na podzemne vode). Pri nekaterih odlagališčih ugotavljamo tudi, da so na neustrezen način uredili odplinjevanje oziroma ga sploh niso uredili,'' so še pojasnili na Arsu.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.