Slovenija

Na tehtnici delo in ne oseba

Ljubljana, 30. 01. 2008 14.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V LDS in Zares so zavrnili očitek SDS, da gre pri interpelaciji za diskreditacijo notranjega ministra Mateja.

V torek bomo dokazali, da nekatere trditve ministra ne držijo. poslanec Zares, Pavel Gantar

Poslanski skupini LDS in Zares, ki sta vložili interpelacijo zoper notranjega ministra Dragutina Mateja, sta nad ministrovim odgovorom na interpelacijo razočarani. Odgovor namreč ne prinaša nič novega, nekateri odgovori pa se tudi ponavljajo, je povedal poslanec Zares Pavel Gantar.

Tako Mate v njem ponovno navaja, da na primer pravilnika o nadzoru nad varnostnimi službami ni bilo treba sprejeti, ker je začel veljati nek drug zakon. "Minister nima pravice, da po svoji lastni diskreciji odloča, kateri pravilnik, ki mu ga zakon nalaga, bo sprejel ali ne. Če meni, da nekega pravilnika ali drugega podzakonskega akta ni treba sprejeti, se mora obrniti na državni zbor in predlagati spremembo," ocenjuje Gantar.

Ne gre za nekaj, kar bi bilo uperjeno proti Mateju kot osebi, temveč za oceno njegovega dela, pravi poslanec LDS Aleš Gulič.
Ne gre za nekaj, kar bi bilo uperjeno proti Mateju kot osebi, temveč za oceno njegovega dela, pravi poslanec LDS Aleš Gulič. FOTO: Kanal A


Njegov poslanski kolega iz vrst LDS Aleš Gulič je zavrnil očitek SDS, da gre pri interpelaciji za diskreditacijo ministra Mateja. "Ne gre za nekaj, kar bi bilo uperjeno proti ministru Mateju kot osebi, temveč za oceno njegovega dela," je povedal Gulič.

V opozicijskih LDS in Zares sicer računajo, da bodo opozicijske stranke interpelacijo večinoma podprle. "Marsikaj pa bo odvisno tudi od razprave," meni Gantar. Ob tem je opozoril, da čeprav se interpelacija vedno konča z glasovanjem o zaupnici ministru, "je to tudi razprava o nekaterih perečih problemih in različnih pogledih na njihovo reševanje".

SDS: Cilj je diskreditacija Mateja

Koalicijski poslanec SDS Mitja Ljubeljšek je pred torkovo obravnavo interpelacije zoper notranjega ministra zavrnil vse očitke iz interpelacije, ki sta jo vložila LDS in Zares. Cilj interpelacije je blatiti in diskreditirati ministra, vodstvo policije in policijo kot celoto, meni poslanec.

Cilj interpelacije je blatiti in diskreditirati ministra, vodstvo policije in policijo kot celoto, meni Ljubeljšek.
Cilj interpelacije je blatiti in diskreditirati ministra, vodstvo policije in policijo kot celoto, meni Ljubeljšek. FOTO: POP TV

V največji poslanski skupini SDS tako pogrešajo "dobronamerno kritiko", saj resnost interpelacije ocenjujejo le na osnovi verodostojnih argumentov. Teh pa v interpelaciji po njihovem mnenju ni. "Ni argumentiranih trditev, ki bi temeljile na podatkih in analizah, temveč so navedene le pavšalne ocene, ki povečini zvenijo nestrpno, populistično in celo zlonamerno," je dejal Ljubeljšek.

Očitki so bili zavrnjeni

Zasluga ministra Mateja se po njegovih besedah vidi tudi v povečanju zaupanja državljanov v policijo, kar kaže raziskava Fakultete za uporabne družbene študije. Kar 76 odstotkov vprašanih se počuti varne oz. povsem varne. Povečalo se je tudi zadovoljstvo z delom policije, je povedal Ljubeljšek.

Ob tem je pojasnil, da morajo obtožujoče trditve sloneti na podatkih, da se jih lahko preveri. Minister pa na drugi strani argumentirano zavrača obtožbe s konkretnimi podatki, podatkovnimi gradivi, celo z grafikoni in analizami, dodaja poslanec.

Vsi očitki v interpelaciji v zvezi z dogodki pred lokalom Lipo, diskoteko Global in Silvom Plutom so bili na izrednih sejah matičnega delovnega telesa in na sejah državnega zbora že večkrat pojasnjeni in zavrnjeni. "Minister je v vseh primerih argumentirano pojasnjeval, da sta v vseh primerih ministrstvo in policija delala zakonito, v okviru veljavnih zakonov, " je še povedal. Zato Ljubeljšek ocenjuje, da gre le za nabiranje političnih točk.

Koalicijski poslanec je ob tem opozoril na po njegovem mnenju dvolično delovanje opozicije. Po omenjenih dogodkih je namreč opozicija zahtevala odstop ministra, medtem ko na drugi strani ni podprla zakona s področja varnosti državljanov, čeprav je ta zakonodaja v interesu nacionalne varnosti, je še dodal.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User46767
30. 01. 2008 17.13
Mate ni nič kriv. Naj že ljudje/podjeta začnejo prevzemat odgovornost zase in za svoja dejanja. Ni čudno, da je zadnje čase toliko smrtnih žrtev zaradi nasilja, če pa je postalo splošno sprejemljivo, otrok pa nihče več ne vzgaja.
User303511
30. 01. 2008 16.12
Me prav zanima, kaj bi ministru Mateju očitali, če bi organi (morda tudi s silo) preprečili dogajanja pred Lipo in Globalom. Takrat bi šele nastal svetovni problem policijske države, omejevanja svobode gibanja, kršenja človekovih pravic, ......... Predlagatelji interpelacije - zresnite se; raje razmišljajte o ustrezni pravni ureditvi, predvsem pa o VZGOJI, ki je doslej še ni nihče omenil.
User205242
30. 01. 2008 15.49
S kolendarčki v izpitu so seveda vsi zadovoljni s policijo :)
hinko.murovec@siol.net
30. 01. 2008 15.49
Predvsem, je kljub Matejevem položaju, ki ga zaseda, v tem primeru nemogoče stlačit vse v en žakelj. Mate in vloga ministra ter njegove funkcije ter posledično vpliva je eno. Policija je Organ v sestavi in ni mogoče operativnega dela policije krivit in deskreditirat z povezovanjem nekaterih oslarji in nepravilnosti Mateja in birokratskega - vodstvenega dela policije.Vsekakor je možno zadevo sprejeti kot objektivno v smislu ugotavljanja napak posameznih vodstvenih delavcev ne pa kolektivno vse ožigosati z nečim o čemer 99 procentov tistih , ki res delajo nimajo pojma niti možnosti odločanja. Je pa res, da si g.Mate včasih privošči " čudne " razlage in išče potrditve lastnega prav v precej čudnih podlagah. Pred cca letom dni sem imel določene spore v zvezi z obliko in uporabo tolmačenja nekaterih določil zakona , ki zajema CPP in izvajanje pridobivanja vozniških dovoljenj. Ta g. Mate je podpisnik uradnega dopisa, ki se sklicuje na podlago obrazložitve v : sodni praksi iz leta 1982 . To je precej sporno, saj je bila takrat, druga država, drugačna zakonodaja . Ob tem dejstvu je trditev , da je nekaj prav zato, ker je v neki drugi državi na podlagi druge veljavne zakonodaje sodišče odločilo kot je , čisti absurd in bedarija, pa tudi nezakonito in sramotno za Ministra. Iz tega primera , ki ga imam na papirju , sklepam, da ni edina taka umetnost in verjamem, da ima Mate , star prijatelj JJ določene ne ravno zgledne pristope k posameznim zakonitim postopkom. Kaj je res in kaj ne bomo pa videli, če bomo živi. LP