Poslanski skupini LDS in Zares, ki sta vložili interpelacijo zoper notranjega ministra Dragutina Mateja, sta nad ministrovim odgovorom na interpelacijo razočarani. Odgovor namreč ne prinaša nič novega, nekateri odgovori pa se tudi ponavljajo, je povedal poslanec Zares Pavel Gantar.
Tako Mate v njem ponovno navaja, da na primer pravilnika o nadzoru nad varnostnimi službami ni bilo treba sprejeti, ker je začel veljati nek drug zakon. "Minister nima pravice, da po svoji lastni diskreciji odloča, kateri pravilnik, ki mu ga zakon nalaga, bo sprejel ali ne. Če meni, da nekega pravilnika ali drugega podzakonskega akta ni treba sprejeti, se mora obrniti na državni zbor in predlagati spremembo," ocenjuje Gantar.

Njegov poslanski kolega iz vrst LDS Aleš Gulič je zavrnil očitek SDS, da gre pri interpelaciji za diskreditacijo ministra Mateja. "Ne gre za nekaj, kar bi bilo uperjeno proti ministru Mateju kot osebi, temveč za oceno njegovega dela," je povedal Gulič.
V opozicijskih LDS in Zares sicer računajo, da bodo opozicijske stranke interpelacijo večinoma podprle. "Marsikaj pa bo odvisno tudi od razprave," meni Gantar. Ob tem je opozoril, da čeprav se interpelacija vedno konča z glasovanjem o zaupnici ministru, "je to tudi razprava o nekaterih perečih problemih in različnih pogledih na njihovo reševanje".
SDS: Cilj je diskreditacija Mateja
Koalicijski poslanec SDS Mitja Ljubeljšek je pred torkovo obravnavo interpelacije zoper notranjega ministra zavrnil vse očitke iz interpelacije, ki sta jo vložila LDS in Zares. Cilj interpelacije je blatiti in diskreditirati ministra, vodstvo policije in policijo kot celoto, meni poslanec.

V največji poslanski skupini SDS tako pogrešajo "dobronamerno kritiko", saj resnost interpelacije ocenjujejo le na osnovi verodostojnih argumentov. Teh pa v interpelaciji po njihovem mnenju ni. "Ni argumentiranih trditev, ki bi temeljile na podatkih in analizah, temveč so navedene le pavšalne ocene, ki povečini zvenijo nestrpno, populistično in celo zlonamerno," je dejal Ljubeljšek.
Očitki so bili zavrnjeni
Ob tem je pojasnil, da morajo obtožujoče trditve sloneti na podatkih, da se jih lahko preveri. Minister pa na drugi strani argumentirano zavrača obtožbe s konkretnimi podatki, podatkovnimi gradivi, celo z grafikoni in analizami, dodaja poslanec.
Vsi očitki v interpelaciji v zvezi z dogodki pred lokalom Lipo, diskoteko Global in Silvom Plutom so bili na izrednih sejah matičnega delovnega telesa in na sejah državnega zbora že večkrat pojasnjeni in zavrnjeni. "Minister je v vseh primerih argumentirano pojasnjeval, da sta v vseh primerih ministrstvo in policija delala zakonito, v okviru veljavnih zakonov, " je še povedal. Zato Ljubeljšek ocenjuje, da gre le za nabiranje političnih točk.
Koalicijski poslanec je ob tem opozoril na po njegovem mnenju dvolično delovanje opozicije. Po omenjenih dogodkih je namreč opozicija zahtevala odstop ministra, medtem ko na drugi strani ni podprla zakona s področja varnosti državljanov, čeprav je ta zakonodaja v interesu nacionalne varnosti, je še dodal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.