Kot še poroča Siol, naj bi pridobljene podatke prodajali na dražbi, ki naj bi trajala sedem dni. Izklicno ceno naj bi postavili pri 20 bitcoinih, kar pri trenutnih cenah bitcoina znaša okoli 773 tisoč evrov.
Informacijo smo želeli preveriti na HSE, kjer konkretnih odgovorov na vprašanje niso podali. So pa zapisali, da imajo vzpostavljene vse procese, ki so potrebni za poslovanje družbe. Dodali so, da je poslovanje nemoteno, ter da je oskrba Slovenije z električno energijo varna in zanesljiva. "Ves čas od kibernetskega napada proaktivno sodelujemo s pristojnimi organi, predvsem policijo, SiCERT-om in Uradom vlade RS za informacijsko varnost. Več informacij zaradi preiskave, ki še poteka, v tem trenutku ne moremo podati," so še dodali.
Povedali so tudi, da družbi HSE tudi v primeru, da ti dokumenti pridejo v javnost, ne bo storjena večja poslovna škoda.
Kot smo že poročali, naj bi bil v napadu uporabljen izsiljevalski virus Rhysida, ki je onemogočil in zaklenil dostope. Gre za programsko opremo, ki je bila uporabljena tudi v napadu na več državnih institucij v Južni Ameriki. Kot smo neuradno izvedeli, so vrata škodljivi programski opremi nenamerno odprli z malomarnim upoštevanjem digitalne varnosti. Gesla so bila namreč shranjena v cloudu oz. oblaku. Na HSE so sicer to zanikali, kot pravijo, gesel ne shranjujejo v oblaku.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.