Sodelovanje med slovensko in hrvaško policijo poteka že od leta 2013, izjema je bilo le "covidno" leto 2021. Hrvaška policista Dario Cindrić in Darko Lukinić bosta slovenskim kolegom pomagala pri sporazumevanju s hrvaškimi državljani, svetovala v primeru nevšečnosti ter pomagala pri stikih s hrvaškim veleposlaništvom v Sloveniji.
Sodelovanje med zimsko turistično sezono sta predstavila Alojz Sladič iz Sektorja splošne policije v Upravi uniformirane policije in Vlatka Vulić Petković, predstavnica ravnateljstva hrvaške policije.
Policisti vsako leto obravnavajo kar nekaj nesreč, veliko jih je s hudimi telesnimi poškodbami. Policija mora v teh primerih opraviti ogled, ugotoviti vzroke za nesrečo in tudi odkriti morebitno odgovornost. Po besedah Sladiča je slovenska policija v zadnjih petih letih na smučiščih obravnavala v povprečju okoli 100 nesreč na leto, kar polovica se je končala s hujšimi telesnimi poškodbami.
"Okoli 70 odstotkov udeležencev v nesrečah je običajno moških, največ udeleženih v nesrečah pa je otrok, starih med 7 in 14 let. V povprečju je na sezono v nesrečah udeleženih več kot za dva avtobusa otrok," je navedel Sladič.
Pri vzrokih za nesreče na smučiščih gre največkrat za precenjevanje sposobnosti in znanja ter neprilagojeno hitrost, prav tako za neprimerno izbiro smeri smučanja ali pa neprimerno vključevanje nazaj na smučišče, ugotavljajo policisti. Če pa želite na smučiščih poseči po alkoholnih pijačah, bodite previdni, preverjali bodo namreč tudi vpliv alkohola.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.