"Smo tako blizu dogovoru, da ne bi bilo smiselno odnehati zdaj, ko smo že skoraj na cilju," je dejal evropski komisar za širitev Olli Rehn. Komisar je sicer povedal, da formalni odgovor slovenske strani pričakuje v prihodnjih dneh in da nove sestanke pričakuje v bližnji prihodnosti. Prav tako bodo po komisarjevih besedah potrebna še dodatna posvetovanja s Hrvaško.
'Zagotovo najboljši predlog doslej'
Sicer se je z zadnjim kompromisnim predlogom seznanil tudi odbor državnega zbora za zunanjo politiko (OZP). Predsednik odbora Ivo Vajgl je po nujni seji povedal, da je odbor "izrazil vsebinsko podporo" tem dopolnilom.
Kot je dodal, sta člane odbora v obširnem uvodu premier Borut Pahor in zunanji minister Samuel Žbogar seznanila z odgovorom Slovenije Bruslju in tem, da je bila razprava temeljita. Po koncu razprave pa so sprejeli sklep, da so se seznanili z informacijo o predlaganih dopolnilih Rehnovemu predlogu.
Premier in zunanji minister sta jim tudi zagotovila, da bo odbor v naslednjih fazah pogajalskega procesa pri urejanju tega vprašanja "aktivno sodeloval", da bo sproti obveščen in bo tudi dobil vse razpoložljive informacije.
Na vprašanje, ali se strinja s kritikami, da je odbor zgolj obveščen o odločitvah vlade, je pojasnil, da so bile kritike, izrečene na četrtkovi seji OZP, bolj v smeri, da želi biti odbor enakopravno in ob pravem času informiran in ne prek medijev. To po oceni Vajgla pomeni, da bo treba v vladi in drugje, od koder odtekajo informacije, "nekaj narediti za to, da bomo bolj državotvorno sodelovali, ko gre za interese države in dokumente".
Jožef Jerovšek (SDS), ki je bil v minulih dneh kritičen zaradi odtekanja zaupnih informacij v medije, je dejal, da se je vlada danes ustrezno odzvala in da so "dobili vse potrebne osnove", da so se lahko kvalitetno pripravili na današnjo razpravo.
SLS pozdravlja napore vlade, da s primernimi odzivi na Rehnov predlog doseže to, kar je v interesu Slovenije. Jakob Presečnik je še poudaril, da glede dopolnil, ki jih predlaga vlada, "v tem trenutku še ni mogoče reči dokončno, kaj bo" in ali jih bo sprejela Hrvaška, da pa gre "zagotovo" za najboljši predlog doslej. Po njegovi oceni je gotovo tudi, da gre sedaj za zadnji poskus reševanja odprtih vprašanj s Hrvaško, saj potem, ko bo Slovenija dala dokončno zeleno luč za vstop Hrvaške v EU, "te priložnosti zagotovo ne bo več".
Slovenija je "doslej izoblikovala zelo jasna stališča, kjer ne more popustiti" – dostop do odprtega morja, načelo pravičnosti ..., zato se Tonetu Anderliču zdi slaba praksa, da se tovrstna nesporna izhodišča obravnavajo na zaprtih sejah, kar nato po nepotrebnem sproža polemike, na drugi strani pa je "preveč javne diplomacije o stvareh, o katerih je ne bi smelo biti", še preden je celotna procedura sploh stekla. "Strategija, dodatni predlogi in drugi scenariji" morajo biti predmet tihe diplomacije, morajo ostati tajni, je izpostavil.
Dopolnila k Rehnovemu predlogu naj bi Slovenija sedaj poslala v Bruselj do konca tedna.
Ostri odzivi Türka in Vajgla
Glede zadnjih zapletov pri reševanju spora glede mejnega spora se je včeraj oglasil tudi predsednik Danilo Türk, ki je poudaril, da iskanje zmage ni nobena pot. ''Ta pelje samo v blokade.'' Dodal je, da je pri reševanju spora treba poslušati drugega, in izrazil upanje, da bi ''nas na Hrvaškem enkrat začeli poslušati''. "Rešitve ni na vztrajanju na nekakšni formuli vzemi ali pusti, te formule ni, ta formula je izmišljena." In dodal: "Rehnov predlog je samo predlog. Slovenija ima amandmaje. Te amandmaje je treba vzeti resno, in če se hoče napredovati, bo morala to storiti tudi Hrvaška."
Glede Rehnovega predloga pa imajo na Hrvaškem svoje mnenje. Medtem ko so sami z njim zadovoljni, pa menijo, da Slovenija z njegovim spreminjanjem oziroma dopolnjevanjem kaže, kako slabo vodi politiko. Te besede je namreč v času predvolilnih srečanj že večkrat izrekel hrvaški premier Sanader, včeraj pa se je nanje odzval Ivo Vajgl in jih ostro obsodil.
Vajgl je predsedniku zunanje političnega odbora hrvaškega sabora Mariu Zuboviću poslal pismo, v katerem je hrvaške in slovenske politike pozval, naj s svojimi izjavami ne podžigajo javnosti. Vajgl se je v pismu posebej osredotočil na Sanaderja, ki je v sredo v Gospiću, ko je pozival "hrvaške prijatelje v Sloveniji", rekel, da slovenski državni vrh vodi slabo politiko. ''Žal moram spomniti na to, da smo takšno retoriko in takšno neposredno komuniciranje z 'zdravimi silami' v Sloveniji zadnjič doživeli v času vzpona Miloševićevega velikosrbskega nacionalizma.''
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.