Hypo banka "s svojim nasilnim dejanjem delavcem onemogoča bivanje v Sloveniji in s tem tudi boj za odvzete pravice", so v pozivu na današnji protestni shod v Sežani zapisali v civilni iniciativi za boj proti nepravičnosti, neenakosti, zatiranju, diskriminaciji in omejevanju mišljenja Alternativa obstaja. Kot so pojasnili na protestnem shodu, so delavci Gratima, ki živijo v Sežani, popolnoma odvisni od delodajalca. Trije apartmaji so v lasti podjetja, za katerega so delali, za nastanitev pa so mesečno plačevali po 150 evrov. V apartmaju na 50 kvadratnih metrih površin prebiva kar 12 delavcev.
A lastnik Gratima Mesud Ibričić očitno stanovanj ni plačeval, zato je šest delavcev 31. marca ostalo še brez strehe nad glavo. Tudi 23 delavcev, ki bivajo v dveh sosednjih stanovanjih, utegne v prihodnje doleteti ista usoda.
V ponedeljek se bodo delavci ponovno sestali s predstavniki sežanske občine, sestanka naj bi se udeležili tudi člani vodstva Hypo Alpe Adria banke. Skupno bodo poskušali najti rešitev za delavce, ki so ostali brez stanovanja. Medtem pa je lastnik Gratima že ustanovil novo podjetje v Avstriji in nekatere delavce iz Sežane povabil, naj pridejo delati v novo podjetje.
Spomnimo. Zaradi neizplačila plač je 30 delavcev Gratima v Sežani in deset v Kopru sredi januarja prenehalo delati. Na nevzdržne razmere so opozorili s protestnim shodom že februarja. Tedaj je lačnim delavcem, ki niso imeli nikakršnih sredstev za preživljanje in ki prebivajo v nevzdržnih bivalnih razmerah, priskočila na pomoč sežanska občina, ki jim je pomagala priskrbeti enkratno socialno pomoč. Rdeči križ in Karitas pa sta jim zagotovila pakete s hrano.
Delavci od 16. februarja naprej stavkajo in zahtevajo takojšnje izplačilo plač, regresa, neplačanih nadur in ostalih pravic iz dela, ki jim jih dolguje Gratim, ter plačilo socialnih prispevkov za zaposlene.
Od državnih in občinskih institucij zahtevajo, da jim takoj omogočijo uresničevanje socialnih pravic, da jih zaščitijo pred grožnjami delodajalca in da takoj dosežejo izplačilo vseh zaostalih prejemkov. Od pristojnega ministrstva pa pričakujejo takojšen začetek spreminjanja zakonodaje, ki ureja vprašanje delovnih migracij za enakopravnost delavcev.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.