Mačje lepotice tega sveta imajo danes svoj 'praznik'. Na svetu je več kot 500 milijonov lastniških mačk. In kljub temu, da so med najbolj priljubljenimi hišnimi ljubljenčki, se zavetišča za živali vsako poletje znova soočajo z 'mačjim baby boomom', ko morajo zaradi povečanega števila zapuščenih mačk, predvsem mladičev, začasno ustaviti njihov sprejem.
Tako je tudi letos. V Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana so namestitev mačk omejili na začetku julija in velja do nadaljnjega. "Kapacitete imamo zapolnjene, seveda pa to ne pomeni, da živalim ne pomagamo," je za 24ur.com razložil vodja ljubljanskega zavetišča Marko Oman. "Vsako žival, ki potrebuje našo pomoč, oskrbimo. Bolno in poškodovano namestimo v zavetišču, pri namestitvi zdravih pa za pomoč prosimo začasne skrbnike," dodaja.
Enako je tudi v Zavetišču za živali Maribor, kjer so sprejem mačk ustavili že sredi junija. "Tudi pri nas se je v zadnjem času zgodil 'mačji baby boom', kar je privedlo do popolne prenatrpanosti naših kapacitet," pojasnjuje predstavnica za odnose z javnostmi mariborskega zavetišča Petra Hercog. Za mačke imajo na voljo sicer 34 boksov, a že 67 nameščenih 'rešenčkov' – nekaj jih je tudi v skupnih prostorih. Tudi v Mariboru še zmeraj sprejemajo poškodovane mačke oziroma takšne, ki nujno potrebujejo veterinarsko oskrbo.
V Zavetišču za živali Maribor na nov dom trenutno čaka 12 mačk, med njimi tudi Lola, Megy, Snežko, Toby in Žana:
Zakaj število zapuščenih mačk naraste ravno poleti?
Kot pojasnjuje Oman, so zavetišča poleti bolj polna predvsem 'na račun' zapuščenih mačjih mladičev. Mačke namreč kotijo marca in aprila, mladiči pa do poletja ravno dovolj zrastejo, da postanejo samostojni. Takrat pa po besedah vodje ljubljanskega zavetišča lahko postanejo "moteči za okolico". "Prav tako številni neodgovorni lastniki razmišljajo na način, češ da je pred dopustom še treba 'poskrbeti' za nov mačji naraščaj in jih zavržejo," pravi Oman.
Številni lastniki prav tako – zmotno – še zmeraj menijo, da mora mačka pred sterilizacijo vsaj enkrat imeti mladiče. Na srečo pa se je mentaliteta družbe v zadnjih letih spremenila vsaj toliko, da se nezaželenih mladičev ne pobija več. V zavetišče jih tako prinesejo pod pretvezo, da so jih našli, kar je vseeno bolje. "Odgovornost do živali se je na srečo tako vsaj malo spremenila," razmišlja vodja ljubljanskega zavetišča in dodaja, da pa rešitev še zmeraj ostaja sterilizacija oziroma kastracija.
Število sprejetih zapuščenih mačk v zavetiščih zelo počasi upada
V ljubljanskem zavetišču letno sprejmejo okoli 1500 zapuščenih mačk. Število po besedah Omana sicer zelo počasi upada. To pripisuje predvsem projektu sterilizacij in kastracij prostoživečih mačk, ki ga občine v osrednji Sloveniji vodijo od leta 2009. V Zavetišču za zapuščene živali Ljubljana imajo trenutno 132 mačk, od tega jih je za posvojitev na voljo 36. Ostale so še v karanteni, na zdravljenju ali premlade oddajo.
Da se stanje kar se tiče števila zapuščenih mačk počasi, a vendarle postopno izboljšuje, opažajo tudi v Mariboru. "V letu 2017 smo sprejeli 777 mačk, v nov dom smo jih pospremili 555," pravi Hercogova. "Skozi leta tako opažamo zelo majhne spremembe na bolje, ki pa vendarle kažejo, da smo na prav poti." še sklene.
Na skrben dom v ljubljanskem zavetišču čakajo tudi Thor, Tisa, Kip, Mandy, Lars in Bučko:
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.