
Kot poroča Dnevnik, se je Špela Brezigar, sicer hči generalne državne tožilke Barbare Brezigar, 1. decembra zaposlila na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani na uradniškem mestu višji pravosodni svetovalec. Špela Brezigar je po uradnih podatkih diplomirala leta 2006, pravosodni izpit pa je, po informacijah Dnevnika, naredila konec oktobra. To pomeni, da je zaposlitev dobila le mesec dni po opravljenem pravosodnem izpitu.
Po informacijah omenjenega časnika naj bi na tožilstvu v zadnjih dveh mesecih nepričakovano spreminjali sistemizacijo delovnih mest, in to prav zato, da bi omogočili možnost zaposlitve za nedoločen čas hčerki generalne tožilke. Poleg tega pa naj bi imela otroka Brezigarjeve prednost pri internem izobraževanju.
Zapleti pri imenovanju Jaka Brezigarja
Sicer pa je pred nedavnim prišlo do zapleta tudi med tožilstvom in pravosodnim ministrom Alešem Zalarjem zaradi predloga za zaposlitev sina Brezigarjeve Jaka Brezigarja. Državnotožilski svet ga je predlagal za pomočnika državnega tožilca, minister za pravosodje Aleš Zalar pa je zadevo svetu vrnil v ponovno presojo. Kot je takrat zapisal, se svet namreč ni opredelil do tega, da je Jaka sin generalne državne tožilke. Državnotožilski svet je o zadevi odločal še enkrat in še enkrat sprejel isto odločitev.
Tožilstvo: Pripravnik se je na poziv tožilstva dolžen zaposliti
Namestnica vodje na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani (ODTLJ) Katjuša Čeferin pa je pojasnila, da se je Špela Brezigar 1. septembra 2007 zaposlila kot pripravnica na ODTLJ na podlagi javnega natečaja. O izbiri kandidatov je odločala komisija, v kateri generalna državna tožilka ne sodeluje, pri odločitvah pa upoštevajo kriterije, zapisane v pravilniku.
Vsi pripravniki pa so, v skladu z zavezujočo pogodbo, ki jo z organom sklenejo ob začetku pripravništva, po opravljenem pravosodnem izpitu po pozivu organa dolžni z njim skleniti delovno razmerje, sicer morajo vrniti znesek v višini vseh plač, ki so jih kot pripravniki prejeli. Na ta način sta se dva kandidata, ki sta oktobra opravila pravosodni izpit, 1. decembra zaposlila na tožilstvu.
Glede sistematizacije delovnih mest pa na tožilstvu pojasnjujejo, da se ta spreminja zaradi potreb delovnega procesa in da je bila na ODTLJ že večkrat spremenjena. Zadnja sprememba sistematizacije je bila potrebna tudi zaradi zagotovitve dodatnih mest višjih pravosodnih svetovalcev. Kot še pravijo na tožilstvu, je število pomočnikov na ODTLJ veliko manjše od veljavnega kadrovskega načrta in da zadnja sprememba sistematizacije predstavlja delno rešitev obstoječe kadrovske problematike.
Za pripravništvo na tožilstvu so drugačni pogoji kot za pripravništvo na sodišču
Sicer pa so za pridobitev pripravništva na tožilstvu drugačni pogoji kot pa za pripravništvo na sodišču. Na sodišču obstajata dve čakalni vrsti, ena je po višini ocene, druga pa glede na čas prijave. Tisti z višjimi ocenami tako pridejo prej na vrsto. Če so ocene zelo visoke, lahko tudi v enem letu po opravljenem izpitu. Kot so povedali na vrhovnem sodišču, je povprečno čakalno dobo za pripravništvo težko oceniti, če pa pogledamo po zadnjih objavljenih seznamih, pa so vabili kandidate, ki so prošnjo vložili leta 2002 ali 2003.
Za pripravništvo na tožilstvu pa se kandidati lahko prijavijo le na podlagi javnega razpisa. Pri izboru kandidatov pa komsija upošteva različne dejavnike, kot so povprečna ocena, zanimanje za kazensko pravo, izbor izbirnih predmetov, tema diplomske naloge, interes za zaposlitev.
KOMENTARJI (153)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.