Na okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani so danes povedali, da še niso prejeli kazenske ovadbe bivšega policijskega atašeja v Beogradu in tudi nekdanjega kriminalista Gorazda Plaperja zoper direktorja policije Jožeta Romška in ministra za notranje zadeve Dragutina Mateja. Kot so pojasnili na tožilstvu, čakajo še na prihod današnje pošte.
Po poročanju časopisa Dnevnik naj bi Plaper namreč zoper Romška in Mateja že vložil kazenski ovadbi. V ovadbi pa naj bi jima očital storitev kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja in uradnih pravic.
V Dnevniku, sklicujoč se na Plaperjevega odvetnika Darka Kraševca, so danes še zapisali, da je Plaper v ponedeljek iz Beograda na pristojno tožilstvo in kriminalistično policijo poslal kazensko ovadbo zoper svoja nadrejena.

Tiskovna predstavnica ministrstva za notranje zadeve je za 24ur.com povedala, da na ministrstvu z ovadbo še niso seznanjeni in ne poznajo njene vsebine, zato je tudi ne morejo komentirati.
Je bil Plaper odpoklican nezakonito?
Zapletlo se je, ko je Plaperja direktor policije premestil na novo delovno mesto policijskega inšpektorja v službi generalnega direktorja policije. Na policiji navajajo, da je bil Plaper odpoklican zato, ker mu je bilo pred tem izrečeno opozorilo pred redno odpovedjo delovnega razmerja, ki "je v skladu s pravilnikom o policijskih atašejih razlog za odpoklic". Vodstvo policije je namreč Plaperju 23. maja izreklo opozorilo pred redno odpovedjo, ker naj ne bi bil dosegljiv v času protislovenskih demonstracij v Beogradu 17. februarja letos, ko je Slovenija priznala neodvisnost Kosova. 9. junija 2008 je bil tako Plaper s sklepom odpoklican v Slovenijo.
Plaper pa je po poročanju Dnevnika primopredajo poslov odklonil, ker meni, da je njegov odpoklic nezakonit. Plaper trdi, da argumenti vodstva policije ne držijo in tudi če bi, da so mu disciplinski ukrep izrekli po pretečenem 60-dnevnem roku. Plaper je zato vložil pritožbo in ostaja v Beogradu, saj je prepričan, da je odpoklic neutemeljen in da je do rešitve pritožbe še vedno policijski ataše. Po nekaterih podatkih naj bi stike z njim ohranile celo srbske oblasti, piše Dnevnik.

Tiskovni predstavnik policije pa je danes za 24ur.com povedal, da je primopredaja poslov v Beogradu sicer že izvedena in da delo policijskega atašeja opravlja novoimenovani Bojan Lunežnik, vendar da Plaper na svoje novo delovno mesto ne prihaja. Zato bodo proti njemu sprožili ustrezne postopke.
Na policiji so še povedali, da je bil odpoklic v skladu s pravilnikom o policijskih atašejih in da je Plaper ob seznanitvi za odpoklic izrazil željo, da bi na delovnem mestu zaradi šolanja svojih otrok ostal do zaključka letošnjega šolskega leta. Generalni direktor policije je njegovi prošnji ugodil in ga s 15. junijem razporedil na delovno mesto policijskega inšpektorja v službi generalnega direktorja policije, so še povedali na policiji.
V policiji prav tako pravijo, da lahko novega policijskega atašeja nastavijo v izrednih primerih tudi brez razpisa, kar pa to je. V kolikor bi zaradi odpoklica atašeja šli v razpis za novega atašeja, bi bilo njegovo mesto namreč prazno vsaj pol leta, zaradi tega pa bi bilo moteno sodelovanje med slovensko in srbsko policijo, za kar ataše skrbi. Poleg tega so pojasnili, da zamenjava atašeja ni v pristojnosti ministrstva, temveč policije. In zato minister Mate ni mogel kršiti nobenih pooblastil.

Lunežnik znan iz afere s policijskim šotorom
Lunežnik je bil sicer nekdanji svetovalec ministra Mateja. Po aferi s policijskimi šotori je bil prestavljen na generalni sekretariat notranjega ministrstva. Na zasebni zabavi Bojana Lunežnika so namreč, po ugotovitvah notranje preiskave v policiji, policisti specialne enote postavili policijski šotor. Na zabavi naj bi bil prisoten tudi Mate, zaradi afere pa je takrat odstopil poveljnik specialne enote policije Srečko Krope.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.