Na območju Notranjske, Krasa, Bele krajine, Trnovskega gozda in Kočevske se giblje približno 60 do 70 volkov. Število njihovih napadov in s tem povzročena škoda se iz leta v leto povečuje, lastniki drobnice pa so vse bolj obupani. Letos so zabeležili 498 primerov škode zaradi volkov, vrednost odškodnin pa je poleg 1777 pobitih živali – med njimi pretežno drobnice – presegla 302.580 evrov. Največ, kar 280, napadov se je zgodilo na Primorskem, 104 na Kočevskem, 99 na Notranjskem in 12 na Gorenjskem, poroča današnje Delo.
Ta divja zver je zaščitena, letos pa jih bodo – zaradi velike škode, ki jo povzročajo rejcem – odstrelili 12, je odločilo ministrstvo za okolje in prostor.
A strokovnjaki opozarjajo, da odstrel ni rešitev, saj je volk žival, ki živi v tropih in je vrsta, ki ne potrebuje zunanjega regulatorja, saj sam uravnava velikost populacije. Če odstrelijo dominantnega volka, trop običajno razpade, na njegov teritorij pa pridejo neizkušeni osebki, ki povzročajo še večjo škodo. Odstrel tako le poveča možnosti za preživetje klateških živali, ki bi sicer poginile. Po njihovem mnenju bi naredili veliko več, če bi denar, namenjen preprečevanju škod, namenili za ukrepe na pašnikih, na katerih nastaja večina škode.
Volkovi napadajo v krdelu, so izredno inteligentne živali in vedno znova, kljub električnim ograjam, najdejo pot do hrane. Rejec Mihalič, ki je letos izgubil celo čredo drobnice, po zadnjem napadu volka žalostno in nemočno pregleduje pašnike. Njegovo zgodbo si lahko ogledate v oddaji Preverjeno nocoj ob 21.00.
KOMENTARJI (126)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.