Vlada je na današnji seji določila besedila predlogov treh zakonov, ki spadajo v paket reform pokojninske in delovne zakonodaje. Vlada ob tem poudarja svojo zavezanost k socialnemu dialogu, zato bo dialog s socialnimi partnerji intenzivno potekal naprej, tudi med parlamentarnim postopkom, so sporočili po seji vlade. Tako pokojninska reforma kot reforma trga dela sta neusklajeni s socialnimi partnerji.
Vlada stiska socialne partnerje v časovno zanko
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimir Štrukelj opozarja, da pogajanja med parlamentarnim postopkom nikakor niso na isti ravni kot pogajanja do trenutka, ko vlada še ni formalizirala svojega predloga. "Doslej so socialni partnerji enakovredno vplivali na vsebino, zdaj pa bo vladni predlog mogoče spreminjati le še z amandmaji, kar pomeni iskanje rešitev med poslanskimi skupinami, to pa ni več usklajevanje v strogo partnerskem procesu," pravi Štrukelj in dodaja, da gre za isto tehniko kot pri pogajanjih glede zakona za uravnoteženje javnih financ. "Vlada socialne partnerje stisne v časovno zanko in jim s tem omeji možnost vplivanja na odločitve. Na koncu pa jim zagrozi s katastrofo, ki bo sledila, če ne bodo pristali na vladne predloge," pravi Štrukelj.
Glede pokojninske ureditve Štrukelj pravi, da je treba sprejeti določene spremembe, ne strinja pa se, da bi bilo treba z zakonom o delovnih razmerjih tako hiteti, saj "ne bo imel nobenega kratkoročnega učinka na izboljšanje ali makroekonomskega položaja ali bonitetnih ocen".
Pogajanja bodo ostrejša
"Sindikati smo s tem, ko gresta reformi v zakonodajni postopek, postavljeni v slabši položaj ne glede na to, da gre za redni postopek in se še lahko pogajamo," je o pokojninski reformi povedal Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
"Pogajalski jezik bo bistveno drugačen, moral bo biti bolj oster," je povedal. Prvič se bo namreč po njegovih besedah zgodilo, da gre zakon o delovnih razmerjih v zakonodajni postopek neusklajen. "To je zelo slabo sporočilo sindikatom predvsem na področju urejanja trga dela, kjer gre za izreden napad na starejše osebe, zlasti brezposelne," meni Zorko.
Več optimizma je zaznati v taboru delodajalcev. Jože Smole iz Združenja delodajalcev Slovenije pravi, da ga hrabrijo besede predsednika vlade na torkovem srečanju socialnih partnerjev in vrha koalicije. "Predsednik vlade je jasno povedal, da si predstavlja, da se bomo pogajali še naprej do dneva, ko naj bi se reformi sprejeli v parlamentu," je dejal Smole.
Lukšič: Prioriteta vlada je razprodaja premoženja
V SD obžalujejo korak vlade, da je obe reformi poslala naprej neusklajeni. Predsednik SD Igor Lukšič meni, da uskladitev očitno ni bila njihova prioriteta. "Na to mesto so namreč postavili razprodajo premoženja in kadrovske menjave," je oster Lukšič.
Prvak Pozitivne Slovenije Zoran Janković pa pravi, da so reforme potrebne in nujne, v PS jih podpirajo, a morajo biti usklajene s socialnimi partnerji.
Pokojninska reforma uvaja informativne osebne račune
Vlada je določila besedilo predloga Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju in ga po rednem postopku poslala v obravnavo in sprejetje v državnem zboru.
S predlogom zakona predlagatelj želi povrniti pokojnini, ki temelji na vplačanih prispevkih, status pravice, zaslužene z minulim delom in prispevki, vplačanimi v pokojninsko blagajno, so sporočili po seji vlade in dodali, da je modernizacija obstoječega pokojninskega sistema v Sloveniji nujna zaradi zagotavljanja finančne vzdržnosti sistema v naslednjih letih. Zagotavljanje trenutne ravni pokojnin po letu 2016 brez sprememb ne bo mogoče, pravijo na vladi.
Pojasnili so, da preglednost pokojninskega sistema dodatno krepi uvedba informativnih osebnih računov, ki jih bo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije vodil za vsakega zavarovanca, ki je vključen v obvezno zavarovanje. ''Informativni osebni račun bo vseboval podatke o osnovah, od katerih so bili plačani prispevki, o obračunanih in plačanih prispevkih po posameznih letih ter o priznani delovni dobi. Zavod bo omogočil osebi elektronski vpogled v podatke, ki se o njej vodijo v matični evidenci in v informativnem osebnem računu. Zavod mora možnost vpogleda v informativni osebni račun vzpostaviti najkasneje do 1. januarja 2014,'' predvideva nova pokojninska reforma.
Kakšna bodo merila za upokojitev?
Predlog nove pokojninske zakonodaje sledi cilju, da se vzpostavi pokojninski sistem, ki temelji na zavarovanju in je pravičen, pregleden in posledično tudi finančno učinkovit, pravijo na vladi.
''Pravičnost je zagotovljena s tem, ko je višina pokojnine v čim večji meri odvisna od višine vplačanih prispevkov, preglednost sistema pa je v tem, da je posameznik skozi svoje aktivno obdobje natančno obveščen o višini vplačanih prispevkov ter tudi o višini pokojnine, ki jo lahko pričakuje iz obveznega pokojninskega zavarovanja. Predlog temelji tudi na načelih vzajemnosti in solidarnosti, saj ohranja intrageneracijsko in medgeneracijske solidarnost,'' so zapisali.
Upokojitvena starost za pridobitev pravice do starostne pokojnine se bo tako za moške in ženske z najmanj 15 let zavarovalne dobe dvignila na 65 let, minimalna starost za pridobitev pravice do starostne pokojnine pa bo 60 let ob sočasnem izpolnjevanju 40 let pokojninske dobe (ženske in moški).
Predlog zakona uvaja bonus za tiste, ki ostanejo v zaposlitvi tudi po dopolnjeni polni pokojninski dobi. Vsako leto po izpolnitvi pogojev za pridobitev pravice do predčasne pokojnine bodo tako zaposleni ob plači upravičeni še do 20 odstotkov pokojnine, ki bi jim pripadala ob upokojitvi. Hkrati pa se jim bo z vsakim letom, ko bodo ostali v zaposlitvi, povečeval tudi odmerni odstotek za pokojnino. Bonus bo zavarovanec užival vse do prenehanja zavarovanja ali do uveljavitve delne pokojnine, vendar največ do 65. leta starosti, so sporočili.
Delna upokojitev bo po novem omogočena vsem, in ne le osebam, ki imajo sklenjeno delovno razmerje, kar pomeni, da bo delna upokojitev mogoča tudi za druge kategorije zavarovancev (npr. samozaposlene, kmete itd.). Prav tako bo v primeru delne upokojitve omogočen fleksibilen delovni čas ob zakonski ureditvi dnevnega minimuma.
KOMENTARJI (806)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.