
Formalno bo mesto začasnega vodje vrhovne državne tožilke zdaj prevzel dosedanji namestnik Cerarjeve Franc Mazi. Kot je neuradno slišati, pa naj bi pravosodno ministrstvo pohitelo z razpisom za najvišjo tožilsko funkcijo v državi. Cerarjeva o imenih molči. "Imena vam ne morem povedati, tudi če bi ga imela, ker bi s tem nehote nekoga postavila v prioritetni položaj, to pa ne bi bilo pošteno," pravi Cerarjeva.
Pogoje naj bi izpolnjevalo več kot 60 tožilcev, ambicije za to prestižno mesto naj bi jih imelo nekaj. Premier Rop zavrača očitke, da naj bi bila v ozadju zamenjave Cerarjeve zgolj želja po imenovanju novega generalnega tožilca. " To je še ena od teh teorij zarot, ki nima nobene veze s konkretnim življenjem. Torej nikakor ne. Procedura, ki sledi v zvezi s tožilstvom, je jasna. Je javni razpis, potem bo dano mnenje tudi znotraj tožilstva in na koncu bo pred celotno slovensko javnostjo izbran najboljši možni kandidat oziroma kandidatka, je povedal Rop.
In imena, ki se omenjajo v javnosti. Dosedanji namestnik Cerarjeve Franc Mazi: odgovarja, da še ne ve, ali se bo prijavil na razpis. Mariborska tožilka Elizabeta Gjerkeš, znana predvsem po primeru Petek, o morebitni prijavi na razpis ne želi govoriti, obenem pojasnjuje, da gre za osebno stvar, o kateri tudi sicer ni pripravljena debatirati v javnosti. In še bolj verjetni kandidat, vrhovni tožilec Hinko Jenull, ki nam je po telefonu na kratko odvrnil le: tega ne bom komentiral.
Izredne razmere na tožilstvu
Med glavnimi očitki Cerarjevi je tudi primer Železnik, v čigar omari so odkrili 160 spisov. Cerarjeva je odredila vsebinski pregled, ki naj bi pokazal, kaj vse se je skrivalo v omari in kakšno odgovornost nosi nekdanji vodja oddelka za gospodarski kriminal. Zaradi interne preiskave na tožilstvu vladajo izredne razmere.
Skozi roke tožilcev gre na leto 45.000 zadev, katerih rešitve morajo biti znane v 90 dneh. Da bi odkrili luknjo v nadzoru, ki je omogočila 160 zaprašenih Železnikovih spisov, so na tožilstvu odredili vsebinski pregled.

"To je izredno delo, to so za to tožilstvo praktično izredne razmere," je povedala vodja okrožnega državnega tožilstva Ljubljana Slavica Sketelj. "Pravzaprav sem to tožilstvo zatresla v temelje. Skušala bom ugotoviti dejansko tisto, kar je skorajda nemogoče. Skušala bom ugotoviti za vsak spis posebej, kje je na tožilstvu, v kakšni fazi je, še pravi Sketljeva.
Tožilci zdaj vse svoje spise popisujejo ročno. Podatke bodo nato primerjali z računalniškimi, ki jih vsakega petega v mesecu pregledujejo vodje oddelkov. Pomanjkljivosti nadzora nad delom tožilcev naj bi bile znane v maju, ko naj bi posebna komisija končala tudi pregled omare Mirana Železnika.
"Vsak spis se pregleda, kot da se ga gleda popolnoma od začetka," je pojasnila Sketljeva.
Koliko je med 160 spisi pomembnejših zadev, ki bodo morebitni razlog za kazensko ovadbo, kjer torej ne gre le za malomarno pisarniško delo, še ni jasno. V omari pa, trdijo na tožilstvu, ni primerov SIB, BTC ali Zbiljski gaj. Kje torej po dosedanjih ugotovitvah pušča sistem? "Lahko samo rečem, da je nepopoln računalniški program. Program, ki imamo, nas je prerasel. Mi smo prerasli računalniški program," pravi Sketljeva. Računalniški program ostaja praktično enak že 12 let. Botra posodobljenega, verjamejo tožilci, bo zagotovo nova pravosodna ministrica.
Brusova vse zanika
Vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus je zanikala vse navedbe, ki jih je v predlogu za njeno razrešitev še kot generalna državna tožilka podala Zdenka Cerar. Kot je znano, je Cerarjeva v začetku aprila predlagala njeno razrešitev, njeno pobudo pa je podprl tudi državno tožilski svet.

Odgovor Brusove so na ministrstvo za pravosodje dobili zjutraj, spisala je skoraj 20 strani, na katerih zanika vse, kar se ji očita. Zdenka Cerar je prepričana, da je Brusova z nedavno prometno nesrečo, krnila ugled tožilstva. V predlogu za razrešitev navaja še več razlogov, ki pa jih javno ni želela razkriti. "Ona zanika vse navedbe kot neresnične, vendar je sedaj stvar postopka, da ugotovimo, kakšno je bilo dejansko stanje in pravno stanje, in na podlagi tega se bomo odločili o nadaljnjem postopku," pravi Karl Erjavec, državni sekretar na ministrstvu za pravosodje.
Kot smo uspeli neuradno izvedeti, naj bi Brusova vztrajala pri tem, da se v zvezi s prometno nesrečo ničesar ne spominja. A naj bi se kljub temu menda zelo hitro obetala njena razrešitev z mesta vodje te elitne tožilske enote, kot jo je pred kratkim označila Zdenka Cerar.
"Mi bomo v najkrajšem času proučili vse te navedbe, pobudo, državno tožilsko mnenje ter njen odgovor na navedbo iz navedbe in potem bomo ustrezno ukrepali," je še dodal Erjavec.
Brusovo na predlog pravosodnega ministra lahko razreši vlada, vendar bo v tem primeru postopek po vsej verjetnosti prevzel prav državni sekretar. Sicer pa je vodja posebne tožilske skupine že od začetka marca, zaradi prometne nesreče, na bolniški.
Disciplinski postopek zoper Lepšo in Nevenko Tory
Nova pravosodna ministrica Zdenka Cerar je v torek podpisala predlog za disciplinski postopek zoper notarja Borisa Lepšo in notarko Nevenko Tory, oba vpletena v afero Orion. Pravosodno ministrstvo se je za to odločilo na podlagi vmesnega poročila notarske zbornice, v katerem ugotavlja, da nekatere listine v zvezi z Orionom morda niso v skladu z zakonom. Zoper Lepšo že teče disciplinski postopek zaradi afere Zbiljski gaj.