Glavni razlog, da v SDS zahtevajo sklic izredne seje državnega zbora o stanju na področju korupcije, je vse, kar se dogaja, in česar vlada praktično ne opazi, ukvarja pa se – kot je dejal tudi sam predsednik vlade – s politično krizo zaradi korupcije v koaliciji, je v oddaji 24UR ZVEČER povedal predsednik SDS Janez Janša.
"Želimo malo pospešiti zadeve, pomagati vladi, da jih razčisti in da se začne ukvarjati s stavkami, z rastjo brezposelnosti, s padanjem gospodarske klime ... Poglejte, kaj se dogaja na našem najpomembnejšem trgu v Nemčiji, glejte zadnje napovedi fiskalnega sveta, vrsto stavk ... slepa ulica, ko gre za reformo plačnega sistema. Mimogrede, to bo najbrž konec te koalicije, ne Litijska. To je korupcijska zgodba, tam gre pa za strateško vprašanje, ki ga ta vlada ni sposobna rešiti."
Na vprašanje, kakšen izplen si v SDS želijo od tega, je Janša odvrnil: "Si predstavljate, da bi gospod Počivalšek, ki je bil minister za gospodarstvo v naši vladi, ki so ga na tisočih Tarčah 'šraufali' zaradi nakupa zaščitne opreme in vlagali interpelacije, dejal, da so krivi njegovi podrejeni iz prejšnje vlade, da mora on to vse razčistiti in bi bilo tisoč izgovorov, čeprav so bile takrat izredne razmere, epidemija itd.?"
To, kar se dogaja, si zasluži interpelacijo vlade in ta se pripravlja, je zatrdil Janša. "A tu obstajajo roki. Če vložimo interpelacijo, ima vlada 30 dni časa za odgovor in potem se šele skliče seja, skratka o tej temi bi razpravljali šele čez dva meseca, zato smo zahtevali najprej izredno sejo, ki mora biti v 15 dneh, in tukaj bosta imela tako predsednik vlade kot ministrica, če bo še na položaju, priložnost, da pojasnita tiste stvari, za katere pravita, da jih zdaj raziskujeta."
Naš glavni očitek je vrsta korupcijskih zadev, ki jih priznava tudi sam predsednik vlade, je pojasnil Janša in opozoril, da ne vlagajo konstruktivne nezaupnice, pač pa interpelacijo, torej razpravo o delu vlade. Opozoriti želijo na vrsto problemov, ki jih je treba reševati. "Prva tema je že tri tedne Litijska, a tudi drugi problemi so. Mislim, da smo vsi spregledali bistvo – gre za to, da je vlada, ne ministrica ali generalni sekretar neke stranke, ampak vlada na dveh svojih sejah sprejela odločitev, da se več kot šest milijonov denarja iz državne rezerve za naravne nesreče prerazporedi za nakup neke stavbe, za katero je predsednik vlade na zadnji seji parlamenta dejal, da niso imeli ne pogodbe, ne cenitve v gradivu, nobenih podatkov."
"Trikrat sem bil predsednik vlade, ne govorite mi, da lahko nek minister za finance iz državne rezerve za naravne nesreče prerazporedi šest milijonov evrov za nakup neke stavbe, ne da vpraša predsednika vlade, preden se gradivo sploh pošlje na sejo vlade. Niti minister za finance v državi Zimbabve si tega ne bi upal brez tega, da dobi zeleno luč. In ni predsednika vlade na svetu, ki ne bi – če kolikor toliko obvlada svoj posel – vprašal, zakaj šest milijonov. Kdo je naredil cenitev, kdo je določil to ceno?" je bil jasen.
Na vprašanje, ali računa, da bo zaradi notranjih trenj v SD in Levici prišlo do predčasnih volitev, je Janša odgovoril, da trenutna situacija ni dobra za nikogar, tudi za opozicijo ne. "Ker vsi to čutimo in na koncu plačamo s položnicami, cenami v trgovinah in dobivamo nižje plače." V interesu vseh je, da se to konča, je še dodal. "Predčasne volitve so v interesu slovenskega davkoplačevalca, ne samo v interesu opozicije. V interesu opozicije je mogoče to, da to čim dlje traja in se na koncu poruši, vprašanje je samo, kakšna bo cena in koliko časa bo trajalo, da se te stvari popravi."
Janša je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril tudi o izvršilnem odboru stranke, ki so ga imeli danes in o kandidatni listi za evropske volitve, ki je po njegovih besedah močna, zato računajo na zmago.
KOMENTARJI (1135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.