Policija ter inšpektorati za notranje zadeve, promet, okolje in za kmetijstvo bodo med 13. in 28. februarjem poostreno nadzirali varnost na slovenskih smučiščih, pa tudi upoštevanje uredbe o prepovedi vožnje v naravnem okolju, so danes na skupni novinarski konferenci napovedali predstavniki policije in inšpektoratov.
Vojko Kos z inšpektorata za notranje zadeve je povedal, da je poslanstvo njihovega inšpektorata pri varnosti na smučiščih predvsem nadzor nad tem, kako upravljavci smučišč zagotavljajo varnost. Inšpektorji preverjajo, ali je upravljavec zagotovil ustrezno število nadzornikov in pogoje za njihovo delo.
Inšpektorat je v tej sezoni opravil deset inšpekcijskih nadzorov in ugotovil določeno število kršitev, v zvezi s katerimi so ustrezno ukrepali. Vsi upravljavci pa so po njegovih besedah takoj pristopili k odpravi pomanjkljivosti. Inšpektorji so opravili tudi nadzor nad 26 nadzorniki smučišč, pri čemer niso ugotovili hujših nepravilnosti. Stanje reda in varnosti na smučiščih je tako po oceni inšpektorata dobro.
Manj nesreč na smučiščih
Število nesreč na smučiščih se zmanjšuje. V tej sezoni se jih je zgodilo 140, od tega 131 z lažjimi poškodbami, osem s hujšimi in ena smrtna, pri čemer v statistiko še nista vključeni nesreči na Krvavcu in Voglu, je povedal Kos.
Med poostrenim nadzorom bodo policisti in inšpektorji ugotavljali predvsem prekrške, povezane s smučanjem pod vplivom alkohola, prepovedanih drog ali drugih psihoaktivnih snovi, je povedal Alojz Sladič z Generalne policijske uprave.
Globe od 200 do 10.000 evrov
Po njegovih besedah bo vloga policije v nadzoru preventivna in represivna. Okoli 300 policistov bo izrekalo tudi globe, ki za objestneže na smučišču znaša 200 evrov, za upravljavce smučišč pa do 10.000 evrov. Obravnavali bodo tudi hujše nesreče, pri čemer je predstavnik policije opozoril, da v zadnjem času policija opaža vse več nesreč s smrtnimi izidi zunaj urejenih smučišč.
V januarja je sicer policija po njegovih besedah obravnavala 19 nesreč, od tega eno smrtno, pri čemer je policija obravnavala le hujše nesreče.
Prometni inšpektorat po besedah Jurija Kosa že desetletja nadzira žičniške naprave, ki so na slovenskih smučiščih vse ustrezno kontrolirane. Tudi večjih nezgod ni, zato lahko njihovo varnost primerjajo z varnostjo v letalskem prometu, je pojasnil.
Nadzor tudi nad vožnjo v naravnem okolju
Inšpektorat za okolje in prostor pa po besedah Aleksandre Velkovrh z inšpektorata opravlja nadzor nad uredbo, ki prepoveduje vožnjo v naravnem okolju. Pozimi nadzirajo predvsem voznike motornih sani, takšnih sani pa je v Sloveniji po njenih besedah okoli 5000. Letos načrtujejo poostren nadzor, pri čemer bodo sodelovali tudi s policijo, ki je za to primerno opremljena.
Tudi inšpektorat za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano posveča pripovedi vožnje v naravnem okolju veliko pozornost, je povedal Bojan Vomer z inšpektorata. Načrtovana skupna akcija policije in inšpektoratov je po njegovih besedah pomembna predvsem z vidika preventive.
Predstavniki inšpektorata in policije so bili sicer naklonjeni ideji, da bi bila policija na smučiščih stalno prisotna.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.