Hrvaški mediji so poročali, da splitsko-dalmatinska policijska uprava zaradi štirih kaznivih dejanj goljufije in enega poskusa goljufije išče 30-letnega Slovenca z območja Celja. Ta naj bi oddajal lažne apartmaje v hrvaškem turističnem mestu Omiš, njegovim goljufijam pa je podleglo več ljudi. Na Facebooku je odprl lažen profil pod imenom Ivana Buljić in preko lažnega oglasa turistom ponujal sedem novih in popolnoma opremljenih apartmajev. Cena dnevnega najema za manjši apartma je znašala 35, za večjega pa 100 evrov.
Že kar preveč dobra ponudba? To bi pri nas moralo sprožiti prvi alarm, pravi Matjaž Jakin z Zveze potrošnikov Slovenije.
"Pri takih stvareh moramo uporabiti zdrav razum. Če je nekaj deluje predobro, da bi bilo res, je po vsej verjetnosti lažno," pripoveduje Jakin.
"Pozorni moramo biti, da nas ne zanese pri neki na videz 'popolni' ponudbi. Če na spletu ni dostopnih vseh podatkov - kakšen je postopek pritožbe, katero podjetje nam storitev ponuja, na kakšen način jo lahko plačamo, potem je to znak, da nekaj ni v redu," še opozarja Jakin.
Vsi ti nasveti toliko bolj veljajo tudi za vse druge nakupe preko spleta, za katere se v prazničnem obdobju odloči vse več Slovenk in Slovencev. Temu povsem potrdi kriminalistični inšpektor Matija Breznik, ki doda še nekaj potrošniških nasvetov.
"Predvsem svetujemo, da v kolikor se pripravljate na nakupe, te izvedete pri ponudnikih, ki obstajajo, ki imajo nek 'renome' in daljšo tradicijo. Ne kupujte na Facebooku, kjer je stvar nepoznana oziroma se ponudnik pojavi le za kratek čas, nato pa izgine", pove Breznik.
Na policiji še svetujejo, da potrošniki na banki preverijo, kam so nakazali denar in ali se plačilo da tudi preklicati. A kot dodaja Breznik, nimamo nikakršnih zagotovil o uspehu, če postopka nismo v celoti izvedli preko priznane spletne strani.
"Trgovec, ki stoji za lažno stranjo, denarja ne namerava vrniti, tako da razen prijave na policijo kakšne druge možnosti ni," zaključi Jakin.
Žrtve, ki so Celjanu skupno nakazale 1.125 evrov imajo tako malo možnosti, da bodo denar dobile nazaj, za povračilo uničenih počitnic pa še toliko manj.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.