Na pobudo Zdravniške zbornice Slovenije so se danes v UKC Maribor sestali predstavniki zbornice, UKC in ministrstva za zdravje in govorili o kadrovskih težavah bolnišnice. Po besedah državne sekretarke Sandre Tušar ocenjujejo, da v regiji manjka okoli 300 zdravnikov. Konkretno o težavah zaradi pomanjkanja anesteziologov v UKC danes niso govorili.
Zdravniška zbornica Slovenije je po besedah predsednika zbornice Andreja Možine zaznala, da so sistemski vzroki za to, da nastajajo nekatere kadrovske luknje v tako veliki bolnišnici, kot je Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor.
UKC Maribor zahteva posebno skrb in pozornost tako z vidika kratkoročne popolnitve kadrov kot tudi srednje- in dolgoročnega načrtovanja, je poudaril Možina in pojasnil, da so se pogovarjali prav o tem, kako v prihodnje zagotoviti, da do primanjkljajev, kot je trenutno na področju anesteziologije, ne bo več prihajalo.
Do leta 2025 bi potrebovali 1800 novih zdravnikov
Po njegovih besedah bo slovenski prostor do leta 2025 potreboval 1800 novih zdravnikov, v zvezi s tem pa se zato postavlja vprašanje reforme slovenskega zdravstva in potrebnih sredstev za zaposlitve teh zdravnikov. Glede razmer v UKC Maribor pa je Možina opozoril, da se bosta v prihodnje morala izboljšati tudi delovno okolje in klima v bolnišnici.
Mimo hrvaških anesteziologov niso mogli
Predstavniki zdravstvenih ustanov, ki so sodelovali na današnjem sestanku, pa se ob podajanju izjav za javnost po sestanku niso mogli izogniti vprašanjem v zvezi s hrvaškimi anesteziologi, ki v UKC Maribor delajo na podlagi sklenjene pogodbe, v zvezi s tem pa se kot pereče izpostavlja tudi vprašanja znanja slovenskega jezika.
Direktor UKC Maribor Gregor Pivec je v zvezi s tem poudaril, da je sklenjena pogodba za delo hrvaških anesteziologov zakonita in da je to bila edina možnost. Dejal je, da ta dolgoletni strokovni problem rešujejo z "managerskimi prijemi" in torej "nakupom storitev, ki jih dobiš trgu", ob tem pa še naprej iščejo nove anesteziologe.
Poudaril je, da so bili prisiljeni v takšno reševanje problema, saj je zaradi nenadnih odhodov več anesteziologov število programskih operacij konec lanskega leta padlo za polovico. Če bi ostalo na tej ravni, bi v letu 2016 ostalo neoskrbljenih od 5000 do 6000 bolnikov, hkrati bi to predstavljalo poslovno škodo za UKC Maribor v višini 5,5 milijona evrov, posledično pa bi to bil tudi problem za sosednje bolnišnice, je dejal Pivec.
Zdaj so raven operacij dvignili skoraj na 90 odstotkov, je še dejal Pivec, ki je natančno poročilo za svet zavoda in druge pristojne državne organe o tem že pripravil, podrobnosti reševanja problematike zagotavljanja anesteziologov pa bo predstavil na novinarski konferenci v sredo.
Možina pa je glede hrvaških anesteziologov ponovil znano stališče zbornice, da se v Sloveniji govori slovensko. Je pa osebno ocenil, da v tem primeru niso bile izkoriščene vse možnosti, da bi pritegnili slovenske anesteziologe, da bi pomagali bolnišnici. "Z malo več potrpljenja in volje in dogovarjanj mislim da bi lahko dobili v ta prostor slovenske anesteziologe in potem bi tudi ta problem jezika odpadel," je še dejal Možina.
Dodal je še, da "posredniki niso zaželeni v zdravstvu", Pivec pa je v zvezi s tem dejal, da je bil posrednik v primeru zagotavljanja hrvaških anesteziologov nujen, saj "drugega na trgu nismo dobili".
Tudi Tušarjeva je dejala, da ministrstvo zagovarja stališče, da dajemo prednost slovenskim zdravnikom in da je v Sloveniji uradni jezik slovenščina.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.