Na ljubljanskem okrožnem sodišču se je danes začela glavna obravnava v sojenju Romanu Horvatu, Hildi Tovšak in Mateju Košiču zaradi obnove hiše nekdanje vodje kabineta takratnega premierja Boruta Pahorja Simone Dimic. Horvat in Košič sta danes vse očitke zanikala, Tovšakova pa naj bi se zagovarjala pozneje.
Obtožnica, ki jo je danes predstavil tožilec Jaka Brezigar, nekdanjo predsednico uprave Vegrada Hildo Tovšak in njeno tedanjo desno roko Košiča bremeni zlorabe položaja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, parterja Dimičeve Romana Horvata pa napeljevanja h kaznivemu dejanju. Pri tem naj bi Tovšakova in Košič Horvatu omogočila tudi protipravno premoženjsko korist v višini 96.000 evrov.
Po navedbah iz obtožnice naj bi Tovšakova in Košič v dogovoru s Horvatom poskrbela, da je Vegrad leta 2009 začel obnavljati hišo Dimičeve, pri tem pa naj bi vedela, da za obnovo ni sklenjene ustrezne pogodbe, da zanjo ne bo izdan noben račun in da dela ne bodo nikoli plačana.
Tovšakova se na današnjem naroku ni želela zagovarjati, zagovor pa bo morda podala pozneje. Sta pa se zagovarjala Košič in Horvat, ki pa je že prej napovedal, da na vprašanja ne bo odgovarjal.
Svoj zagovor je tako le prebral, med drugim pa povedal, da sta želela z Dimičevo leta 2009 obnoviti hišo v Murglah, za kar je pridobil več ponudb. Najugodnejše je bilo Gradbeno podjetje Bežigrad, ki je bilo v lasti Vegrada. O obnovi je bila nato podpisana pogodba s podjetjem Vegrad AM, za katero tožilec sicer meni, da je bila napisana naknadno za potrebe obrambe.
Že kmalu so se po besedah Horvata pojavile težave, saj je podjetje skupaj s celotnim Vegradom zašlo v finančne težave. Zato je moral sam kupovati določen material in naročiti nekatere podizvajalce in jih tudi plačati s svojega računa.
Za dela, ki jih je izvedel Vegrad, je, kot je povedal, večkrat prosil, naj mu izstavijo račun, vendar se to ni zgodilo. Marca letos mu ga je izstavil šele stečajni upravitelj Vegrada (znašal je 56.000 evrov), sam pa ga je tudi takoj plačal.
Priznal je, da table, ki bi označevala, kdo izvaja obnovo in kdo je investitor, ni bilo, kar so v današnjih zaslišanjih potrdile tudi nekatere priče.
Tovšakova je še v času preiskave povedala, da se ji zdi nemogoče, da dela ne bi bila plačana ali da za obnovo ne bi bila sklenjena pogodba, hkrati pa se ni spomnila, da naj bi se kdaj srečala s Horvatom ali da bi kdaj naročila izvedbo del v Murglah.
Nasprotno so danes nekatere priče povedale, da so se že pred obnovo v Celovških dvorih sestali ona, Horvat, Košič in vodja gradbišča Celovški dvori Branko Poberžnik, na sestanku pa je bilo rečeno, da bo Vegrad prevzel obnovo.
Košič je na vprašanje, zakaj je morala na sestanku sodelovati tudi Tovšakova, odgovoril, da je verjetno šlo za odnos do naročnika, "ki da mora biti enak do vseh".
Nekatere priče so potrdile, da ograja, ki je bila postavljena ob hiši, ni imela Vegradovih oznak, ter da Vegradovi delavci obnove niso smeli opravljati v Vegradovih delovnih oblekah. Slednje je potrdila vodja gradbišča Jasna Plešnik Medved. Glede oznak pa je povedala, da je bilo navodilo, da jih ne sme biti, ne ve pa od koga je prišlo.
Poberžnik je povedal, da so ves potrebni material naročali preko postavke za Celovške dvore, obračuna del, ki bi bil osnova za izdajo računa Horvatu, pa niso naredili, ker niso imeli pogodbe. Za slednjo je bilo po njegovih besedah na začetku rečeno, da bo urejena pozneje. Prav tako niso vodili gradbenega dnevnika, kar sta pozneje potrdili tudi obe vodji gradbišča, kot tudi niso evidentirali materiala. Obračun del je bil skupaj s stečajnim upraviteljem opravljen šele pred dvema mesecema, in sicer na podlagi ocen in spomina obeh vodij gradbišča.
Na sodišče je bila danes vabljena tudi Dimičeva, ki pa ni želela pričati. Je pa v času preiskave povedala, da se sama s prenovo ni ukvarjala, prav tako da ni poznala Tovšakove.
Naslednja naroka bosta v torek in sredo, ko bo zaslišanih več prič.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.