Predsednica vlade Alenka Bratušek se je v Bruslju ob robu vrha EU srečala s predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom. Glavna tema pogovora je bilo stanje slovenskega bančnega sektorja.
Celovita reforma bančnega sektorja je jedro slovenskih reformnih načrtov. Komisija in slovenske oblasti se strinjajo, da je sistemsko očiščenje bank nujno, so sporočili v komisiji.
"Zato komisija pozdravlja prve korake slovenskih oblasti pri pripravi prenosa terjatev na slabo banko ter za zagon pregleda kakovosti aktive bank in stresnih testov. Pomembno je, da se proces nadaljuje hitro, a da se ob tem ne ogrozi njegove verodostojnosti in kakovosti," so poudarili.
V komisiji so še izpostavili, da se slovenske oblasti in komisija "trdno strinjajo", da bruseljska priporočila, ki jih je komisija objavila 29. maja in jih je danes potrdil vrh, predstavljajo "celovit in trden okvir za reforme, potrebne za odpravo presežnih makroekonomskih neravnovesij" v Sloveniji.
Če bo Slovenija te reforme izvajala "temeljito in odločno", bodo te okrepile zaupanje trgov in zagotovile vzdržno rast.
Komisija in slovenske oblasti tesno sodelujejo, da bi zagotovile izpolnitev vseh pogojev za uspešno prestrukturiranje bančnega sektorja, ki bo imelo trajen pozitiven učinek na slovensko gospodarstvo in bo povrnilo zaupanje, so še poudarili v komisiji.
Današnje srečanje Bratuškove z Barrosom sicer ni bilo izredne narave, je poudarila premierka. Po njenem mnenju je šlo za "eno popolnoma normalnih delovnih srečanj, ki se dogajajo ob robu Evropskega sveta".
Na slabo banko naj bi prenesli okoli 100 milijonov evrov slabih terjatev
Pogodba za prenos terjatev NLB na t. i. slabo banko je pripravljena, ker pa vrednosti prenosa niso v skladu s pričakovanji Evropske komisije, še ni podpisana, so sporočili z Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB). Ob tem so zapisali, da pogovori z vsemi akterji potekajo konstruktivno. S procesom pa bodo nadaljevali prihodnji teden.
Proces bodo zaključili takoj, ko bodo dobili potrebno zeleno luč, so še navedli v DUTB in dodali, da so v zadnjih dneh pripravili tudi osnove za prihodnje prenose, ki čakajo na izvedbo.
Pojasnili so še, da so danes z direktorata Evropske komisije za konkurenčnost (DG Competition) prejeli usmeritve, ki so precej omejujoče glede tega, kaj je mogoče storiti, da ne bi tvegali kršitev zahtev glede državne pomoči. Še naprej tako iščejo pilotni primer za prvi prenos, ki bo ustrezal tako slovenski zakonodaji kot zahtevam komisije.
Kot je danes v Bruslju nakazala premierka Alenka Bratušek, pa naj bi bila vrednost prvega svežnja slabih terjatev iz Nove ljubljanske banke, ki ga bodo po tržni ceni prenesli na slabo banko najpozneje v začetku prihodnjega tedna in ki ne potrebuje soglasja Bruslja, okoli 100 milijonov evrov. Premierka je sicer ob tem poudarila, da gre za okvirne ocene.
Po NLB naj bi sicer nato v enem tednu v program ukrepov za krepitev stabilnosti vstopila Nova Kreditna banka Maribor (NKBM), nato pa v dobrem mesecu še Abanka.
KOMENTARJI (235)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.