Strateški svet za prehrano je danes na skupni seji s strateškim svetom za zdravstvo, ki se je je udeležil tudi predsednik vlade Robert Golob, razpravljal o omejitvi dostopa do sladkih pijač, tobačnih izdelkov in alkohola, obenem pa so se posvetili tudi spremljajočim ukrepom.
Kot je uvodoma pojasnil dr. Erik Brecelj iz Strateškega sveta za zdravstvo, je bil njihov namen, da se začne sploh govoriti o škodi, ki nastaja zaradi sladkih pijač, prekomernega kajenja in prekomernega uživanja alkohola v Sloveniji. "To je zgodba na dolge proge, zdaj vidimo priložnost, da se spremenijo sklepi, kljub pritiskom, ki bodo prisotni z vseh strani," je poudaril.
Dr. Zlatko Fras, član Strateškega sveta za prehrano, je dejal, da ne gre za to, da bi posamezniku omejevali neke užitke, temveč da usmerijo dostopnost do tistega, kar škoduje zdravju. Gre namreč, je nadaljeval dr. Fras, za veliko breme kroničnih bolezni, ki jih noben zdravstveni sistem ne more obvladati. "Dva strokovna sveta lahko skupaj oblikujeta usmeritve, ki so ne samo pomembne za zdravje, pač pa tudi za prosperiteto naše družbe."
Vodja Strateškega sveta za prehrano, dr. Nataša Fidler Mis, je pozdravila enotnost vseh strokovnjakov in kot nujno izpostavila zmanjšanje sladkih pijač pri otrocih in mladostnikih ter omejitev tobačnih izdelkov in alkohola. "Zaskrbljujoče je, da se cene zdravih živil povečujejo, medtem ko so sladke pijače in ostali nezdravi izdelki vedno bolj dostopni in cenejši," je bila jasna.
Kot je nadaljevala, so predlagali, da država razmisli o ustreznih ukrepih, ter da bi sadje in zelenjava, zlasti slovenskega in ekološkega izvora, bila bolj dosegljiva prebivalcem.
"En korak je dvig DDV-ja," je poudaril dr. Brecelj. "Naslednja stopnja je dvig trošarin, naš namen pa ni dviganje davkov, temveč s temi ukrepi znižati stroške, ki nastajajo v zdravstvu. Pod črto pa bodo stroški za državljane na koncu nižji."
Na seji so predlagali skupek ukrepov, ki jih je sicer treba še natančno doreči in pregledati z zakonodajnega vidika. "Podali smo konkretne predloge in sklepe, ne vezano samo na trošarine, ampak tudi na DDV, tako kot smo že omenili, da bi bile dražje sladke pijače in pijače s sladilom, tobačni izdelki in alkohol," je dejala. Želijo tudi, da se v javnih ustanovah ne bi prodajalo tobačnih izdelkov, energijskih pijač. Predlagajo tudi, da bi Slovenija prepovedala elektronske cigarete.
Naloga strateškega sveta je pripraviti predloge ukrepov za cenovno dostopno, varno in kakovostno hrano, ki bo čim manj škodljivo vplivala na zdravje ljudi, okolje in podnebje.
KOMENTARJI (170)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.